Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 31, 2021

Нова година – нова паралелка

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
04-08-2021
в Брой 31, 2021
A A

В СУ „Христо Ботев“ в Цар Калоян учат 187 ученици, разпределени в 12 паралелки. През миналата учебна година приемът след VII клас е за специалността „Техник на компютърни системи“. Но тъй като интересът не е голям, ръководството решава да предложи „Екология и опазване на околната среда“ от професионално направление „Технологии за опазване на околната среда“ с професия „Еколог“.
„От 18-те ни седмокласници тази година 11 предпочетоха новата специалност на първо класиране, а след трето класиране още една ученичка се записа в нашето училище“, разказва директорката на училището Нели Тодорова. План-приемът в школото се осъществява единствено от децата, които са учили до VII клас при тях.
Понастоящем учениците от X, XI и XII клас се обучават в паралелките с профил „Хуманитарни науки“, където наблягат на по-задълбочена подготовка по български език и литература, биология и здравно образование и география и икономика. „Това са предметите, с които възпитаниците ни обикновено се явяват на ДЗИ“,
допълва моята събеседничка. За поредна година учениците от Цар Калоян са се представили силно на изпитите след XII клас. От 18 училища в област Разград те са на четвърто място по среден резултат от първия и втория държавен зрелостен изпит. Имат четири шестици (от 12 дванадесетокласници), като две от тях са по „Биология и здравно образование“ – пълна шестица и 5,98. Другите две отлични оценки са по български език и литература. Аслъ Хасан с пълната шестица по биология ще учи медицина в МУ – Варна. Мелек Карамустафа с 5,98 по биология се е насочила към специалността „Молекулярна биология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Деница Трифонова с много добри оценки по география се насочва към Икономическия университет във
Варна, а Пламена Маринова – към Националния военен университет „Васил Левски“ в Шумен. От 12 деца 9 ще продължат обучението си във висши учебни заведения.
Тодорова изказва своята благодарност към преподавателите, които са подготвили дванадесетокласниците за явяване на ДЗИ. Това са Гинка Денчева (БЕЛ), Цеца Михайлова (биология и здравно образование) и Тони Тонев (география и икономика).
Резултатите от НВО след IV клас също са много добри. На препитването са се явили 18 ученици, като средният им резултат от двата предмета е 5,00. Директорката е доволна и от НВО след VII клас, като определя представянето като достойно. Заслуга, разбира се, имат и дългогодишният преподавател по БЕЛ Ценка Русева и учителката по математика Здравка Пенева.
„Искам да благодаря от мое име и от името на госпожа Галина Минкова на всички преподаватели за положения труд в условията на COVID, за сериозното отношение и за това, че са дали всичко от себе си, за да могат нашите ученици да се представят достойно на НВО и ДЗИ“, казва Тодорова. А резултатите на децата са ясен показател за сериозното ниво на образователния процес в училището.
Педагогическият екип се състои от 28 всеотдайни преподаватели. „Работим с деца билингви, които много се стараят да овладеят българския език“, казва моята събеседничка. Към училището няма подготвителна група, тя е към детската градина в града. Децата постъпват в I клас с добро ниво на български език. „Колегите от начален етап – Петя Тонева, Цонка Попова, Галя Йорданова, Сибел Ерол, Нели Петрова, Галина Станкова, Владимира Христова и Милена Бонева, дават много от себе си, за да положат здрава основа, която да послужи на учениците като трамплин за добрите знания, умения и компетентности, които учениците трябва да придобият в следващите класове. След това учителите в училище продължават упоритата работа, за да могат възпитаниците ни да постигнат тези резултати на изхода в IV, VII и XII клас“, обяснява директорката. В училището работят колеги, които изпълняват трудовите си задължения с висок професионализъм – Стоянка Стоянова, Гергана Дончева, Ирена Стефанова, Веселин Йорданов, Слави Димитров, Калинка Павлова, Айля Чакалова, Гюлшен Чакал, Сашка Колева, Антоанета Хинкова, Иванка Петрова и Найден Късов.
Училището има собствен вестник – „Искрици“, който отразява много-
