Предстоят промени в статута и задачите на Националния инспекторат по образование (НИО). Това стана ясно след заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование. На него е обсъдена работата на Инспектората в присъствието на неговия директор Анелия Андреева.
Взето е решение към МОН да се създаде работна група, която да изготви предложения за промени във философията, статута, целите и задачите на НИО. В работната група, която ще започне дейност от септември, ще участват и експерти от Инспектората, съобщават от Министерството.
От Съюза на работодателите в системата на народната просвета още преди седмици призоваха МОН процесът на инспектиране да бъде замразен до създаване на система за инспектиране с реална добавена стойност за всяка образователна институция. Оттам заявиха, че в момента няма Наредба за качеството, а Инспекторатът го измерва в училища и детски градини по свои правила и критерии. Според тях не е смислено качеството да се измерва само по документи. След заседанието председателят на СРСНПБ Диян Стаматов заяви, че в работната група ще влязат и социалните партньори. По думите му ще се обсъжда и промяна на функциите на Инспектората, както и поставянето му под егидата на МОН. В момента той е на подчинение на Министерския съвет.
В 90% от училищата в страната вече са доставени учебниците, учебните помагала и познавателните книжки за учениците от I до VII клас за предстоящата учебна година, стана ясно още на заседанието на Отрасловия съвет. На него министър проф. Галин Цоков заедно със зам.-министър Емилия Лазарова, началника на кабинета Наталия Михалевска и експерти от МОН са обсъдили със социалните партньори готовността за началото на учебната година.
Дискутирани са и предложенията за график на учебното време, както и проектите за промени в нормативната уредба. „Целта ни е предложените промени да влязат в сила от идващата учебна година и да поставят началото на намаляване административната тежест и по-масово въвеждане на проектно базираното обучение“, подчертава министър Цоков. И допълва, че екипът на МОН ще разгледа внимателно всички постъпили в хода на общественото обсъждане предложения и текстовете в наредбите ще бъдат финализирани след дискусия със социалните партньори.
На заседанието зам.-министрите Наталия Митева и Мариета Георгиева представят пред социалните партньори дейностите на МОН, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, и подготвяните промени в Закона за професионалното образование и обучение.
Преди началото на учебната година трябва да е готов и анексът за увеличаване на работните заплати в сектора от 1 януари 2023 г., за което са предвидени средства в проектобюджета за 2023 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg