Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 25, 2022

Как се управлява самолет в час

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
22-06-2022
в Брой 25, 2022
A A

Да „полетиш“ с един от най-атрактивните тренажори в Бургас, е възможно. Това се случва в новия STEM център на ПГ по механоелектротехника и електроника, където вече притежават модерен авиосимулатор. Това е стоманен макет на реална самолетна кабина с всички възможни навигационни уреди и апарати, на който ще се обучават учениците от специалност „Ремонт на летателни апарати“.

Модерната образователна среда подпомага образователния процес в ПГМЕЕ – Бургас

Донка ТЪНКОШИЕВА

Кабината симулатор е работещ прототип и технически демонстратор, който използва Microsoft Flight Simulator за граждански симулационен полет. Към тази лаборатория има обособена зона, от която бъдещите техници от специалността ще управляват въздушни полети съвместно с диспечери от аналогични центрове от цял свят.
Едни от първите, които опитаха тръпката от летенето, са кметът Димитър Николов и директорът на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника Роза Желева, които преди няколко месеца откриха модерния STEM център на гимназията. Да се ориентират в сложната апаратура, им помогна изп. директор на летище Бургас инж. Георги Чипилски.
„STEM центърът е нещо, за което от две години работим, за да се реализира. Той надгражда годишното подобряване на учебния корпус и съществуващите в него лаборатории. С него отваряме нова страница в развитието на гимназията, благодарение на подкрепата на Министерството на образованието и на Община Бургас“, убедена е директорката Желева.
Центърът се състои от три технологични лаборатории – „Електроника и мехатроника“, „Електротехника“ и „Ремонт на летателни апарати“, оборудвани с най-съвременна апаратура за обучение. Сред тях са 3D принтери за изработване на части и електронни устройства за автомобили, манипулатори роботи за симулиране работата на индустриални и промишлени роботи, както и уреди, проследяващи нагледно физичните процеси.
В STEM центъра учениците ще придобиват умения и навици в електромонтажа и ел. инсталациите, автоматизацията, мехатрониката, аеродинамиката, микропроцесорната и измервателната техника и др.
А за това, че една от елитните професионални гимназии ще запълни класовете си за осмокласници без проблем, говори и фактът, че техният щанд на петата „Панорама на средното образование“, която се проведе в средата на май, бе сред най-посещаваните. Организиран от Регионалното управление на образованието и Бургаския свободен университет, този форум даде възможност да се представят местните средни училища, профилирани и професионални гимназии след VII клас.
Механото представи на бъдещите ученици и техните родители новооткрития STEM център, както и постиженията на учениците от клубовете по роботика, лего роботи и мехатроника.
За пряката връзка с бизнеса в това бургаско училище се грижи НП „Бизнесът преподава“. „Програмата е насочена към ранното кариерно ориентиране и запознаване на учениците с възможностите, които дават различните професии за бъдеща реализация, както и информирането им за най-новите тенденции в развитието на техниката и технологиите. Тя е ключов фактор за подготовката на младите хора за живот и работа“, казва директорката Роза Желева. И допълва, че осъвременяването на квалификацията на учителите в партньорство с бизнеса е от съществено значение за развиването у младите хора на компетентностите, необходими за успешна бъдеща реализация. Включването на представители на бизнеса в учебния процес и иновациите в преподаването цели мотивиране на учениците за обучение в професии и профили в областта на предприемачеството и STEM компетентностите.
Например за поредна година представител на фирма „Атлас Ком“ провежда семинар на тема „3D принтери“. Учениците са запознати с новости в технологичния сектор. Провежда се и демонстрационно обучение.
През май по проекта „Digistories of generaton Z“ по „Еразъм+“ учители и ученици посещават южната ни съседка Турция. Стефка Чавдарова, Надя Г. Николова, инж. Татяна Ботева и директорката Роза Желева подготвят и осъществяват планираната трета мобилност в град Айдън, Турция. Учениците представят България и ПГМЕЕ в тематичната област „Европейско културно наследство“. Възпитаници от партньорските училища на България в Ирландия, Италия, Турция, Испания и Румъния допълват дейностите с дигиталните си продукти – клипове, презентации и уебсайтове за популяризиране на европейското културно наследство. Част от работните дейности, чрез които учениците демонстрираха и доразвиха своите дигитални и комуникативни умения, са подготвени предварително под формата на клипове и презентации, свързани с две от най-значимите културни събития, оставили ярка следа в европейската културна история и наследство. Българската продукция представи покръстването на българите и създаването и разпространението на славянската азбука и писменост от братята Кирил и Методий.
Друга част от дейностите бе извършена в един от кабинетите на училището домакин, като на учениците бяха подготвени задания да споделят своите впечатления от посещението на културните обекти под формата на дигитални истории, като за целта създадат свои уебсайтове, които да презентират помежду си. Другото задание бе свързано с изготвяне на електронна книга с най-известните културно-исторически обекти за всяка страна участник в Проекта. Българският тим представи седемте национални културни обекта под егидата на ЮНЕСКО, сред които се открояваше и Рилският манастир.
