Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 4, 2021

Три нови програми в подкрепа на образованието

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
27-01-2021
в Брой 4, 2021
A A

Три нови Национални програми за образование за 2021 г. прие на редовното си заседание Отрасловият съвет. Така действащите програми за тази година стават 24, заедно с НП „Изграждане на училищна STEM среда“ (приета през 2020 г., а изпълнението продължава и през 2021 г.). Първата нова програма е „Профилактика и рехабилитация“. „За нея вече има създадена работна група, която ще разработи съответните дейности и модули“, уточни главният секретар в МОН Албена Михайлова. Втората е Национална програма за изследване на историческото минало на българската армия и тържествено отбелязване на Деня на храбростта и българската армия – 6 май. Отпуснатите средства по нея са общо 500 000 лв. Дейностите ще бъдат осъществявани съвместно между Министерството на образованието и науката и Министерството на отбраната, които финансират Програмата съответно с 300 000 лв. и с 200 000 лв. Третата нова програма е „Професионално образование и обучение“, събрала в едно действащите към момента модули по НП „Модернизиране на материало-техническа база“, „Модернизиране на учебното съдържание“ и „Разработване на учебни помагала за професионално образование и обучение“. Бюджетът е в размер на 2 800 000 лв.
Освен нови програми разработени са и нови модули към вече съществуващи национални програми.
Модулът „Учители в условия на обучение от разстояние в електронна среда“ обединява дейностите, договорени в Колективния трудов договор за допълнително възнаграждение на учителите в размер на 30 лв. – компенсация за разходите за консумативи. Модулът е в НП „Без свободен час“. В НП „Заедно за всяко дете“ се предвижда разширяване на информационната система по Механизма за обхващане на деца и ученици. Идеята е да могат да бъдат включени и общините, за да се проследява движението на учениците между училищата в отделните територии. В НП „Роден език и култура зад граница“ е предвиден нов модул за оценяване на резултатите от обучението. В НП „Информационна и комуникационна технология“ са предвидени средства за изграждането на дигитален център на МОН по проекта „Образование за утрешния ден“.
Разработено е и допълнение на модула „Сигурност“ в НП за достъпна архитектурната среда, като са обхванати и общежитията. Най-голямо намаление в средствата на Националните програми в сравнение с миналата година е предвидено в НП за подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация и превенция на недопускането на вторична сегрегация. Причината е в това, че вече втора поредна година сумите по тази програма не се усвояват напълно.
Останалите програми в списъка на МОН за 2021 г. са НП „Система за национално стандартизирано външно оценяване“ с бюджет от 7 000 000 лв., НП „Ученически олимпиади и състезания“ –
4 100 000 лв., НП „Заедно в грижата за всеки ученик“ – 500 000 лв., НП „Успяваме заедно“ – 400 000 лв.,
НП „Обучение за ИТ кариера“ – 770 000 за 2020/2021 учебна година, НП „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ –
12 000 000 лв., НП „Квалификация“ – 1 100 000 лв., НП „Заедно за всяко дете“ – 2 583 410 лв., НП „Оптимизация на вътрешната структура на персонала“ – общо 98 000 000, като 60 000 000 са от централния бюджет, НП „Създаване на достъпна архитектурна среда и сигурност в училище“ –
1 200 000 лв., НП „Роден език и култура зад граница“ – 2 240 000 лв.,
НП „Без свободен час“ – 3 090 000 лв.,
НП „Мотивирани учители“ – 1 250 000 лв., НП „Бизнесът преподава“ – 700 000 лв., НП „Иновации в действие“ – 2 000 000 лв., НП „Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторична сегрегация“ – 1 000 000 лв.,
НП „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“ – 500 000 лв., и НП „Предоставяне на подкрепа за личностно развитие на деца и ученици в институции в системата на предучилищното и училищното образование“ – 2 080 000 лв.
Бюджетътпо НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ е в размер на 3 400 000 лв.,