образния живот в школото. Сред новините в него са както резултатите от НВО и ДЗИ, така и традициите, които има школото в празнуването на откриването на новата година, честването на Деня на народните будители, отбелязването на Коледа. Тези празници се организират съвместно с Народно читалище „Съзнай себе си“ с председател Стоянка Стоянова. Тя е и преподавател в училището. Печатното издание излиза за трета поредна година, като до момента има 8 издадени броя. Вестникът се списва от група ученици от VI и VII клас, които са изявили желание да се занимават с журналистика. Издава се под ръководството на Ценка Русева. „Всеки, който има желание да напише нещо или да представи свои снимки, се включва във вестника“, казва Тодорова. Вестник „Искрици“ е част от работата на клуба „Съхранени традиции“ от програмата на заниманията по интереси. Другите групи са клубове по БЕЛ, по английски език – „Пламък“, математика за второкласници, както и артклуб „Колорит“, посветен на изобразителното изкуство. „С рисунките на децата са украсени класните стаи и коридорите на училището“, допълва моята събеседничка. Имат и два клуба за народни танци. А в клуб „Знам и мога“ децата изработват с ръцете си различни картини и правят разнообразни изделия. Работи и клуб по шахмат.
Формирани са и 8 клуба по НП „Подкрепа за успех“, където усилията на учителите са насочени към преодоляване на обучителните трудности в знанията на учениците по БЕЛ и математика.
Децата активно участват и в извънкласни дейности като олимпиади и конкурси. Всяка година се включват в състезанията на българските начални учители. Техен ученик първокласник е получил златен медал и грамота. Той е участвал в повече от пет състезания и на всички тях е спечелил максимален брой точки. В тези съревнования са се включили 7 ученици от I клас, по четирима от II и III клас. Всички те са получили сребърни медали и грамоти.
Тази година за първи път са участвали и в областното състезание по безопасност на движението по пътищата, проведено в Исперих. Включват се с два отбора: първа възрастова група V – VII клас, и втора – VIII – X клас. Възпитаниците им се представят блестящо и се класират на второ място, като получават и грамоти.
В СУ „Христо Ботев“ има и група на Българския младежкия Червен кръст, която работи успешно под ръководството на преподавателя по химия Айля Чакалова. С ентусиазъм се включват в различни благотворителни инициативи и обучения на БЧК.
Учениците участват и в много конкурси по изобразително изкуство. Сред тях е и „Приказният свят на моя роден край“. На него второ място печели петокласничката Елия Герман, а съучениците ѝ Теодора Късова и Мартин Славов – поощрителни награди. В областния кръг на международния конкурс „С очите си видях цветята“ Теодора и Мартин стигат до второ място. Училището участва и в ученическия журналистически конкурс „Григор Попов“, където печели две втори места – Деница Трифонова от XII клас в категория „Интервю“, а вестник „Искрици“ – за „Издание на хартиен носител“. Доротея Неделчева от VI клас пък завоюва първо място в 23-тия национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечество“ в категория рисунка, за което получава диплом и предметна награда. Неделина Петрова от VI клас също е сред участниците в конкурса, които получават поощрителна награда. Рисунката ѝ е на тема „Космически технологии“.
„Нашето училище за поредна година се доказа, че работи упорито, за да постигне тези успехи. Те се дължат и на учителския колектив. Благодаря на достойните ни възпитаници и техните преподаватели.
Благодаря и на кмета на Община Цар Калоян – Дауд Аляовлу, който е съпричастен към образованието в общината.
Изказвам своята благодарност и към колегите от РУО – Разград, които винаги са показвали висок професионализъм при реализиране на образователната политика в нашата област“, завършва разказа си Тодорова.

Your Image Description

Свързани статии:

Силните страни на педагогиката За хляба, водата и за още други неща СУ „Васил Кънчов“ – ВрацаЗа ролята на директора като мениджър Науките – атрактивни, цветни и пленяващи

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Първолаци програмират пътя на пандата

Следваща статия

Силните страни на педагогиката

Следваща статия
Силните страни на педагогиката

Силните страни на педагогиката

За хляба, водата и за още други неща

За хляба, водата и за още други неща

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

ЕС обещава 1,7 млрд. евро за глобалното образование

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък
  • Съветът на ректорите: Кадри на МВР да правят дискусии за зависимостите в университетите

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"