Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 46, 16 - 22.11.2023

Образователни паралели

България за първи път е включена в секторния доклад на ОИСР

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
15-11-2023
в Брой 46, 16 - 22.11.2023
A A
Министър Галин Цоков подчерта ползите за развитие на образованието от членството в ОИСР

За България е много важ­но да използва данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, защото това ще ни позволи както да имаме ясна представа къде се намираме в момента, но и да взимаме решения на бъдещето, основани на добрите практики и данните от най-развитите държави в света.“ Това коментира министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в рамките на национална среща за началото на проекта „Модернизация на професионалното образование“ по програма „Образование“
2021 – 2027. На форума са представени резултатите от годишния док­лад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие – „Поглед върху образованието“, в който за първи път е включена и България. Събитието, проведено в Университета за национално и световно стопанство, се организира в хода на присъединяването на България като държава –пълноправен член на ОИСР.
Участници в събитието са членове на Консултативния съвет по професионално образование и обучение, на УС на Националната агенция по професионално образование и обучение, представители на МОН, на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на външните работи, дипломатически посолства, Националния статистически институт, Френския културен институт, Изпълнителната агенция „Програма за образование“ и представители на училища и академичния състав на УНСС.
Проф. Цоков отбеляза още, че докладът показва и колко е важно страната ни да бъде в компанията на най-богатите и развити държави. Затова и членството в Организацията е от голямо значение.

„В момента, в който станем пълноправен член, ще имаме достъп до още повече данни. Това е богатство, защото ще определяме националните политики на база опита от всички държави, които членуват в нея“, подчерта още той.
Министърът се спря и на някои от най-важните индикатори, които се засягат в доклада – достъпа на учениците до качествено образование, тяхното ниво и реализация, финансовите възможности за системата, както и ситуацията с учителите. „Виждаме някои индикатори, в които изоставаме, като средна възраст и заплащане на учителите. Затова е важно и да съсредоточим усилия за тяхното наваксване, а и за формулиране на общонационални цели и приоритети в тази посока“, обясни още министърът на образованието и науката.
„Поглед върху образованието“ е продукт на дългогодишни съвместни усилия между правителствата на ОИСР, експертите и институциите, работещи в по програмата „Индикатори на образователните системи на ОИСР“ (INES), и секретариата на ОИСР. Той е изготвен в рамките на отдела за иновации и измерване на напредъка на Дирекцията за образование и умения на ОИСР под ръководството на Тиа Лукола. В съответствие с тематичния фокус на тазгодишното издание на „Пог­лед върху образованието 2023“ се акцентира върху професионалното образование и обучение, като същев­ременно обхващат и други части на образователната система.

Основните резултатите и изводите от публикацията на ОИСР „Поглед върху образованието 2023: Индикатори на ОИСР: предизвикателства, свързани с ПОО: България в сравнителна перспектива“ представя Симон Нормандьо от ОИСР.
В документа се посочва, че в България за 22% от хората на възраст между 25 и 34 години квалификацията от професионалното образование и обучение, получена на ниво средно образование или професионално обучение след средното, е най-високото им образователно постижение. В страните от ОИСР нивата на безработица за 25 – 34-годишните с гимназиална професионална квалификация са по-ниски от тези за хора с общо средно образование или обучение след средното образование, без да се включва висшето образование. Случаят в България също е такъв, като 4,9% от младите възрастни с професионално средно образование са безработни, като безработицата за тези с общо средно образование е 6,2%.
Въпреки че средното образование често е минималната квалификация, нужна за успешно участие на пазара на труда, някои хора на възраст между 25 и 34 години все пак прекъсват образованието си, без да са я получили. Средно в ОИСР 14% от младите възрастни не са получили средно образование. В България този дял е по-висок – 16%.

Работниците в България на възраст между 25 и 34 години с професионално средно образование или професионално обучение след средното образование печелят 38% повече от тези без средно образование. Докато предимството в доходите за работници с общо средно образование е 46%. Въпреки това в повечето държави от ОИСР степените на висше образование предоставят значително по-голямо предимство в доходите. В България 25 – 34-годишните работници с бакалавърска степен (или еквивалентна) печелят 81% повече от тези без гимназиално образование. А тези с магистърска или докторска степен (или еквивалентна) получават със 139% повече. Симон Нормандьо акцентира на необходимостта от засилване на обучението чрез работа (дуална форма) и особеностите в прилагането на това обучение в различните страни.
Според данните в България младежите на възраст между 18 и 24 години, които не учат и не работят, са 16,9%, а средно за държавите от ОИСР процентът е 14,7.

