Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2023 Брой 43, 26.10 - 1.11.2023

Обменяме опит с Румъния в квалификацията на учителите

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
25-10-2023
в Брой 43, 26.10 - 1.11.2023
A A

Необходимостта от засилване на практическото обучение, провеждането на качествени квалификации и промяна на подготовката на учителите още от студентската скамейка. Това са основните теми в разговора на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с министъра на образованието на Румъния Лиджия Дека в Букурещ.

„Правим преглед на обучението на бъдещите учители в университетите, като възнамеряваме да го променим – да бъде по-компетентностно ориентирано и свързано с практиката“, отбелязва министър Цоков. Той споделя за обсъждан вариант да се създадат лаборатории – тип иновативни училища към някои университети, за да се съчетае теоретичната с практическата подготовка. Двамата министри разговаряха и за квалификациите, които са необходими за учителите, и се договорят да обменят опит и добри практики в тази област.

Министър Дека посочва, че от новата учебна година в северната ни съседка е въведена задължителна едногодишна магистратура за преподавателите, като 80% от времето те прекарват в класната стая. Проф. Цоков поздрави министър Дека за действащия в страната от 2016 г. план „Образована Румъния“, в чието разработване е участвала и тя.

Двамата министри обсъдиха и необходимите промени в подготовката и оценяването на децата в България и Румъния, за да имат те по-високи резултати при международните изследвания от типа PISA. Друга тема на разговорите са STEM педагогиката и изграждането на училищна STEM среда, използването на електронни ресурси, както и проблемът с децата, които са в риск от отпадане от училище и трябва да бъдат приобщени.

Министрите отбелязват, че ще бъде полезно експерти от двете държави по-активно да споделят добри практики и да си сътрудничат под различни форми, за да се подобри качеството на образованието в двете страни.

В срещата участват посланикът на България в Румъния Радко Влайков и началникът на кабинета на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска.

Your Image Description

Свързани статии:

Изграждат център за върхови постижения в биомедицината Уроци по скоростно смятане ОУ „Проф. Марин Дринов“ – Кюстендил, на 115 години Антарктиците отплават в началото на ноември

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Антарктиците отплават в началото на ноември

Следваща статия

„Има ли Срба у Серезу“? Сръбското консулство в Сяр и Македонският въпрос на прага на ХХ век

Следваща статия

„Има ли Срба у Серезу“? Сръбското консулство в Сяр и Македонският въпрос на прага на ХХ век

Гръцката консулска мрежа в българските земи преди Освобождението

Правна рамка на българските търговски агентства и консулства (1891 – 1918)

Последни публикации

  • В 1706 училища в страната ще се проведе Националното външно оценяване в края на IV клас
  • Международната олимпиада по изкуствен интелект, основана в България, събра 103 държави за третото си издание
  • Лекари и експерти препоръчват: Без телефони в училище
  • Училища и университети споделят образователни иновации на форум в столичното 55. СУ „Петко Каравелов“
  • Министър Георги Вълчев започва срещи с екипите на регионалните управления на образованието
  • Директорът на кюстендилско училище стана „Герой на децата“ за 2026 г.
  • ОУ „Отец Паисий“ в Силистра откри изцяло обновената си сграда
  • Акад. Николай Витанов участва в заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност
  • Проф. Георги Вълчев: В България се събужда енергията на градивното
  • Заветите на Ботев
  • Над 1400 ученици следват пътя на Ботевата чета
  • Дългогодишният обучител по индийски танци у нас Катя Тошева вече разпространява българската култура и народни танци в Индия
  • Приемственост и разбирателство сплотяват ученици и учители в ОУ „Антим I“ в Балчик
  • Проф. Георги Вълчев: Походът по стъпките на Ботев е урок по родолюбие за хиляди млади хора
  • Връчиха наградите на лауреатите в конкурса „Мадарският конник – символ на историческото минало и европейското бъдеще на България“
  • За младия учен Никола Веселинов запазването на мотивация е ключово през целия изследователски процес
  • При нас се поставят основите на личностното развитие, казва директорката на 104. ДГ „Моят свят“ в София Румяна Илиева
  • Отличиха най-добрите проекти в първото регионално STEM състезание
  • Работната заплата: правила, отговорности и законови изисквания
  • X издание на Националния литературен конкурс с международно участие „Писма до себе си“ – Стара Загора 2026
  • Система с изкуствен интелект прогнозира риска от горски пожари в Европа
  • Какво означава биохакинг

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"