Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2023

Над 330 000 деца с подкрепа за равен достъп до образование и умения

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
17-11-2023
в Новини 2023
A A

Над 330 000 деца и ученици са подкрепени по проектите на МОН за равен достъп до образование и формиране на умения, съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на форум в Пловдив, по време на който бяха отчетени резултатите от работата по последния програмен период на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, предаде МОН.

Общо 169 000 ученици, учители, родители и медиатори са получили подкрепа по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Техническите устройства, раздадени на училищата по време на ковид пандемията се използват и днес – в часовете на информационни технологии и компютърно моделиране, за подготовка на дипломни проекти, както и при дълго отсъствие на ученик от училище по здравословни причини. Благодарение на допълнителни обучения по различни предмети много ученици успяват да постигнат добри резултати на националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити. Как да работят с образователни платформи се обучават и родители, и медиатори.

Проф. Цоков подчерта, че грижата за образованието на децата в детските градини, както и на тези със специални образователни потребности, също са сред важните приоритети на МОН. Именно към тях бяха насочени проектите за приобщаващо образование в предучилищното и училищното образование, благодарение на които 84 000 деца от уязвими групи и живеещи в бедност са подпомогнати с обучения, финансови облекчения и психологическа подкрепа, за да се адаптират и интегрират в детската градина. Достъп до образование получават 12 000 деца и ученици със специални образователни потребности, хронични заболявания и с изявени дарби.

Училищата с паралелки за професионална подготовка, въвели дуална система, получава финансиране за оборудване, работно облекло или учебни помагала, а 11 000 гимназисти – възможност за работа по проект „Подкрепа за дуалната система на обучение“. Други 14 000 ученици усвояват тънкостите на различни професии по време на стажове в реална работна среда във фирми и предприятия в цялата страна в рамките на проекта „Ученически практики 2“, а над 44 000 – по „Студентски практики 2“. Много от тях вече имат трудови договори и след завършването си са започнали постоянна работа в дружествата, в които са изкарали своя стаж.

Министър Цоков бе категоричен, че постигнатото ще бъде надградено. Една от реформите в тази посока е за промяна на учебното съдържание и на неговото структуриране така, че учениците да формират умения и компетентности, а не само да възпроизвеждат знание. Предвидени са и законодателни промени в Закона за професионалното образование и обучение, а именно – разработване на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение и нови Държавни образователни стандарти за квалификация по професии.

Във форума участваха още заместник-министрите на образованието и науката Наталия Митева и Мариета Георгиева, кметът на Пловдив Костадин Димитров, Иван Попов, зам.-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, началници на регионални управления на образованието, директори на училища, ученици, работодатели. Гост бе и областният управител на Пловдив – Илия Зюмбилев.

Your Image Description

Свързани статии:

Япония търси български ИТ и ядрени специалисти Средищните училища намаляват От училището към успешната кариера МОН с акцент върху медийната грамотност

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Още 32,5 млн. лв. за модернизация на професионални гимназии

Следваща статия

Реновират Гимназията по електроника и електротехника в Пловдив

Следваща статия
Реновират Гимназията по електроника  и електротехника в Пловдив

Реновират Гимназията по електроника и електротехника в Пловдив

Над 15 000 книги за училищни библиотеки

Над 15 000 книги за училищни библиотеки

Български учен с приза „Густав Херц

Български учен с приза „Густав Херц

Последни публикации

  • Държавата ще финансира с 3 млн. евро шестте духовни училища
  • Две съседни пловдивски гимназии се модернизират по проект на МОН
  • 13 брой на вестник „Аз-буки“ ще излезе на 3 април
  • Отлични резултати на Националната олимпиада по биология и здравно образование
  • Рекорден брой лауреати на Националната олимпиада по философия
  • Италиански филм спечели голямата награда на Imprint във Видин
  • Проектът за лекарствено резистентна туберкулоза поставя България на световната научна карта
  • Зам.-министър Наталия Михалевска: Иновациите се случват, когато учителите са уверени и подкрепени
  • Зам.-министър Наталия Михалевска: ЦСОП и училищата трябва заедно да подкрепят децата със специални потребности и техните семейства
  • България и Украйна подписаха протокол за Болградската гимназия в Одеска област
  • Ученици от Правец разработват проекти с ментори от водещи техкомпании
  • Варненци печелят призовете за „Най-добър техник в машиностроенето“
  • Абитуриент от Варна спечели Националното състезание по счетоводство
  • Над 2800 студенти от 128 държави кандидатстват за лятната изследователска програма на INSAIT
  • С помощта на безплатна платформа и езика „Пролог“ учениците могат да разработват проекти на база логика
  • Тийнейджърите развиват зависимости много по-бързо от възрастните
  • Мария Каменова, председател на УС на Българската асоциация на частните училища: Целта ни е заедно да развиваме образованието
  • Наградиха призьорите в XIV ученически журналистически конкурс „Григор Попов“
  • Шахматни етюди в търновското СУ „Владимир Комаров“
  • Когато общността се обединява в името на децата в Кюстендил
  • Български астрономи откриха нова свръхземя
  • Отличиха най-добрите студенти за 2026 г.

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"