Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 25, 2023

Млади икономисти в търсене на иновации

За педагозите от Професионалната гимназия „Елиас Канети“ – Русе, обучението е вид изкуство

Зина Соколова от Зина Соколова
21-06-2023
в Брой 25, 2023
A A
Учениците от ПГИУ „Елиас Канети“ – Русе, редовно печелят отличия от специализирани състезания

Професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ е едно от най-желаните училища в Русе. Причината е, че тук се дава икономическо образование на високо ниво. Обучението е проектно базирано и интердисциплинарно, а дуалната система дава възможност за добро съчетание между теория и практика. Обучението включва и развиване на умения за живот през XXI век, като работа с дигитални ресурси, разрешаване на ситуации, поемане на отговорност. Образователният процес е и динамичен: в класната стая – с традиционни, с открити уроци и споделяне на добри практики, и извън нея – с участие в национални състезания, олимпиади, програми и международни „Еразъм+“ проекти.

„Кандидатстваме за иновативно училище през 2023/2024 г. – казва Мариана Гъркова, директор на гимназията. – Надяваме се да бъдем включени в списъка, защото имаме конкретни идеи за проектно базирано обучение чрез създаване на междупредметни уроци по професионална и по общообразователна подготовка – например уроци по учебните предмети предприемачество и изобразително изкуство, по икономика и биология и здравно образование. Втората линия на новаторство е да бъдат създадени уроци, свързани с творчеството на нашия патрон Елиас Канети.“
Педагогическият екип има много добро партньорство с Общината и областната администрация в Русе, Русенския университет, международното дружество „Елиас Канети“, Русенската търговско-икономическа камара, учреждения, предприятия и бизнеси от Русе, част от които се ръководят от възпитаници на гимназията.

Съществена част от динамичната работа за осъществяване на интересно обучение е работата по международни проекти, финансирани по Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. За три години те са общо 5 в три направления. По три проекта – „Икономика в движение“ и „Млади икономисти в търсене на иновации“ 2021/2022 г. и 2022/2023 г. за осъществяване на международни мобилности за ученически стаж в реална работна среда във Виена, в Будапеща и в Кошице, Словакия. По два проекта – „Млади икономисти в търсене на иновации“ 2022/2023 и „Мотивирани учители за европейско образование“ на Община Пловдив за обучение на учители по професионална подготовка в Кошице, Словакия и на учители по английски език във Флоренция и в Барселона. По Проект RSC4VETs гимназията си партнира с Българо-румънската търговска палата.

Осъществяването на тези проекти допринася за професионалното и личностното развитие на около 90 ученици и 20 педагогически специалисти. Идеята е учениците да развият професионални, езикови и личностни умения и качества. Да развият умения за общуване, за проучване, подбор, сравнение и представяне на информация. Да започнат да придобиват работни навици за разпределение на времето, спазване на срокове, самодисциплина.

В проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“ участват две паралелки – VIIIБ и IXБ, общо 48 ученици и 7 учители. Към „Ученически практики 2“ интерес проявяват около 60 ученици и 8 учители.
По проект „Обновяване и модернизация на регионалната образователна инфраструктура чрез подобряване на материално-техническата база на 17 държавни професионални гимназии в системата на МОН в областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Русе и Търговище“ се прави основен ремонт и предстои обзавеждане и оборудване с необходимите мултимедийни средства за съвременно обучение.
Екипът на гимназията работи и по много национални програми: НП „Заедно в изкуствата и спорта“, НП „Иновации в действие“, НП „Изграждане/доизграждане на wi-fi мрежи в системата на предучилищното и училищното образование“, НП „Осигуряване на достъпна архитектурна среда“, НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ в партньорство с Драматичния театър „Сава Огнянов, НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ в партньорство с Регионалния исторически музей – Русе – 2020/2021, НП „Ученически олимпиади и състезания“.

„През март 2022 г. училището ни беше домакин на националния кръг на състезанието по предприемачество „Най-добра бизнес идея“ под егидата на МОН – казва директорката. – Това събитие организирахме с помощта на Русенския университет и РУО – Русе. Включиха се ученици и учители от 18 професионални гимназии.“ В комисията участват преподаватели от Центъра на учебно-тренировъчните фирми към МОН, от Университета за национално и световно стопанство, от Русенския университет, от „Джуниър Ачийвмънт България“, от Русенската търговско-индустриална камара и представители на бизнеса. Темата, която изтегля една от участничките, е „Предприемачески дейности, свързани с културно-историческото наследство на България“. Отборите се сформират на случаен принцип измежду всички участници в шест отбора от по четирима ученици. За четири астрономически часа всеки екип представя бизнес план. Идеите, които развиват учениците, са свързани със създаване на софтуер за виртуална реалност и ползване на очила за виртуална реалност с цел преживяване на исторически събития и „срещи“ с исторически личности. Сред предложенията се откроява създаването на културен център „Музейчето“, който събира информация за културно-историческото наследство на България; определяне на маршрут и поставяне на екоспирки в близост до забележителности в Долината на тракийските царе в региона на Казанлък; обособяването на хотел-музей, на който всеки етаж представя различна епоха от историята на България и българските земи – Античност, Средновековие, съвремие; създаване на онлайн приложение на културно-исторически забележителности с аудио и видео презентации; ресторант в близост до Ивановските скални църкви в региона на Русе с включване на занимания, свързани със запознаване със забравени занаяти.

