Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2022 Брой 32, 2022

Майсторката на карвинг

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
10-08-2022
в Брой 32, 2022
A A

Ганка Ангелова e преподавател в ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Нейно хоби е карвингът, а професията – пряко свързана с храната. Тя е старши учител и преподава технология на храната. Води учебни и производствени практики. Тази година е удостоена от министъра на образованието и науката с почетна грамота „Неофит Рилски“. Получи и почетна грамота от бургаския кмет Димитър Николов за 24 май.
С карвинг се занимава от години и признава, че за нея той е като шиенето на гоблени – носи ѝ удов-
летворение и я успокоява. „Понякога ставам през нощта и започвам да работя. Обикновено правя неща по определен повод и после ги подарявам“, разказва учителката. Определя заниманието си като „зеленчукорезба“.
„Иска ми се карвингът да бъде методична единица. А имаме в XII само една тема, свързана с него. Преди две години по „Моят час“ имахме допълнителни часове и групи ученици, които да се занимават – казва Ангелова. – В Слънчев бряг, Дюни, а и в Созопол има заведения, където блок-масите са със задължителна декорация. Затова се наема специален човек. Смятам, че в следващите години това ще се наложи като професия.“
Сега повечето хора, които правят украси от плодове и зеленчуци, са самоуки. Но вече има частни школи, като тези на Веселина Славчева и на Юрий Дима. „Карвингът е скъпо и малотрайно удоволствие. Изработката отнема часове. Обичам да подарявам на мои приятели по различни поводи направените фигури“, говори учителката. Всяко лято получава предложения за работа от изискани хотели и ресторанти, но отказва с ясната мисъл – да се съхрани за учениците, на които иска да предаде не само своите знания, а и обичта към храната и към красивото.
За нея всички, които правят карвинг, са хора със златни ръце, които в душите си са художници и резбари, но са се отдали на прагматичното – да разкрасяват храната и масите. Затова и трябва да получават добра заплата – поне три хиляди лева. „Големите вериги класни хотели предлагат подобно възнаграждение. Част от учениците ни знаят това и се интересуват от карвинга“, обяснява Ангелова.
Учителката си е поставила за цел да внуши на своите ученици, че преди всичко „очите са тези, които се хранят“. Подчертава, че има строги правила при оформянето и дизайна на ястията, които приготвя с бъдещите готвачи.
Сега, когато страстите около приема след VII клас още отекват, учителката коментира: „Смятам, че в професионална гимназия трябва да идват ученици с изразено желание да изучават определена специалност. За жалост, това не е така. 60% от тези, които влизат при нас, идват, защото не са приети другаде. Нашата професионална гимназия е била едно от поредните желания, изброени просто така. Едно дете трябва да започне да се мотивира за професията, която ще избере, още от детската градина. Да има психолози, които да откриват талантите и уменията от ранна възраст и да насочват в последващия избор децата и техните родители“.
Учениците от ПГТ
„Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, са били винаги в топ 10 при националните състезания по различните професии. Това е добра визитка за преподавателите по специалните предмети, какъвто е и Ангелова. Но за нея най-големият успех се корени другаде: „Нормално е да имаме победители в състезанията, затова работим. За мен най-големият успех е да спечеля любовта на учениците. Да ги мотивирам да обичат това, което учат, това, което правят“.

Your Image Description

Свързани статии:

Когато общността успява заедно STEM център с кухня Институция с млад дух По-близки и по-успешни

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Когато общността успява заедно

Следваща статия

STEM център с кухня

Следваща статия
STEM център с кухня

STEM център с кухня

Образованието е основен фактор за активност

Образованието е основен фактор за активност

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Наши карго дронове започват полети в ЕС

Последни публикации

  • Отчитат положителни резултати по проекта SUMMIT
  • Среща със словото: „Аз-буки“ гостува на деца от 104. ДГ в рамките на „Походът на книгите“
  • Министър Сергей Игнатов посети три видински училища
  • Над 500 учители подобряват уменията си за проследяване на детското развитие
  • Педагози от 11 училища обсъждат възможности за подобряване на партньорството с родителите
  • Над 4000 деца и младежи посещават школите в ЦПЛР – ОДК в Пловдив
  • И детските градини се включиха в честванията на Априлското въстание
  • Министър Сергей Игнатов: Българските учители палят огъня в сърцата на децата
  • Зам.-министър Лазарова чества 150 години от Априлското въстание с ученици и учители от област Пазарджик
  • Българските училища отбелязват 150 години от Априлското въстание по целия свят
  • Започва социологическо изследване сред студенти за рейтинга на висшите училища
  • Иновативен предмет съчетава творчество и предприемачество в столичната ПГ по дизайн „Елисавета Вазова“
  • „Стопанска история на българите в Османската империя“ с премиера в Шумен и Варна
  • Започва нова група на курса „Практически умения за разработване на научна статия“
  • Проф. Игнатов: Днес честваме 150 години български героизъм, роден от Априлското въстание
  • Ученици от пет професионални гимназии с медали от Националното състезание по приложна електроника
  • Оля Димитрова, председател на Патентното ведомство на България: Има рекорден ръст на заявки от българи към Европейското патентно ведомство
  • И за математиката трябва дарба – в това е убеден Павел Петров, носител на наградата по информатика „Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти“
  • Нако Наков, директор на СУ „Христо Ботев“ в Горна Малина: Върховете не се покоряват, а се изкачват
  • Д-р Денис Иванов, историк и преподавател в Пловдивския университет: Априлското въстание показва как шепа народ поставя българския въпрос на световната карта
  • Добрите практики отново са на фокус
  • Децата от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Горни Дъбник не искат да си тръгват, като често остават и след часовете

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"