Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 29, 2022

Когато даваш всичко от себе си

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
20-07-2022
в Брой 29, 2022
A A

„Ние сме средно училище с професионални паралелки в областта на селското стопанство. Тъй като учениците ни са от социално слаби семейства и родителите предпочитат децата им да си останат в населеното място, но да имат занаят – разказва Жана Димитрова, директор на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Бутан, област Враца. – Предлагаме им сигурен път за социална, личностна и професионална реализация чрез специалностите, които предлагаме и които са тясно обвързани със спецификата на района, в който живеем. За трета поредна година план-приемът ни предвижда една защитена паралелка със специалност „Трайни насаждения“.“

В „Работилница за солидарност“ всеки от гостите от чужбина изплита знамето на своята страна

Антоанета НАЙДЕНОВА

Училището в с. Бутан, община Козлодуй, е средищно с професионални паралелки в гимназиален етап. Има обновена и ремонтирана материална база – два физкултурни салона, библиотека, училищно кино, нов кабинет по природни науки, спортна стая, стаи за отдих и спорт и занимания по интереси. Има учебно-тренировъчна база от 48 дка,
в която се провеждат часовете по учебна, производствена и кормилна практика. Разполага с поостарели земеделски машини с прикачен инвентар, но планира да се закупи нов малък трактор с необходимите приспособления, за да се увеличи площта на овощната градина, която сега е около 7 дка. Освен това притежава и 18 дка земя, отдадени под аренда. Част от собствените приходи отиват за допълнителни квалификации на учителите, закупуват се и доста устройства – 123 таблета и повече от 90 интернет карти, плаща се интернетът на част от семействата на местния доставчик, за да се осигурят условия за онлайн обучението през последните години.
Село Бутан е с около 3000 жители. В началото на тази учебна година учениците са били 322, а в края – 311, защото някои заминават в чужбина или преминават в самостоятелна форма на обучение. „Някои от нашите ученици минават в самостоятелна форма, когато навършат 16 г., за да могат да работят и да се издържат – обяснява директорката. – Общо 73 обучаващи се са в самостоятелна форма, като възрастта на по-голямата част от тях е над 30 –40 години. Това са предимно родители на наши ученици, които през годините са отпаднали от системата и сега решават да продължат образованието си. За тяхната подготовка се изискват много труд и ангажименти на колегите, за да ги подготвят.“
В училището се обучават предимно ученици от уязвимите групи – около 91 – 92%, затова цялата работа на колектива е посветена на задържането на децата в училище. И резултатите са налице – през последните три години нямат нито един отпаднал ученик. Във връзка със задържането на учениците се прилагат и много приобщаващи практики. Назначени са и трима образователни медиатори, които са разпределени в различните райони на село Бутан с цел по-лесен обхват. Процедурата е отработена от няколко години – сутрин се проверяват отсъстващите, учителите веднага се обаждат на родителите, а медиаторът отива на място в дома на отсъстващото дете, за да се изяснят причините за неявяването му в училище.
В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в момента учат и 15 деца със специални образователни потребности. Обучението им се подпомага от двама ресурсни учители на щат, логопед, психолог и помощник на учителя.
През тази година прилагат нова добра практика – „На гости у…“.
Педагогическият съветник и медиаторът посещават на терен учениците и обсъждат на кафе причините за отсъствията от училище. Това добре се приема от семействата и дава добър резултат. Друга практика, която постига голям успех, е включването на школото в „БГ Бъди активен“ с почистване на махалата и модно ревю от отпадъци.
„Имаме сплотен педагогически екип. Основният възрастов диапазон е от 22 до 50 години и само петима-шестима учители са над 55 г. – казва директорката. – Това са хора с нови идеи, с други виждания, с иноваторски подходи, целящи да изградят практически умения у учениците. Учениците ни са от семейс-
тва с нисък социален статус, от рискови групи, застрашени от отпадане. Нашите усилия са насочени към модерни подходи, за да успеем да ги задържим и да намалим процента на отпадащите от системата.“
