Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 10, 2022

За ползата от доброто образование

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
09-03-2022
в Брой 10, 2022
A A
В автомобилните работилници възпитаниците на гимназията придобиват
практическа подготовка

Николай КЪНЧЕВ

Голяма учебна сграда с двор като в доброто старо време. Модерен спортен салон и работилници по професии. Веднага правим уточнение – не става дума за тъга по отминали години. Под „доброто старо време“ имаме предвид периода преди годините, през които заради частни интереси бяха отнети голяма част от имотите на професионалните гимназии, заради намаляване на децата училищните сгради опустяваха все повече, а работилниците „посрещаха“ с прашни и изпочупени прозорци.
Уточнението е необходимо не за извинение, а като начало на разказ за едно училище, което продължава да се развива добре през годините. Следи пулса на времето и дава на възпитаниците си умения и компетентности в крак с новите технологии. В крайна сметка – създава знания и навици, които правят неговите възпитаници по-конкурентни на пазара на труда. В Професионалната гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ в Петрич в момента се изучават пет специалности. Всички те са защитени и в сфери, които са актуални на пазара на труда. Някои от тях са по-традиционни: „Автотранспортна техника“ – за проектиране, техническо обслужване, диагностика, ремонт и експлоатация на автотранспортна техника, „Спедиция, транспортна и складова логистика“ – за умения, свързани с планиране, договаряне, организиране, управление, контрол и отчитане на транспорта, консолидацията, складирането, обработката, пакетирането и дистрибуцията на стоки, и „Експлоатация на автомобилния транспорт“. Кандидат-гимназистите могат да изберат да учат и „Телекомуникационни системи“, където да овладяват знания и умения не само за монтаж и експлоатация на телекомуникационни системи и съоръжения, но и на различни специализирани софтуерни продукти. В „Електрически превозни средства“ пък децата се запознават с автомобили с автономно електрическо захранване или хибридна технология и начините за тяхната поддръжка.
„За следващата учебна година имаме амбицията да включим сред изучаваните специалности и „Сътрудник в малък и среден бизнес“, това ще е изключително полезно за фирмите в региона“, обяснява Таня Иванова – директор на гимназията.
Професионалната гимназия е единствената с подобни специалности в целия регион. Всички завършили бързо намират професионална реализация. Куриозен факт е, че преподавателите не могат да убедят учениците да продължат да следват във ВУЗ – още със ставането от ученическата скамейка те имат своето работно място. За трупането на знания помагат трите компютърни кабинета и училищната библиотека. Към просторния физкултурен салон има дори обособена фитнес зала.
Гимназията има свой автобус, който превозва деца и от други населени места в общината. Удобството е важно, защото много от възпитаниците са оставени на своите баби и дядовци, докато родителите им са на гурбет в чужбина. Това понякога е проблем и за обучението. „Когато потърсим родителите за съдейс-
твие, се случва да получаваме отговор: „Ми ние нали на вас сме ги оставили…“, разказват от петричката гимназия. Така страда не само процесът на обучение и възпитание, но и отношението към училището като институция. Оказва се, че работата с родителите често е по-трудна, отколкото с учениците, голяма част от които са от уязвими групи.
За една професионална гимназия обаче са изключително важни работилниците и лабораториите за практическа подготовка.
В „Юрий Гагарин“ се гордеят както с модерното оборудване, с което разполагат, така и с успехите на своите възпитаници на националните състезания по професии. Не по-малко важни от компютърните зали са автомобилните работилници. Тук не само се работи по изучаване на агрегатите на автомобила, но могат да се извършват и редица сервизни дейности. „Разполагаме с изключително модерно оборудване“, разказва преподавателят по практика инж. Иван Сугарев. До стендовете за реглаж на ходова част и баланс на гуми стои доста рядка машина – за почистване на дюзи, които впръскват гориво в цилиндрите на двигателя. Всичко това е на разположение на учениците за техните практически занимания.
За трупането на знания и практически умения помага и работата по проект „Ученически практики“. Вече са подписани договори с 12 фирми, които да осигурят практиката на учениците. „Интересът на децата се оказа по-голям от планираните места, разговаряме с фирмите за увеличаване на бройките“, съобщава директорът на гимназията Таня Иванова. Много фирми разчитат да вземат възпитаниците на гимназията на работа след като завършат, затова е добре да участват по-активно в обучението им, смятат в ПГМЕТ.