От 2021 г. ПГМЕЕ се включи в проект „Ученически практики – 2“, който продължава политиката в професионалното образование, насочена към осъществяване на връзка между образованието и бизнеса. ПГМЕЕ участва през тази учебна година със 70 ученици, които ще изработят 240 часа в различни фирми.
От учебната 2020/2021 г. гимназията работи и по проект „Подкрепа за дуалната система на обучение“. ПГМЕЕ е част и от още един мащабен проект – лидерската програма за професионално развитие на училищни екипи „Училища за пример“ на „Заедно в час“, в сътрудничество с фондация „Америка за България“.
„През 2022 г. завършваме успешно първата година от участието в Програмата. Проектът е иницииран от училищното ръководство и от екип преподаватели от ПГМЕЕ, които подготвиха, координираха и защитиха представянето си на проекта по лидерската програма. Тя е с продължителност две години. Фокусът ѝ е върху разработването и прилагането на устойчиви и ефективни практики за преподаване и управление на училищата, които допринасят за успеха на всеки ученик – коментира инж. Желева. – С радост можем да заявим, че е постижение да станем част от общността на лидерите и да постигаме все по-високи резултати от всяка наша стъпка напред в разпознаването ни като училище за пример!“
ПГМЕЕ е в списъка на иновативните училища от 2017 г. и като такова, участва всяка година в НП „Иновации в действие“. През тази година обмени опит и сподели добри иновативни практики с професионални гимназии от Видин, Русе и Плевен. Като домакини, бургазлии показаха на гостите всяко кътче от училището и споделиха своя 4-годишен опит в сферата на иновациите чрез изнесени интердисциплинарни уроци. „Новаторският дух на учителите от ПГМЕЕ се изяви и в подготовката и осъществяването на нетрадиционен урок на тема „Литературен съд“ по мотиви от разказа на Елин Пелин „Андрешко“.
Самият урок премина като симулативен съдебен процес и предизвика отзвук сред бургаската общественост. Специален гост бе действащ съдия от Бургаския апелативен съд, а учениците влязоха в ролите на обвинители, защитници, съдебни заседатели, подсъдим, свидетели и умело изпълняваха ролите си. Такива уроци не само превръщат един обикновен учебен час във вълнуващ и интересен, но и способстват за изграждането на умения за формиране на гражданска позиция и защитата ѝ у учениците“, разказа инж. Желева.
Друга сфера, в която гимназията жъне успехи за поредна година, е участието в Европейската олимпиада по статистика. Макар и в неспецифична за професионалното направление дисциплина, интересът и упоритата работа на менторите по подготовката на двата отбора не стихват. Част от удовлетвореността им се дължи на резултатите, които показват сред все по-засилващата се конкуренция.
Когато в коридора на едно училище видите плакет „Училище посланик на Европейския парламент“, това може да предизвика много въпроси. Но когато това е в Механото, отговорите идват веднага не защото някой чака подготвен за тях, а защото дейностите на младши и старши посланиците по тази програма не остават незабелязани от училищната общност и бургаската общественост.
Благотворителни кулинарни щандове, викторина на открито „Аз знам за ЕС, а ти?“ сред посетителите на Приморския парк в Бургас, 27-дневна инициатива „Европа на таблото“ и „Европа по ноти“, чрез която учениците и посетителите на гимназията се запознаваха с интересни факти за всяка държава от ЕС, докато звучат песни от нея през т.нар. музикални междучасия. Това са само част от събитията. Второто участие на екипа в „Евроскола“ – вълнуващо онлайн преживяване в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург, също е събитие, което не може да не бъде отбелязано.
„Високата оценка за труда и всеотдайността получихме на наскоро проведената среща семинар на старши посланиците в Бюрото на ЕП в София, а думите, с които ни изпратиха – „Дерзайте, момичета!“, окрилиха следващите ни планове по Програмата“, казват от професионалната гимназия.
В момента, в който мислите, че възможностите за похвали са се изчерпали в това бургаско училище, достигате до поредната витрина с отличия от участието на учениците – първо място в VI национална конференция за ученици и студенти „Да мислим екологично за бъдещето“, едно първо индивидуално, две втори индивидуални и едно отборно първо място в XXIII състезание по математика и ИТ „Св. Николай Чудотворец“, второ и трето място на дванайсетокласници в националното математическо състезание „Европейско кенгуру“…
И докъдето ти стига погледът, виждаш труда, ентусиазма, упоритостта, живота в това училище и си казваш „Те наистина летят!“. Събитията, които съпътстват учениците в израстването им в ПГМЕЕ, са толкова много, че няма как да бъдат изброени. Затова и примерите за креативност и добре подготвени изяви са само от месец май.

Your Image Description

Свързани статии:

Подготвени за живота Наследници на Кольо Фичето Промяната е възможна Да възпиташ стопани на българската гора

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Европейски учени с идеи за горското биоразнообразие

Следваща статия

Подготвени за живота

Следваща статия
Подготвени за живота

Подготвени за живота

Училище за шампиони

Училище за шампиони

Ученици искат униформи

Ученици искат униформи

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"