В отбора, класиран на второ място, е и Ана-Мария Колева – ученичка от ПГИУ „Елиас Канети“. Бронзов медал, плакет, грамоти и много подаръци получава и Ралица Георгиева от XIIБ клас, специалност „Оперативно счетоводство“. Тя и нейният отбор очароват компетентното жури с иновативната си идея за дигитална четка за рисуване. Идеята е насочена към хората, занимаващи се с изобразително изкуство, и училища и школи, специализирани в изкуствата. Този продукт е разработен с екологични материали и използва лесно почистващи се бои.

Достойно е и представянето на гимназията на Международния панаир на тренировъчните фирми в Пловдив, в който участват общо четири отбора от ПГИУ „Елиас Канети“. Те печелят различни награди при голяма конкуренция – общо 97 български и чуждестранни учебни фирми се състезават на Панаира.
Учебното предприятие „Инокард“ ООД завоюва най-престижната награда – първо място за комплексно представяне във всички състезателни категории. Учениците от УП „Инокард“ ООД развиват идеята за възпроизвеждане на записани носители (безконтактни и иновативни визитки). Те разполагат с вграден безконтактен чип с памет. В него могат да се съдържат произволни данни: име, телефонни номера, имейл, уебсайтове, пощенски адреси, лични данни, бележки и друга информация. Използва се NFC технология, която позволява тези данни да се четат с всеки NFC съвместим смартфон.

УП „Инокард“ ООД печели и награда на Министерството на труда и социалната политика за социална иновация. Талантливите предприемачи заемат трето място със социалната идея за разработ-
ване и внедряване на иновативен 3D принтер.
В категорията „Дигитален маркетинг“ на трето място е класирана фирмата УП „И-Ноут“ ООД с предмет на дейност: „Производство на електронни тетрадки с образователна цел“. В тази категория гимназията участва за първи път.

Достойно се представят и другите два отбора на гимназията – УП „Алое чардж“ ООД с предмет на дейност производство на екологични батерии от алое вера и УП „Стандарт лайт“ ООД с предмет на дейност търговия на дребно с LED осветление.

В гимназията редовно се провеждат междупредметни открити уроци като форма на вътрешноучилищна квалификация и като начин за изследване на идеята за проектно базирано обучение. През настоящата учебна година са създадени уроци по английски език и математика на тема The Pi Project – за числото пи – в VIIIА клас; урок по английски език в XА клас на тема „Умения за оцеляване“; урок по английски език в VIIIБ клас на тема „Необикновени музеи“; урок по български език и литература, история и английски език – сборна група от ученици на тема „Аз вярвам“; открит урок в XIВ клас по стокознание, счетоводство и статистика на тема „Стоков асортимент, счетоводно отчитане и статистическо изследване на шоколадови изделия“; урок по информационни технологии и икономика в IXГ клас на тема „Компютърна обработка на данни в ЦЕРН“; открит урок в Xв клас на тема „Превенция срещу употреба и злоупотреба с наркотични вещества“ с подкрепата на Превантивно информационния център към Общинския съвет за наркотични вещества – Русе; открит урок по биология в IXа клас, представен от посланика на науката – доц. д-р Кирил Василев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

„Идеята на цялото разнообразие и динамика на образователния процес е да си припомним, че всички сме творци и изследователи – казва Мариана Гъркова. – Обучението е изкуство, което съчетава множество изкуства. То е и общо, и отборно, и индивидуално. Случва се на живо в ефир и на запис. Подготвя се чрез много изследвания и репетиции. Преживява се емоционално, привлича съмишленици и радетели. И е път за развитие на професионалните и личностните качества и умения на всички, участващи в осъществяването на това изкуство.“

Your Image Description

Свързани статии:

В ПГМЕТ – Пазарджик, залагат на дуалното Да създаваш софтуер по заявка на бизнеса Ефективно партньорство с бизнеса Печелившата формула на Механото в Разград

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Великият нов свят

Следваща статия

Училище като дом

Следваща статия
Училище като дом

Училище като дом

Вярната посока

Вярната посока

Предай доброто нататък

Предай доброто нататък

Последни публикации

  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката
  • Конкурс за диктовки по случай 24 май
  • Скитащият саламандър е изключително ловък
  • Столичната община очаква вота на гражданите за най-добрите детски градини и училища

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"