Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 30, 2023

Биоразнообразието в Черно море е намаляло

Институтът по океанология на БАН отбелязва своя 50-годишен юбилей

Зина Соколова от Зина Соколова
26-07-2023
в Брой 30, 2023
A A

Още при създаването си преди 50 години и до ден-днешен Институтът по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ при БАН е единственият национален морски научен и експертен център, който се занимава с комплексно решаване на проблемите на Черно море. Институтът е основан през 1973 г. и неговото развитие започва веднага с директни изследвания на морската среда. Първият малък научноизследователски съд на Института се казва „Изследовател“. Това разказва директорът на Института доц. Николай Вълчев.

 

Учените от Института по океанология следят постоянно процесите в морската среда

Важен акцент от историческото развитие на Института е научноизследователската база в Шкорпиловци, построена през 1983 година.

В нея се извършват измервания на различни елементи на бреговата динамика, като вълни, течения, транспорт на наноси. В историята са останали и редица големи международни експерименти, извършвани в Шкорпиловци.
Много важна тематика, която се е развивала в Института в течение на годините, са водолазните изследвания.

За първи път са създадени водолазни комплекси които могат да се ползват на дълбочини до 100 м и до 200 м. Също така първият суперкомпютър, използван в Института, е инсталиран в базата в Шкорпиловци. Той се е наричал информационна система „Камчия“ и е обработвал данни от непрекъснати измервания на вълнението от естакадата.

Съвременният си облик Институтът придобива през 1988 г., когато е построен и лабораторният комплекс. Малко преди това към него се присъединяват учени, които формират секция „Биология и екология на морето“. Днес това е една от най-добре представените и най-важни секции в Института, защото е известно, че екосистемните изследвания обединяват всички останали научни направления, подчертава директорът. Всяка секция поотделно също се развива – това са секциите „Физика на морето“, „Морска геология и археология“, „Динамика на бреговата зона“. Научният екип в Института е напред и по отношение на използване на различни океански технологии, на предоставяне на данни и продукти, както за европейски, така и за български институции.

„В момента основните направления и акценти в дейността ни са свързани с наблюдението на морската среда, като се използват методи на директно наблюдение – било то чрез нашия научноизследователски кораб „Академик“, а също и чрез различни платформи като хидрометеорологични станции, буйове за измерване на вълнението и на теченията – подчертава директорът. – Различни видове сонди, които освен споменатите параметри мерят и температура, соленост на морската вода, разтворен кислород, биогеохимични елементи на средата. Много важен дял от нашите изследвания са свързани с биоразнообразието и научните подходи за неговото опазване и възстановяване. Като тук, както вече споменах, особено силно е застъпен екосистемният подход.“

Институтът по океанология осъществява единствения в България мониторинг и оценка на екологичното състояние на Черно море основно по две директиви на ЕС – рамковата директива за водите и рамковата директива за морската стратегия. Първата е насочена преди всичко към крайбрежните води, а втората се отнася и за изключителната икономическа зона на България по много елементи и параметри за качество, а също и по т.нар. дескриптори, каквито са еутрификацията (процес в екосистемата на воден басейн, при който се повишава количес­твото на хранителните вещества, съединения на азота и фосфора – б.р.),
биоразнообразието, рибните ресурси, състояние на морското дъно, морски шум, морски отпадъци, трофични (хранителни) мрежи и редица други. Особено големи са постиженията, свързани с оценка на рибните запаси и научните подходи за култивиране на аквакултури. Това се прави в сътрудничество с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.

Бреговите изследвания на учените от Института стигат ново стъпало на развитие с възможността за моделиране на процесите в бреговата среда. В резултат те могат да преценят какво е негативното влияние на различни нежелани намеси на човека в бреговата зона, като строежа на пристанища, на марини, урбанизацията.

Не на последно място, в дейността на Института е предоставянето на данни и услуги на Министерството на околната среда и водите, както и на ИА „Околна среда“. Учените осигуряват и данни за периодичните оценки за състоянието на средата на Черноморската комисия, която се намира в Истанбул.
„Освен това сме и част от системата „Коперник“ за предоставяне на данни в оперативен порядък, които се използват за валидиране на модели, на сателитни данни – казва директорът. – А също така сме и
координатор на черноморския център за мониторинг и прогнози, който всеки ден излъчва прогноза за състоянието на вълните, теченията, температурата, солеността, биогеохимията на басейна.“

Най-големите предизвикателства в работата на Института са свързани с процесите в морската среда, които учените трябва да наблюдават и да се стремят да разберат механизмите на тяхното изменение и как те влияят на екосистемата. Например климатичните промени и увеличаването на температурата на Черно море, на неговата окисляемост. По отношение на природните бедствия това са повишаване на морското ниво, по-честите морски бури. Трябва да се имат предвид и засилващият се антропогенен натиск, замърсяването, еутрификацията.

