Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 9, 2022

Съхранената памет е съхранено достойнство

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
02-03-2022
в Брой 9, 2022
A A

За трета поредна година Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“ чества годишнина – след респектиращите 130 години от откриването на Педагогическото училище и началото на педагогическото образование в Силистра (2020) и половинвековния юбилей от създаване на Полувисшия педагогически институт за подготовка на учители – днес филиал на Русенския университет (2021), през 2022 година образователната институция навършва 25 години, откакто е в структурата на Русенския университет. Във връзка с трите годишнини са проведени редица инициативи – две изложби, филм за Педагогическото училище, две научни конференции с международно участие, кръгла маса по проблемите на образованието, монографията „Искрици във времето“.

На Всемирното изложение в Париж през 1900 г. България се представя и с уникалната по своята
архитектура сграда на Педагогическото училище (днес Художeствена галерия) в Силистра

Зина СОКОЛОВА

Филиал Силистра е акредитирана образователна структура на Русенския университет „Ангел Кънчев“, която отговаря на съвременните критерии за качествено образование – казва доц. д-р Румяна Лебедова, директор на Филиала. – Присъствието ни в Университета е плодотворно, тъй като имаме възможност да работим с колеги от различни професионални направления, да участваме в реализация на проекти и да се включваме активно в изследователска дейност. Получаваме подкрепа в много отношения, хабилитирани преподаватели от Русенския университет четат лекции при нас. Усещането, че принадлежим към една стабилна многопрофилна структура, създава сигурност и е силно мотивиращо. Нашите студенти се включват в много магистърски програми на Университета, участват в младежкото иновативно ЕКСПО със свои разработки.“
Във Филиал Силистра се обучават бакалаври от три професионални направления – педагогика на обучението по български език и чужд език (английски или румънски), по физика и информатика и по математика и информатика; електроинженерство и автомобилно инженерство. Основните приоритети в работата му са свързани с осигуряване на успешен кандидатстудентски прием и адекватна адаптация към новите изисквания на времето. Повишаването на качеството на образованието съобразно потребностите на пазара на труда става чрез съчетаване на добрите традиции в образованието с иновативни решения.

