Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2021 Брой 5, 2021

Учител по руски печели международен конкурс за Достоевски

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-02-2021
в Брой 5, 2021
A A
Бранимир Филипов

Преподавателят по руски език от пловдивската ЕГ „Иван Вазов“ Бранимир Филипов е големият победител в Международния конкурс „По следите на Достоевски“. Надпреварата се провежда по повод 200 години от рождението на Фьодор Михайлович Достоевски. В навечерието на предстоящия юбилей неформалната организация „По следите на Достоевски“ организира конкурс под същото мото. Организацията обединява участници с интерес към личността и творчеството на гениалния руски писател, философ и мислител. Интересът на членовете на организацията е насочен преди всичко към по-малко изследваните периоди от живота на Достоевски, както и към местата, свързани с тези събития. Организират се пътувания, обединени под общ надслов „По следите на Достоевски“.
Един от сравнително непълно проучени периоди от живота на Ф. М. Достоевски е десетгодишното му пребиваване в Сибир – като изтърпяващ наказание каторжник в Омск, и последвалата принудителна служба като войник в Семипалатинск.
Това е и предизвикателството, отправено към участниците в конкурса – да дадат отговори на 12 въпроса, свързани с живота и творчеството на Достоевски. Част от тях се отнасят именно до този период от биографията на писателя.
„Отговор на един от въпросите може да се намери само в един източник от мемоарите на съвременниците на Достоевски. За мен беше предизвикателство да кръстосаме шпаги с участници, които пишат на родния си език, посетили са местата, за които разказват, и са слушали беседи на екскурзоводи, т.е. подготвени тематично за голяма част от въпросите. Но дългогодишният ми интерес към живота и творчеството на Достоевски, изданията от личната ми библиотека и предизвикателството един учител по руски език като чужд от България да премери сили с носители на езика и познавачи на Достоевски, ми позволиха да се присъединя към останалите двама от участниците, с които поделихме първото място“, не крие радостта от успеха си Бранимир Филипов.
Наградата е символична – книга, но пловдивският учител получава покана да взема участие в инициативите на организацията. Надеждата му е, когато отпаднат ограниченията за пътуване до Руската федерация заради пандемията, да реализира част от плановете си през юбилейната година.
Що се отнася до отбелязването на 200-годишнината, у нас предстоят инициативи, подготвяни от обединението на учителите по руски език в Езиковата гимназия „Иван Вазов“.

Your Image Description

Свързани статии:

Платформата „АзБуки.ML“ разбира български език Свободата е право на избор Тишината в класната стая е страшна Старозагорска абитуриентка с медал от световното по IT

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Димитър Асенов – директор на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти: Кризата е възможност и за развитие

Следваща статия

Платформата „АзБуки.ML“ разбира български език

Следваща статия
Платформата „АзБуки.ML“ разбира български език

Платформата „АзБуки.ML“ разбира български език

Да растеш по време на пандемия

Да растеш по време на пандемия

Д-р Венцеслава Генова, началник на РУО – Варна: Обнадеждени сме, че в системата постъпват млади учители

Д-р Венцеслава Генова, началник на РУО – Варна: Обнадеждени сме, че в системата постъпват млади учители

Последни публикации

  • С гимнастика и състезания развиват двигателните умения на децата в столичната 37. ДГ „Вълшебство“
  • „Ученически обектив“ търси киноталантите на България
  • Празникът на виното в багри
  • Призьорите във Фотоконкурса на „Аз-буки“ получиха своите отличия в МОН
  • Менторска програма за младежи – ученици и студенти могат да участват в бизнес симулации, тематични обучения и събития
  • Откриха вероятно най-ранната рисунка в света
  • Инж. Даниел Денев: Страстта да изобретяваш
  • Размяна на местата в ЦПЛР – ОДК в Перник – художници пропяват, балерини рисуват, от клуба по народни танци танцуват спортни
  • Карамфилка Патинова, носител на „Константин Величков“ за работа с ученици с изявени дарби: „Много е важна дисциплината в час!“
  • СУ „Васил Левски“ в Чирпан съчетава STEM среда и модерна спортна база
  • Мария Найденова: За да станеш професионален музикант, трябва да имаш талант и дисциплина
  • Как река е „прескочила“ 4-километрова планина
  • Посланици на здравето – започна кандидатстването за XVIII издание на едноименния национален ученически конкурс
  • „Аз-буки“ представи и в Бургас „Стопанска история на българите в Османската империя“
  • ПГ „Ген. Владимир Заимов“ в Сопот бе домакин на форум за споделяне на добри практики и нови образователни ресурси
  • Що е то краудфъндинг?
  • Мажоретните дисциплини привличат все повече млади хора, отчитат от Българския чирлидинг съюз
  • Децата в БНУ „Георги Капчев“ на Ботуша учат за героите ни по интересен начин
  • 134 млади русенски таланти получават признание и подкрепа от местната община
  • Последици от наложен запор върху възнаграждението
  • Военномедицинската академия отваря врати за бъдещи лекари с пагони
  • Разширяват столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"