Историята

На 12.V. 1967 год. със заповед на Министерството на машиностроенето в Петрич се открива първото професионално-техническо училище. От учебната 1969/1970 г. Професионално-техническото училище по машиностроене се преобразува в средно професионално-техническо училище. През 1974 г. завършва строителството на новата учебна сграда. През учебната 1982/1983 г. отваря врати и новият учебно-производствен корпус с модерни учебни работилници и физкултурна площадка.
С решение на МНП през учебната 1983/1984 г. СПТУМ се преоб-
разува в ЕСПУ с три степени на обучение. От учебната 1990/1991 г. прераства в Техникум по механоелектротехника. На 15 май 2003 г. със заповед на МОН училището се преименува в Професионална гимназия по механоелектротехника.

 

Най-добър в професията

На 18 и 19 март 2022 г. Професионалната гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ – Петрич, е домакин на регионалния кръг на националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“. Надпреварата е част от международното състезание Young Car Mechanic.
По традиция, за домакин на кръга се избира гимназия, чиито ученици са завоювали призово място на предишното състезание. Победителите от регионалния кръг се класират за националните състезания, където мерят сили с връстници от цялата страна.
В първия ден ще се проведе техническата конференция, обясняват организаторите. Във втория ден ще е практическата част. Младите механици ще мерят сили в модерно оборудваната учебна работилница на ПГМЕТ. Както и през изминалите години, надпреварата е място учениците да покажат придобитите умения. Много важна за успеха е и засилената практическа подготовка – в училище или по време на производствените практики при фирми партньори. Със собствени средства и с външна подкрепа за упражненията на учениците са закупени и монтирани в работилницата модерни уреди, с каквито не разполагат и много от автосервизите в региона. Това помага и за придобиване на увереност в получаваните от възпитаниците на ПГМЕТ знания.

Your Image Description

Свързани статии:

Как дуалното създава кадри Кадри на бъдещето Да хванеш влака за Своге Виртуално инженерство

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

От 69 преподаватели 25 са възпитаници на гимназията

Следваща статия

Учител по рисуване илюстрира учебно помагало

Следваща статия
Учител по рисуване илюстрира учебно помагало

Учител по рисуване илюстрира учебно помагало

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Подкрепа за украинските студенти

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Тя е лидер

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри обновени общежития за над 1200 бъдещи инженери и спортисти в София
  • Защо е важно да разграничаваме трудовия стаж от професионалния опит
  • Снимка на броя: Малките пекари
  • Доцент д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрния университет – Пловдив: Бизнесът в сектора предпочита нашите кадри
  • INSAIT създаде модел, който дава на роботите триизмерен пространствен интелект
  • Приобщаването и интеграцията са във фокуса на работата на МОН
  • Техническата професионална гимназия „Никола Й. Вапцаров“ в Радомир отбелязва 100 години
  • Националната агенция за оценяване и акредитация връчва първи годишни отличия за добри практики
  • Министър Красимир Вълчев: Важно е учителите да възпитават
  • Министър Красимир Вълчев свиква извънредно съвещание с началниците на Регионалните управления на образованието за сигурността в училищата
  • Игри на родолюбието в Смолян
  • В Министерския съвет
  • Правителството отпусна над 6 млн. лв. за национални програми в образованието
  • Директори на детски градини искат промени в Закона за предучилищното и училищното образование
  • Министър Красимир Вълчев: Трябва да осигурим време на учителите и учениците (ДОПЪЛНЕНА)
  • Родители и деца спортуват и рисуват заедно в новата детска градина в село Въглен
  • И Минно-геоложкият университет иска филиал в Бургас
  • Как се създават училищни документи с асистент с изкуствен интелект
  • Д-р Ваня Кастрева: Истинският лидер е този, който може да се адаптира
  • Ученицитe от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ спечелиха XX издание на Турнира на младежките противопожарни отряди за купа „Юлиян Манзаров”
  • Над 230 директори обсъждат мисията на днешното образование
  • Учат пътя на храната в кюстендилско школо

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"