Има и голяма разлика по отношение на финансирането на образованието от страна на държавата. България харчи 6983 щатски долара на година за редовно учащ (регулирано спрямо покупателната сила), в сравнение с 12 647 долара средно за страните в ОИСР. Отбелязва се още, че страните от Организацията отделят средно над 5% от БВП за образование. У нас този дял при приемането на бюджета за 2023 г. бе 4,1% от БВП, а прогнозата за следващите две години е съответно 4,3 и 4,1 на сто от БВП. Преди дни Финансовото министерство представи параметрите на проекта за държавен бюджет за 2024 г. и средносрочната прогноза за 2025 и 2026 г. Те предвиждат през 2024 г. за сектор „Образование“ да се заделят 4,2% от БВП, а в следващите две години процентът да нарасне до 4,3.
В България 11% от цялото финансиране на образователните институции се изразходва за общо средно образование и 13% – за професионално гимназиално образование (11% и 10% съответно средно за ОИСР).

В ОИСР в хода на основното и прогимназиалното образование задължителното време за обучение възлиза средно на 7634 часа, разпределени в девет класа.
В България общата продължителност на задължителното обучение е по-ниска – 4235 часа за седем класа. Средно в страните от ОИСР 25% от задължителното учебно време в началното образование е посветено на четене, писане и литература и 16% на математика. В прогимназиалното образование делът е 15% за четене, писане и литература и 13% за математика.
В България 28% от времето е посветено на четене, писане и литература и 15% на математика в начален етап в сравнение със 17% и 16% в прогимназиален етап.

Средногодишните законови заплати за учители в гимназиален етап в общите програми с най-разпространената квалификация и 15 години опит са 53 456 щатски долара в ОИСР. В България съответната заплата, коригирана спрямо покупателната способност, е
22 851 долара.
Другата голяма разлика между България и другите страни е по отношение на феминизирането на учителската професия. Мъжете са само 18%, както учителите над 50 години са 50% в България, а в другите страни на ОИСР са 31%.
Отбелязва се още, че процентът на завършилите висше образование продължава да се повишава сред населението в работоспособна възраст. В България 30% от хората на възраст между 25 и 64 години имат висше образование. Това е по-малък дял от тези, които имат средно образование или професионално обучение след средното образование (54%).

В контекста на резултатите от „Поглед върху образованието“ на ОИСР на форума в УНСС беше представен и проектът „Модернизация на професионалното образование и обучение“ като инструмент за подобряване на системата. Той ще подпомогне реализирането на процесите на реформа, свързани с предвидените законодателни промени в Закона за професионалното образование и обучение – разработ­ване на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение, нови Държавни образователни стандарти за придобиване на квалификация по професии, нови учебни и изпитни програми. Промените в съдържанието на професионалното образование и обучение ще се осъществят чрез сформирането на секторни съвети за уменията. Те ще включват представители на ключовите заинтересовани страни, като работодателите, браншовите организации, синдикатите, висшите училища, образователните и обучителните институции.

Your Image Description

Свързани статии:

Да надмогнеш собствените дефицити Default ThumbnailПроф. д-р Анжелика Велкова от лекарска мрежа „Въздух за здраве“: Замърсеният въздух е четвъртата най-важна причина за лошо здраве Трима великани и три вампира влезли в един бар… Обучение по волейбол и в дигитална среда

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Компас

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Изкуството влиза в сладкарството

Следваща статия

Антиплагиат програми откриват и текстове от изкуствен интелект

Следваща статия
Антиплагиат програми откриват и текстове от изкуствен интелект

Антиплагиат програми откриват и текстове от изкуствен интелект

МОН ще използва световния опит при решенията за дигитализиране на образованието

МОН ще използва световния опит при решенията за дигитализиране на образованието

Защо „мекането“ е толкова заразно?

Трима великани и три вампира влезли в един бар…

Последни публикации

  • Тайната на дълголетието
  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"