Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2022 Брой 13, 2022

Спешна помощ за спешната медицина и за медсестрите

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
30-03-2022
в Брой 13, 2022
A A

По специалност „Спешна медицина“, потребностите от специалисти са 205, а броят на специализантите е 50. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова по време на парламентарния контрол. При „Вътрешни болести“ съотношението е 123 към 41, „Пневмология и фтизиатрия“ – 100 на 72, „Инфекциозни болести“ – 65 на 24, „Трансфузионна хематология“ – 32 на 28; „Съдебна медицина и деонтология“ – 25 към 12, „Обща и клинична патология“ – 42 на 40, „Клинична лаборатория“ – 78 на 74, и по „Педиатрия“ – 166 при 172 специализанти. Според министър Сербезова интересът към дадена специалност зависи от условията, които създаде държавата. Но при фактори като професионална реализация след придобиването на специалност, условия на труд и заплащане изключително важно е и каква е политиката в съответните болнични лечебни заведения.
Тя посочва, че всяка година се утвърждават места за специализанти, финансирани от държавата, по дефицитни специалности. Това става вече два пъти в годината – до 15 януари и до 15 август, като се определят въз основа на потребностите от специалисти в страната, възможностите на лечебните заведения да обучават специализанти, и заявения интерес от кандидатите. На 14 януари тази година са утвърдени общо 346 места за специализанти.
Облекчено е и започването на специализация по „Анестезиология и интензивно лечение“, „Инфекциозни болести“, „Вътрешни болести“, „Пневмология и фтизиатрия“ на лекарите, които работят в структурите на бази за обучение, осъществяващи лечение на COVID-19, както и по „Спешна медицина“ на лекари, които работят в структури на бази за обучение, осъществяващи медицинска помощ по специалността „Спешна медицина“. С това изменение се гарантира възможност за финансиране.
Министър Сербезова коментира още, че недостигът на медицински сестри е изключително сериозен. По данни на НСИ към 31 декември 2020 г. той е 29 160.
„На практика, необходимият брой медицински сестри е двойно по-голям от наличния и би следвало и приемът на медицинските университети по специалности да отразява тази потребност“, заяви министърът.
По думите ѝ проблемът се задълбочава и от факта, че през последните 20 години е налице трайна практика за утвърждаването на повече места за студенти по медицина, отколкото за студенти по специалност „Медицинска сестра“, а практиката изисква обратното съотношение.

Your Image Description

Свързани статии:

Професор уличен в плагиатство Нова база за наука Ръст на стипендиите в МУ – София Фестивал на изкуствата

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Академична мрежа

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Професор уличен в плагиатство

Следваща статия

Нова база за наука

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

Нова база за наука

В ход е дигиталното обучение

Ръст на стипендиите в МУ – София

Лорета Колева, началник на РУО – Враца: За качествено образование са нужни стратегия за развитие и всекидневни усилия

Лорета Колева, началник на РУО – Враца: За качествено образование са нужни стратегия за развитие и всекидневни усилия

Последни публикации

  • 50 години с пулса на времето
  • Медалистът Борис Донков и неговият треньор Василка Йорданова: Успешният тандем учител-ученик се гради върху взаимно уважение и доверие
  • Споделена обич между деца, родители и учители
  • Учениците от столичното 107. ОУ „Хан Крум“ с коледен базар в подкрепа на болно дете
  • „Елхи на надеждата“ оживяват в Кюстендил
  • Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора
  • БУ „Дора Габе“ в Мюнхен с благотворителна инициатива „Лична коледна кутия“
  • В Министерския съвет: 84,614 млн. евро за подготовка на образователната система за извънредни ситуации и кризи
  • Над 150 творби участваха в конкурса за детско творчество на ОДК – Кюстендил
  • Месец на светлина и общност в БУ „Св. св. Кирил и Методий във Виена
  • Вкусът на Коледа
  • Български коледни традиции оживяват в Испания
  • Езиковата гимназия в Кюстендил строи бъдеще в образованието
  • Ученичка от Българското училище в Прага е победителят в конкурса на АБУЧ „Моята българска коледна картичка“
  • INSAIT изпревари университети в Оксфорд, Лондон и Берлин
  • Чл.-кор. Иван Д. Русев, научен редактор на колективната монография „Стопанска история на българите в Османската империя“: Издирването и представянето на нови исторически извори носи удовлетворение
  • Кюстендилско момче прелетя до световния елит на батута
  • Време за споделеност и българска реч
  • Обезщетение при постъпване на работа с по-ниско заплащане
  • Коледно пътешествие във времето с коледари и подаръци с дрон
  • „Кон до коня, юнак до юнака“
  • Добротата и приятелството – най-хубавият подарък

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"