Вестник „Аз-буки”
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 37, 14 - 20.09.2023

Жаклин, която пее като Арета Франклин

14-годишната бургазлийка печели голямата награда на престижен международен конкурс

Петя Николова от Петя Николова
13/09/2023
в Брой 37, 14 - 20.09.2023
0
Жаклин, която пее като Арета Франклин

Жаклин Костадинова мечтае да намери автор, който да Ӝ подаде ръка и да Ӝ помогне да започне да създава собствен репертоар

0
Споделяния
0
Прегледи
Share on FacebookShare on Twitter
Жаклин Костадинова мечтае да намери автор, който да Ӝ подаде ръка и да Ӝ помогне да започне да създава собствен репертоар

Гран при на XXII международен конкурс за изпълнители „Речни ноти“ – Тутракан‘23 спечели 14-годишната Жаклин Костадинова от Бургас. След специална селекция в надпреварата, провела се в края на август, са допуснати най-талантливите деца. Жури с председател Хайгашод Агасян единодушно оценява Жаклин с максималния резултат от 50 точки. Така в портфолиото на талантливата тийнейджърка вече присъства и най-голямата награда от един от любимите ѝ конкурси. Хитовата песен от 1968 година на Арета Франклин Ain’t no way ѝ носи високото отличие и аплодисментите на публиката.

„Тази награда е много специална за нея – споделят за в. „Аз-буки“ родителите на Жаклин – Николай и Павлина Костадинови. – Конкурсът „Речни ноти“ притежава специфична атмосфера, където децата не само се състезават, но се забавляват и създават нови приятелства. В продължение на 4 години Жаки е сред участниците с най-високи оценки и получава привилегията да се включи в „Битката на гласовете“. След като през 2021 г. и 2022 г. печели „Наградата на кмета на град Тутракан“, тази година се представи повече от блестящо и журито безапелационно ѝ присъди Гран при“.

С родителите на Жаклин установяваме контакт по време на конкурса за млади изпълнители на забавна песен „Полските щурчета“. На осмото издание на състезанието, което се провежда в началото на септември в Полски Тръмбеш, Жаки печели второ място във възрастовата група от 13 до 15 години. Николай и Павлина придружават дъщеря си и организират всичките ѝ пътувания и участия.
„Най-трудно за нас, като родители, е осигуряването на необходимия финансов ресурс – признават те. – Таксите за участие и пребиваването на различните конкурси и фестивали са за наша сметка“, разказват те. Жаклин обаче никога не ги разочарова. Нейните награди отдавна надхвърлят броя на годините ѝ. Започнала едва 4-годишна в подготвителните групи на хорова школа „Милка Стоева“ при Младежкия културен център в Бургас с ръководител Светла Стоева, днес Жаклин продължава обучението си с вокален педагог Мариета Секлемова – помощник-диригент и репетитор в школата. Любовта към музиката се отглежда и у дома от бащата Николай, с чийто афинитет към китарата вероятно започва всичко.
„От 2016 година, още преди да навърши 7 години, започна да участва самостоятелно в редица конкурси – споделят родителите ѝ. – Пее в стил поп и джаз, но по-скоро R&B soul и джазът са нейната страст.“ Освен с предпочитания хит на Арета Франклин Жаклин се справя чудесно и с песента „Вървят ли двама“ на Мария Нейкова от филма „Козият рог“, повлияна и от интерпретацията на Мария Илиева. С двете изпълнения печели голямата награда в своята възрастова група на ХI национален младежки конкурс „Петнадесет лалета“, провел се тази пролет в Хисаря.

„Безспорно най-големият ѝ успех досега е спечелването на Трета награда (лауреат III степен) от ХХ юбилеен международен детски музикален конкурс „Витебск‘22“ – споделят родителите на Жаклин. – Конкурсът е част от Международния фестивал на изкуствата „Славянски базар във Витебск“ – Беларус, който се проведе от 13 до 15 юли 2022 г. Жаки премина през няколко години на селекция и в крайна сметка доказа, че не е попаднала там случайно. Малко са българските деца, успели да се класират в топ 3 на тази престижна надпревара. “

От 6 години Жаклин, която е финалист за Голямата награда за 2021 г. на фондация „Димитър Бербатов“, свири на пиано, а от повече от година експериментира със струнния инструмент укулеле. Родителите ѝ споделят, че се опитва да композира мелодии, но освен с музиката се справя много добре с английския език, учи сама испански, а освен това проявява специален интерес към български език и литература. Завършила с отличие и плакет ОУ „Васил Априлов“ в родния Бургас, от настоящата учебна година Жаклин ще изучава още един език. „Тя кандидатства в Музикалното училище, където бе приета в специалност „Поп и джаз пеене“ с първи резултат – споделя майка ѝ Павлина Костадинова, – но категоричното ѝ желание е да учи в бургаската Гимназия с изучаване на немски език „Гьоте“, където я приеха още на първо класиране.“

Your Image Description

Свързани статии:

Нова среда за талантите в ОДК – Варна Страстите български Мозаечно пано краси наше школо Образованието и климатът

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Сюжети

Последвайте ни в социалните мрежи

Предишна статия

Цветомир Николов, шеф готвач: Усъвършенстваме се и се учим всеки ден

Следваща статия

Нова среда за талантите в ОДК – Варна

Следваща статия
Нова среда за талантите в ОДК – Варна

Нова среда за талантите в ОДК – Варна

Последни публикации

  • 15% от възрастните в Eвропа участват в обучения и квалификации
  • Фантастичните умове на България
  • Младежки идеи за зеления преход
  • Обновяват столичното 35. СЕУ „Добри Войников“
  • Две столични училища са наградени със знак за качество от Националния инспекторат по образованието
  • Професионалната гимназия по транспорт в Бургас отново обучава водачи категория „C“
  • Антарктиците потеглят за Ледения континент за 34-ти път
  • Близо 579 млн. евро повече за образование в проектобюджета за догодина
  • Националният музей на образованието с изложба за българското светско училище
  • Заместник-министър Наталия Михалевска откри обучение за учители, свързано с темата за Холокоста
  • Заместник-министър Витанов представи пет ключови приоритета в образованието на Генералната конференция на ЮНЕСКО
  • Таня Михайлова и младите гвардейци на България представиха страната ни в Кипър и Италия
  • Училището в с. Търнава откри нов физкултурен салон, изграден с финансиране от МОН
  • Връчиха 4 първи награди в IX национално изложение „Младежко техническо творчество“
  • На 10 години ДВГ „Палави ноти“ има два албума, видеоканал и детско предаване
  • НПСС с плакет на МОН за своята 25-годишнина
  • Управляемият ядрен синтез може да реши проблема с производството на енергия
  • Просветният министър разговаря с учителите от с. Градец 
  • Президентът Румен Радев отличи млади следовници на будителите
  • Премиерът Росен Желязков: Будителите с техния добър пример са това, което ни обединява
  • Министър Красимир Вълчев откри първия паметник на Стоян Омарчевски в България
  • Ученичка от Бургаската математическа гимназия изуми журито в риалити формат

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

bg_BG
en_US bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.