Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 49, 7 - 13.12.2023

Институтът INSAIT влиза в глобален алианс

Българските учени ще си партнират с топ изследователски организации и университети в създаването на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
07-12-2023
в Брой 49, 7 - 13.12.2023
A A

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е една от около 50-те организации в света, които получават покана за участие в историческия първи глобален Алианс за изкуствен интелект в света. Инициативата е на IBM и Meta и бе обявена преди дни в САЩ. Тя си поставя за цел да обедини най-големите умове в света от частния сектор, научните среди и институциите в името на изграждането на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект.
Общият брой на членовете към основаването на Алианса е внимателно селектиран и в него се включват едни от най-силните университети и развойни центрове в света. Българският INSAIT записва името си до водещи научни институции като НАСА, ЦЕРН, университетите „Харвард“, „Йейл“, „Бъркли“, ETH – Цюрих, и др.,
както и технологични компании като Sony, Linux, Intel, AMD и Dell. Освен това INSAIT е единствената организация от Източна Европа в Алианса.
Българският институт не само участва в Алианса, но и се нарежда сред основателите на инициативата, която си поставя за цел да промени бъдещето на изкуствения интелект в световен план. За глобалното влияние на организациите, които се включват в него, са показателни и обобщените данни. Общият им бюджет за развойна дейност надхвърля 80 млрд. долара годишно, в тях работят общо 1 млн. души, а студентите, обучаващи се в тях, са 400 хил.
На съвместното си обявяване IBM и Meta подчертаха, че това е ключов момент за развитието на изкуствения интелект и неговото бъдеще. Тези технологии въвеждат почти всекидневно възможности, които могат да подобрят начина, по който работим, живеем, учим и взаимодействаме един с друг, посочват те. Според тях този невероятен напредък е възможен благодарение на десетилетия иновации в отворена екосистема между наука, бизнес и институции. С напредването на изкуствения интелект обаче човечеството трябва да развива и способността да управлява безопасността. Това е и основен приоритет за Алианса, зад който застават неговите членове.
Стратегическа цел е и да се измести фокусът от големи корпорации, които развиват технологии със собствена визия за изкуствения интелект. Затова и Алиансът поставя в центъра на бъдещата трансформация именно отвореното сътрудничество и използването на експертизата на максимално широк кръг от организации (малки компании, академични среди, научни агенции, големи предприятия, институции и други). Те трябва да се превърнат и в двигател на еволюцията на изкуствения интелект, а един от глобалните центрове, които имат потенциала да са сред движещите сили на тази трансформация, е именно българският INSAIT.

Your Image Description

Свързани статии:

Проф. Пламен Кангалов оглави Русенския университет Разговор за дигиталното образование Близо 6000 родители включени в занимания в детските градини И Търново отличи своите педагози

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Проф. Пламен Кангалов оглави Русенския университет

Следваща статия

Разговор за дигиталното образование

Следваща статия
Разговор  за дигиталното образование

Разговор за дигиталното образование

Климентовото хоро  на фамилия „Охридски“

Климентовото хоро на фамилия „Охридски“

Над 70 деца мериха сили в „Корени на родолюбието“ в Кюстендил

Над 70 деца мериха сили в „Корени на родолюбието“ в Кюстендил

Последни публикации

  • Как учениците в Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище постигат високи резултати на матурата по математика
  • България с трима медалисти от Space Camp
  • Европейската седмица на спорта #BeActive провокира към активност за десета година
  • Олег Попов, член на журито на Националния фотоконкурс „В моето училище е най-хубаво“ : Нищо не е толкова лесно, колкото изглежда през обектива
  • Отличиха медалистите от международните олимпиади по природни науки за 2025 г.
  • Как да поискам извлечение от ведомост за заплата?
  • Модерно е да се рефлектира вместо да се размишлява
  • Русенският университет изпрати випуск 2025
  • Снимка на броя: На добър час, ученици!
  • По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна
  • Децата ще могат да подават сигнали за насилие около тях през мобилно приложение
  • Стъпки за развитие на качеството на висшето образование
  • Преводачът Иглика Василева: Преводът винаги е съавторство
  • „Аз-буки“ подари издания на помагалото по български език „Приятели“ на ученици в Албания
  • 35 млн. лв. за борбата с агресията в училище
  • В Министерския съвет
  • „Силен старт“ за още 58 детски градини
  • Задържаха ученик за стрелба с газов пистолет в Спортното училище в Хасково
  • Близо 700 проекта за училищни STEM центрове се финализират
  • УНСС откри 105-ата академична година
  • „Литературата не е музей“ преобразява уроците по литература
  • 21 университета и едно лечебно заведение с договори за антиплагиатски софтуер

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"