Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 44, 2021

Вирусът не може да уплаши таланта

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-11-2021
в Брой 44, 2021
A A
С малки стъпки към големия шахмат

Антоанета НАЙДЕНОВА

Сложната епидемична обстановка в страната лиши голяма част от децата не само от присъствено обучение, а и от извънкласни занимания.
В Центъра за подкрепа за личностно развитие – Детски комплекс „Йовко Йовков“ в Севлиево обаче все още продължават индивидуални извънкласни занимания с децата от музикално-певческите школи. „Децата идват само по едно, за да си вземат часа по свирене на музикален инструмент или пеене при спазване на всички противоепидемични мерки“, разказва директорът на ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков“ Венета Петкова.
Продължават и извънкласните занимания в няколко детски градини и с ученици от I и II клас, които учат присъствено. За тях клуб „Екознайко“ организира различни забавни игри, с фолклорната група се изучават народни песни, а с кукления театър децата се учат как да правят сами различни етюди.
В Севлиево има 4 детски градини, две основни училища, едно средно и две професионални гимназии.
„Коронавирусът не може да уплаши таланта“, категорична е Венета Петкова. Според нея на децата изключително много им е омръзнало да живеят и учат в ограничения, затова на драго сърце се включват в различни видове състезания, дори и да се провеждат онлайн. Тя дава за пример наскоро проведения от тях XVIII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“ – Севлиево`21,
за който са получили над 700 рисунки, повече от 60 творби по раздела за приложно изкуство и над 110 разкази, стихотворения, съчинения и есета. Победителите са обявени на 1 ноември в Деня на будителите на онлайн церемония, а творбите на участниците са включени във виртуална изложба.
389 деца на възраст от 5 до 18 години са се записали в 20-те форми за извънкласни занимания на Детския комплекс в Севлиево през тази учебна година. За заниманията с тях се грижат директорът, четирима учители и един външен лектор за школата по изобразително изкуство.
На 1 октомври Детският комплекс в Севлиево официално откри новата, 66-а поред учебна година. Децата могат да избират между различни клубове и школи в областта на науката, технологиите и изкуствата за свободното си време. Клуб „Екознайко“ е насочен към ограмотяване на децата по отношение на екологията и опазването на околната среда по забавен начин чрез различни игрови методи. А „Художествено-творческа академия“ и педагогическата школа „Туити“ са с подчертано хуманитарен профил. Най-застъпени са изкуствата. Музикалното изкуство е застъпено в школите „Народни музикални инструменти“ и „Автентичен фолклор“, както и във вокална група „Звънче“, фолклорната група, музикалната певческа школа, а също и в школите „Музикални инструменти“, „Солфеж и елементарна теория“, включваща звукозаписи и обработка, и „На сцената“. В областта на танцовото изкуство са клуб „Забавни танци“ и танцова формация „Стил“. Занимания по драматичен и куклен театър влизат в заниманията с театрално изкуство. Школата „ВВ Арт“ е за изобразително и приложно изкуство, а литературното творчество е застъпено в клубовете „Приказен свят“ и „Митове и легенди“, както и в школата „Празници и обичаи“. „Не предлагаме занимания в спортното направление, защото в града има много спортни школи и няма смисъл да се дублираме“, обяснява моята събеседничка.
ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков“ е спечелил финансиране по НП „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“ на МОН със своя проект „В света на музиката“. По него до края на тази учебна година трябва да бъде обзаведен и оборудван нов музикален кабинет. Но Венета Петкова се надява, че това ще се случи и по-рано.
Новият музикален кабинет ще създаде условия за развитие на интересите, способностите и изявата на 63 деца и ученици в областта на музикалното и певческото изкуство и българския фолклор. Те ще могат да придобиват нови знания и умения да свирят на пиано, китара, барабани, гъдулка, тъпан и алтсаксофон, както и да се научат да правят звукозаписи и обработка. Очаква се да бъдат привлечени и поне още 20 деца и ученици в направление „Изкуства“ чрез създаването на детски камерен ансамбъл.
„Винаги сме мечтали за създаването на детска група и сега ще имаме този шанс – твърди Венета Петкова. – Ще бъдат закупени озвучителна техника и микрофони, защото озвучаваме различни училищни, читалищни и общински мероприятия. Ще купим също така комплект барабани, акустична китара, електрическа китара с усилвател, бас китара, дигитално пиано, алтсаксофон, перкусии, тъпан с палки и комплект гъдулка с лък и калъф. Дори вече имаме дете, желаещо да се учи да свири на тъпан.“
Детският център в Севлиево разполага с триетажна сграда в центъра на града с голям и малък двор. Има достатъчно много кабинети и част от тях се дават под наем на частни школи. „Базата ни е много добра благодарение на доброто сътрудничество с Общината и бизнеса в града“, твърди директорката на ЦПЛР. И добавя, че са големи късметлии в това отношение. Децата от техните групи и състави редовно присъстват в културния афиш на Общината. Центърът работи в тясно партньорство с детските градини и училищата на територията на Севлиево, с културните институции и с неправителствени организации с отношение към работата с деца. Такива са Центърът за социална превенция към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Младежкият център – Севлиево, НЧ „Развитие 1870“, Домът на културата „Мара Белчева“ и др.
Друга традиция през последните 17 години е организирането на лятно училище или Лятна занималня „Туити“ за бъдещи първокласници от 1 юни до 31 август. „Много е полезно за родителите, а ние се стараем да е забавно за децата – казва Венета Петкова, която е ръководител на „Туити“. – Цяло лято играем, водим ги на изложби и мероприятия, на кино, на театър. По-големите деца също ги забавляват, като им показват какво са научили.“