„Тези процеси се следят и оценяват в тяхната взаимосвързаност, тъй като при всички положения те оказват влияние върху намаляване на биоразнообразието. А това, от своя страна, влошава функциите на екосистемата и я прави по-податлива на всички изменения, с по-малки способности да реагира и съответно да се приспособи – подчертава доц. Вълчев. – Както споменах, ние много сериозно се отнасяме към нуждата от наблюдения и услуги както за морските общности, така и за местните влас­ти, държавните институции, за да могат те да взимат информирани решения. В този смисъл, особено голямо значение има европейската инициатива за цифров близнак на Световния океан, което в нашия случай се отнася за цифровия близнак на Черно море. Особено важно значение за нас има нуждата от образование и повишаване на осведомеността и обществената подкрепа както за океанографските изследвания, така и за здравето на океана.

В своята работа сме стигнали до заключението, че много трудно се привличат млади учени – било като докторанти, било в друг етап на тяхното развитие. Затова с просветителски плам насочваме вниманието си най-вече към учениците, към децата от детските градини. Включваме се редовно в добре известната инициатива Европейска нощ на учените. Едно събитие, което събира хора от различни възрасти, но преди всичко млади хора. Обикновено е придружено с различни конкурси за рисунки, фотоконкурси. Наистина, всеотдайни са нашите учени, които изнасят лекции в училища по различни програми, свързани с наболелите проблеми на Черно море.“

Има ли обитатели на Черно море, които вече не се срещат в него? Христоматиен пример за това е изчезналият тюлен монах, изчезването на черноморската скумрия, обяснява директорът. Това се случва заради свръхулова на тези видове. В резултат на което при скумрията се е загубила колективната популационна памет – т.е. изловени са по-старите индивиди. В момента дори тази популация да бъде възстановена в Мраморно море, няма индивиди, които да имат памет, за да преведат рибните пасажи отново в Черно море.

„Тук трябва да се споменат и инвазивните видове, каквато е рапана веноза (Rapana venosa) – казва доц. Вълчев. – В резултат на нейната инвазия в басейна на Черно море през 50-те – 60-те години на миналия век и на благоприятните условия за развитие поради липса на естествен хищник на нейната популация тя достига големи количества. Това води да намаляване запасите на черна мида, както и на запасите на други молюски.

Като цяло, мога да кажа, че биоразнообразието на черноморската екосистема е намаляло. От една страна, поради естествени процеси, от друга страна, поради антропогенна намеса – прекомерно голям улов на рибни запаси, драгиране на дъното, повишената еутрификация, появяващи се епизоди на замори. Това са епизоди на липса на кислород (аноксия) или недостатъчен кислород (хипоксия) в морската среда, в резултат на които в определени участъци има масово измиране на организми.

Цъфтежът на фитопланктона също е неблагоприятно явление. Той е в резултат на еутрификация – т.е. натрупването на излишък на биогенни елементи, каквито са съединенията на азота и фосфора. Ако са на токсични видове, тези цъфтежи могат да бъдат опасни за човешкото здраве. Следим това посредством генетични методи на изследване на фитопланктонните видове.“

В средата на 80-те години е имало пик в замърсяването, в резултат на което е настъпил колапс на черноморската екосистема. Това, което е останало в наследство, е адаптация към съществуващите условия, но съпроводена с намаляване на биоразнообразието.

„Напоследък се наблюдава нормализиране на черноморската екосистема. Понастоящем българските крайбрежни води са в сравнително добро състояние. Разбира се, това зависи от местоположението, доколко са натоварени от човешка намеса. В заливите водите са с по-лошо качество за разлика от откритите води“, казва в заключение директорът.

Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailНов конкурс за оценители по ос 1 Златният ни шанс в „Хоризонт 2020“ Нищят „мистерията на Вселената“ Най-голямата озонова дупка над Арктика се затвори

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Тайвански студенти на практика в СА „Д. А. Ценов“

Следваща статия

Четири книги и една класна стая

Следваща статия
Четири книги и една класна стая

Четири книги и една класна стая

С мисия за национална и културна индивидуалност (по повод 135 години от откриването на първия Висш педагогически курс в България (1888))

Революция 5.0 (Индустрия 5.0) и някои дименсии на Образование 5.0

Последни публикации

  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"