като средствата са разпределени по модулите: „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки в профилираната подготовка“, „Подкрепа на целодневното обучение на учениците“, „Културните институции като образователна среда“ и „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“. Предвиденият бюджет за НП „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплек-
ти“ е на стойност 1 575 000 лв. Парите са разпределени между модулите „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни предмети на чужд език“ и „Оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“.
Членовете на Отрасловия съвет се обединиха около идеята за по-голяма публичност за резултатите и добрите практики, свързани с работата по националните програми.
Членовете на ОС дадоха висока оценка на бюджета за образование през последните години. Изключение не прави и бюджет 2021 г. Те оцениха високо както работата на министър Вълчев и екипа му, така и на правителството, че в тази криза изпълни обещанието си за увеличение на заплатите на работещите в сферата на образованието – педагогически и непедагогически персонал.
Към 31 декември 2020 г. средната заплата на педагогическите специалисти е 1561 лв.,
а на непедагогическия персонал – 934 лв. Общо средствата за образование, заложени в бюджет 2021, са в размер на 5 млрд. и 643 млн. лв.
„Големият ръст на разходите е заради увеличението на възнагражденията. Средствата по стандарти (делегираните средства на училищата) вече са над 3 млрд. лв.
– поясни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. – Стандартите растат ежегодно заради политиката по доходите, която имаме в сектора“, каза още той.
Общо 14% е ръстът в средствата за издръжка на обучението в училищата и детските градини, поясни Соня Кръстанова – директор на дирекция „Финанси“ в МОН. По думите , ръстът на средствата за разходите за образование спрямо 2020 г. е в размер на 819,5 млн лв., като от тях 728 млн. лв. са бюджетни, а останалите
91 млн. лв. са от ЕС. Ръстът на разходите е насочен предимно към увеличаване на възнагражденията на педагогическите специалисти. 2021 г. е последният етап за двойно увеличаване на заплатите на педагогическите специалисти.
В бюджета приоритетно са изведени няколко дейности. Сред тях е програмата „Изграждане, дострояване и реконструкция на детски градини и училища“. По нея от централния бюджет са разчетени 70 млн. лв. годишно. Програмата е със срок на изпълнение 3 години и започна миналата година. През 2021 г. освен тези 70 млн. лв. са разчетени още 10 млн. лв. за национално съфинансиране на проекти по ОП „Региони в растеж“ за реконструкция на училищата.
Приоритетно голяма част от средствата през 2021 г. са насочени към подобряване на обхвата на децата в предучилищна подготовка. С 36 млн. лв. ще бъде обезпечена мярката за задължителна предучилищна подготовка на 4-годишните. В Закона за бюджета са осигурени и 38 млн. лв. за подпомагане на родителите за заплащането на таксите за храненето на децата от задължителното предучилищно образование, както и за компенсиране на разходите за отглеждане и обучение на децата, които са в предучилищна възраст, но не са приети в детски градини и училища.
Системата на образованието завърши 2020 г. с преходен остатък в размер на 220 млн. лв.

Your Image Description

Свързани статии:

Математическият елит на среща в Трявна МОН обмисля връщане на учителите методисти Удължиха три програми за сградния фонд в образованието 17,5 млн. лв. за задържане на уязвимите деца в училище

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: АКЦЕНТ на броя

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

109 млн. лв. от REACT-EU за училищата

Следваща статия

Милост

Следваща статия
Вестник "Аз-буки"

Милост

Гущер дълголетник

Гущер дълголетник

Задава ли се край на антибиотиците?

Задава ли се край на антибиотиците?

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността и духовността
  • Ученици изследваха историите на българите в Северна Америка от началото на XX век
  • МОН отличи четирима директори с наградата „Св. Иван Рилски“
  • Селфи с холограми в ПГТМ „Христо Ботев“– Ботевград
  • Тайната на дълголетието
  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"