 

Победителите в „Златна есен – плодовете на есента“

В Деня на будителите обявиха победителите от XVIII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“ – Севлиево 2021.
По традиция той се организира от ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков“ и е част от Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на МОН. В надпреварата участваха 716 рисунки, 68 творби в раздел „Приложно изкуство“ и 119 произведения в раздела за написване на есе, съчинение или стихотворение на есенна тема. В Конкурса се включиха деца от 104 школи, клубове, училища, читалища и самостоятелно участващи творци от 24 области от цяла България.
В раздел „Изобразително изкуство“ във възрастовата група 6 – 10 г. първо място зае Зорница Паскалева на 9 г. от ОУ „Георги Бенковски“ – Бургас, второто е за 8-годишния Петър Дунев от школа „Елиза Арт“ – Габрово, а третото – за Аделина Кунева на 8 г. от СУ „Димитър Благоев“, Свищов. Във втора възрастова група 11 – 13 г. победител е Михаела Валентинова на 11 г. от школа „Арт Попово“ – Попово, следвана от Емилия Демирова също на 11 г. от НЧ „Христо Ботев 1901“ – с. Зафирово, и Силвия Здравкова Петрова на 13 г. от СУ „Димитър Рохов“ – Сливен. 18-годишната Рая Павлова от клуб „Еврика“ при ЦПЛР – ОДК, Петрич е първа в третата възрастова група 14 – 18 г. Нейни подгласнички са Кристияна Джингова на 16 г. от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ – Казанлък, и Ана-Мария Недялкова на 16 г. от
ПГСАГ „Ангел Попов“ – Велико Търново.
При първа възрастова група 6 – 10 г. в раздел „Приложно изкуство“ журито присъжда първо място за Теодора Тодорова на 9 г. от школа „Сръчни ръце“ при ЦПЛР – ОДК, Варна. Второто място е за Валентин Валентинов на 9 г. от ОУ „Васил Левски“ – с. Смоляновци, а третото – за Корай Мюджелит на 8 г. от СУ „Васил Левски“, Главиница. В групата на 11 – 13-годишните първа е Георгия Георгиева на 12 г. от ШИПИ при ОДК – Кюстендил, втори е Лъчезар Точев на 12 г. от Школата по керамика при ЦРД – Плевен, а трета е Мария Костадинова на 12 г. от ОУ „Христо Ботев“ – Бургас. Победител в третата възрастова група – 14 – 18 г., е Петя Вретенарова на 16 г. от ЦПЛР – ЦЛТРДБ, Благоевград, следвана от Гергана Георгиева на 13 г. от ОУ „Цар Симеон 1“ – Варна, и Галена Коцева на 15 г. от клуб „Приложно изкуство“ при
ЦПЛР – ОДК, Балчик.
В раздел „Стихотворение, есе, съчинение“ първа в групата на 6 – 10-годишните е Дария Димитрова на 9 г. от ОУ „Любен Каравелов“ – Бургас, втори е Радослав Карауланов на 10 г. от ЛК „Касталия“ при ЦПЛР – ОДК, Варна, а трети е Живко Желязков на 8 г. от СУ „Гео Милев“ – Раднево. Първото място във втора възрастова група – 11 – 13 г., е за Елинор Нанкова на 12 г. от 1. ОУ
„Хр. Ботев“ – Търговище, второто – за Роселина Димчева на 11 г. от УЛК „Сладкодумци“ при ЦПЛР – ОДК, Шумен, а третото – за Джерен Ниязиева на 11 г. от ОУ „Васил Априлов“ – Исперих. За победител в третата възрастова група – 14 – 18 г., е избран Дамян Лазаров на 16 г. от СУ „Йордан Йовков“ – Тутракан. Негови подгласници са Йоана Симеонова на 15 г. от ПЕГ „Екзарх Йосиф“ – Ловеч, и Свилен Стефанов на 14 г. от ЦПЛР – ОДК, Провадия.
По традиция и тази година ще бъдат връчени 104 специални грамоти за участие и отлично представяне на всички клубове и школи – участници в националния ни конкурс, както и 198 сертификати на всички учители – ръководители на школи и клубове „за високи педагогически и художествено-творчески постижения, достойно защитени с участието на възпитаници в XVIII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“.
Наградите, грамотите и сертификатите ще бъдат изпратени по куриер, а творбите на участниците могат да се видят във виртуална изложба.

Your Image Description

Свързани статии:

За Черно море с любов Ода за свободата Родният дух на празниците Вълшебният свят на Родопите

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: След часовете

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Когнитивен прочит на предикацията – за пунктуацията с разбиране

Следваща статия

За Черно море с любов

Следваща статия
За Черно море с любов

За Черно море с любов

Магията на „Грегорианските гласове“

Магията на „Грегорианските гласове“

В ход е дигиталното обучение

Театрален проект дебютира с „Демони“

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"