Румяна Лебедова,
директор

„Неизменна е грижата на целия ни екип за професионалната реализация на студентите – казва доц. Лебедова. – За тази цел си сътрудничим с представители на бизнеса, които са възможни бъдещи работодатели на нашите възпитаници.“
През 90-те години тук се обучават голяма група бесарабски българи, много от които остават в България като учители. После студенти от Тараклийския държавен университет започват да идват тук на езикова практика.
Началото на образователната институция е поставено преди повече от век, когато в Силистра се създава Държавното педагогическо мъжко трикласно образцово училище за подготовка на начални учители. Градът става един от трите центъра на педагогическото образование в страната, заедно с Казанлък и Лом. Първата учебна година (1890/1891) започва с 27 ученици от Еленско, Тревненско, Дряновско, Ломско, Балчишко, Варненско, Русенско, Габровско, Силистренско.
„В Силистренското педагогическо училище започват работа млади педагози, получили образование в Германия, които са с широк духовен хоризонт и солидни знания – казва доц. Лебедова. – Като манталитет, като убеждения и гражданска позиция, те имат самочувствието на мисионери. Осъзнават призванието си да бъдат реформатори в образованието. Тази тяхна дейност е израз на възрожденски дух, градивност и позитивизъм. А това е предпоставка за модерно възпитателно-образователно дело. Техният професионализъм и личностните им качества създават общност, която не само образова, но и вдъхновява, превръща се в интелектуално ядро. Учителите и учениците от Силистренското педагогическото училище имат голяма заслуга за развитието на просветната дейност, на музикалната култура и на музейното дело в региона, което превръща Силистра в културна столица на Южна Добруджа.“
До 1913 г., когато Южна Добруджа попада под политическата зависимост на Румъния, Педагогическото училище развива богата културно-просветна дейност. Поради трагичните исторически обстоятелства от архива на Педагогическото училище за периода 1890 – 1913 г. остава оскъдна документация. Започва тежък период на живот в емиграция. Налагат се преобразувания – създава се българска гимназия, която обединява мъжкото педагогическо училище и девическата гимназия. Тя функционира в емиграция – в Русе, Свищов, Ловеч.
След подписване на Крайовската спогодба през 1940 г., по силата на която Южна Добруджа се връща към България, правителството взема мерки за стопанското и културното стабилизиране на региона. Южна Добруджа се приобщава към Отечеството институционално и духовно. В този процес образованието и ценностите, които създава то, са изключително важни. Тяхната значимост в случая е подсилена от факта, че педагогическото образование в Силистра вече има устойчив корен и е натрупало завиден авторитет.
На 1 октомври 1941 г. се провеждат тържества във връзка с честване на първата годишнина от освобождението на Добруджа, 50 години от създаване на Педагогическото училище и освещаване паметника на Стефан Караджа. Отпечатан е юбилеен сборник „Прослава на Силистренското педагогическо училище за 50-годишен живот“. Седмица по-късно, на 8 октомври, Педагогическото училище е преобразувано в Учителски институт „Цар Борис III“
за първоначални учители с 4-годишен курс на обучение над пети гимназиален клас. През 1945 г. Институтът е преименуван на „Димитър Благоев“, а от учебната 1950/1951 г. отново става Педагогическо училище. През 1958 г. училището е закрито с Постановление на Министерския съвет.
„Традициите на педагогическото образование в Силистра се възраждат със създаването на Учителския институт за подготовка на учители V – VIII клас през 1971 г. със срок на обучение 3 години над средно образование – уточнява директорката. – Той е един от трите института в България, които имат такъв статут и предмет на дейност (Силистра, Смолян, Кърджали). Първият випуск се дипломира през 1974 година – 170 студенти. Тяхната професионална реализация като учители е основно в Североизточна България. Понастоящем Филиал Силистра е единствената в региона образователна институция, която предлага обучение по професионално направление „Педагогика на обучението по…“. Катедрата по филологически и природни науки обучава и бакалаври за придобиване на второ висше образование с педагогическа насоченост. За петдесет години близо осем хиляди студенти са получили знания и умения, необходими за професионалната им реализация в сферата на образованието.“
С Постановление на Министерския съвет от януари 1997 г. Полувисшият педагогически институт със седалище в Силистра се пре-
образува в Педагогически факултет в състава на Филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“ със статут на юридическо лице. Със същото постановление Полувисшият институт по машиностроене и електротехника, който е наследник на Техникума по машиностроене и електротехника – Силистра, се преобразува в Технически колеж, който също е в състава на Филиала. Двете звена създават обща академична структура на Русенския университет в Силистра.
„Съхранената памет е съхранено достойнство – подчертава доц. Лебедова. – Тя не само пази информацията за етапите в развитието на институцията, но създава и чувството за принадлежност към едно духовно пространство, в което отдадеността към познанието и творчеството е от първостепенно значение. Затова вече няколко поколения студенти и преподаватели се уповават на житейската мъдрост, научните постижения и човешките ценности на своите предтечи. Основна цел на образованието е да направим хората по-успешни, по-мъдри и по-благоденстващи. Но това не може да стане, ако пренебрегваме хуманитаристиката, която през този XXI век сякаш е избутана в ъглите на живота. Според мен махалото ще се завърне със страшна сила. Литератор съм и казвам „да“ на дигитализацията, иновациите, компютрите. Но новите технологии не трябва да бъдат в ущърб на хуманитарните науки. Човекът е преди всичко.“

 

Любопитна е историята за създаването на сградата на Силистренското педагогическо училище (днес в нея е Художествената галерия в града). По инициатива на Дянко Коджабашев – кмет на Силистра, и на Петър Чаушев – председател на Окръжната постоянна комисия, населението на града събира средства за изграждане на сграда на училището. На 4 март 1889 г. гражданите са събрани в салона на общинското управление за обсъждане на въпроса. Избира се комисия, която да набира помощи от гражданите и българското население от окръга: първите ще внасят пари, а вторите – материал (дърва, камъни и др.).
Взема се решение от града да се съберат 10 000 лв., от правителството да се искат 35 000 лв. Инициативата получава морална и материална подкрепа от правителството на Стефан Стамболов. Проектът е осъществен за година и половина и от 1 септември 1892 г. учебните занятия се водят в новата сграда.
На 15 март 1900 г. придворният фотограф Иван Карастоянов прави големи художествени снимки на сградата, на гимнастическия салон и на работилницата. Те са изложени в българския павилион на Всемирното изложение в Париж през 1900 година. На прелома между двата века в един пограничен град на новата българска държава, чието население е около 13 хиляди жители, се строи храм на знанието, който е достоен за световно изложение в центъра на европейската култура. Този факт респектира, сам по себе си, и доказва, че няма по-силна духовна крепост от знанието.

Your Image Description

Свързани статии:

Бъдещи икономисти на практика в „Български пощи“ STEM център за утрешни учители Роботика и за малки, и за големи Кадри за БДЖ с дуално обучение

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Академична мрежа

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Затлъстяването е сериозна пандемия

Следваща статия

Бъдещи икономисти на практика в „Български пощи“

Следваща статия
Бъдещи икономисти на практика в „Български пощи“

Бъдещи икономисти на практика в „Български пощи“

В ход е дигиталното обучение

STEM център за утрешни учители

Роботика и за малки, и за големи

Роботика и за малки, и за големи

Последни публикации

  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"