Сформирани са 7 групи за целодневна организация на обучението с общо 155 ученици. Всички деца от групите се хранят безплатно в ученическия стол. Всяка година в школото се закупуват и по десетина комплекта учебници за гимназистите. За пътуващите ученици е осигурен безплатен транспорт с нов училищен автобус от 2019 г. Те са общо 35 – 30 деца от Крива бара и още 5 ученици в гимназиален етап от съседни населени места.
„Правим всичко в името на децата и с цел задържане в училище, но има още много какво да се желае. Все още имаме 14 ученици в риск към момента – признава Жана Димитрова. – Едно от нещата, които направихме с цел задържане на децата в родното място, е, че преди три години закупихме лек автомобил „Дачия“. Имаме двама инструктори и полигон за провеждане на обученията, така че учениците ни могат да придобият категория „В“ за управление на МПС и категория „Ткт“ за управление на трактори.“
В духа на традицията от миналото е проведен и професионалният празник – Денят на лозаря, с междуинституционално събитие с три училища от областта.
„Наскоро приехме група от 20 възрастни чужденци от 8 държави – Испания, Италия, Германия, Полша, Гърция, Албания, Унгария и Чехия, по проект „Ключ към Европа“ за интеграция на малцинствени групи, с участието на Община Козлодуй – разказва Жана Димитрова. – Посетиха нашето училище и ги включихме в 5 различни работилници за приобщаващи дейности и практики, които сме правили за нашите ученици през годините. За този 3 март например направихме „Цех за патриотизъм“, в който колеги, деца и родители плетохме и шихме българския трибагреник. А сега го нарекохме „Работилница за солидарност“ и всеки от чужденците изплете знамето на своята държава. От 12 г. имаме народни танци, защото децата обичат да танцуват български хора. Включихме и чужденците в разучаването на право хоро, облечени в народни носии, характерни за нашия регион. Организирахме клуб „Жива библиотека“, а в друга работилница, посрещнахме Еньовден. Спазихме традицията на празника с оплитане на венец от билки. Една от групите с чужденците се включи в приготвянето на българска точена баница, мекици и приготвяне на кисело мляко.“
В училището имат опит с приобщаването и на едно украинско дете, което живее в Бутан от миналата година заедно с майка си. То се е вписало много добре сред ученическата общност и завършва I клас с отличие.
Осигурени са и разнообразни извънкласни занимания за учениците – по приложни изкуства, футбол, народни танци.
„Грижим се за децата непрекъснато, даже и през ваканцията – казва събеседничката ми. – На 5 юли организирахме „Кино под звездите“, като изнесохме подвижен интерактивен дисплей на двора, за да гледат заедно – родители и ученици, българския филм „Летовници“. Инициативата и организацията са основно на образователните медиатори и педагогическия съветник. Колегите влагат всичко от себе си, образователните медиатори – също. Но истината е, че онлайн обучението ни върна години назад по отношение на постигнатото по обхвата на учениците и резултатите от учебно-възпитателния процес. През тази година отчетохме по-ниски резултати на НВО и ДЗИ.“
Училището в село Бутан работи и по доста проекти и програми на МОН. Сега са кандидатствали по НП „Подкрепа на образователните медиатори и социалните работници“, която е продължение на проекта „Подкрепа за успех“. Участват в „Без свободен час“, „Ученически практики – 2“, „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, „Образование за утрешния ден“. По проект „Подкрепа за приобщаващо образование“ са кандидатствали и имат одобрен един психолог. Кандидатстват и по новата
НП „Изкуство и спорт“. Съдействат на учителка по НП „Мотивирани учители и квалификации“ да получи квалификация за ресурсен учител.

Your Image Description

Свързани статии:

Да формираш създатели Участвай в промяната Единайсетокласници от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Видин, ще трупат знания и умения в реална работна среда На чаша чай с родители

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Училищна среда, близка до семейната

Следваща статия

Да формираш създатели

Следваща статия
Да формираш създатели

Да формираш създатели

Младите биолози  с топ постижения

Младите биолози с топ постижения

Пет отличия за математиците

Пет отличия за математиците

Последни публикации

  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката
  • Конкурс за диктовки по случай 24 май
  • Скитащият саламандър е изключително ловък
  • Столичната община очаква вота на гражданите за най-добрите детски градини и училища

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"