1199 участници в ХXIII конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“
Общо 1199 ученици от 8 до 18 години се включват с 1167 проекта в петте тематични направления на ХXIII национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“. Той се провежда от фондация „Еврика“ под патронажа на първия български космонавт ген. Георги Иванов. Конкурсът е включен в Националния календар на МОН за изяви по интереси. Журито под ръководството на доц. д-р Таня Иванова определя крайното класиране след експертни оценки, защита на авторски идеи и обсъждане по всяко от тематичните направления.
Първо място – диплом и предметна награда, за идеи за научни и технически експерименти е присъдено на колектив в състав Ива Илиева, Емилия Великова и Димана Рангелова от ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, с научен ръководител Христина Костадинова за разработката на тема „MELiSSA – създаване на животоподдържаща система за астронавти на мисия до Марс“. Проектът се отличава с оригинални изследвания и провеждане на реални експерименти с растения с научни резултати, приложими за изграждане на биологична бордова система за дългосрочните мисии на човека.
Второто място е за Тереза Стефанова от СУ „Иван Вазов“ – Вършец, с научен ръководител Радка Костадинова за проекта „Изследване на магнитните полета и влиянието им върху здравето на хората“. И на трето място е класиран Иван Георгиев от 133. СУ – София, с научен ръководител Недялка Чанкова-Бънзарова за разработката „Старлайт (Starlight) – преоткриване на огнеупорен супер материал“.
Победител в направлението за космически модели и макети е екипът Цветелина Василева и Даниел Делчев от ОУ „Гео Милев“ – Садово, с научен ръководител Мая Димитрова за изработване макет на луноход. Втора е Невена Русева от ОУ „Д-р Петър Берон“ – Плевен, с научен ръководител Любимка Петкова за изработване на макет на тема „Дълбините на Космоса“. Третото място поделят Антонио Павлов от ПГ по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ – Козлодуй, за макет на Слънчевата система и Анатоли Халачев от ОУ „Д-р Петър Берон“ – Плевен, за макет на космическа ракета.
Първото място за графични произведения, създадени с помощта на компютър (рисунки, компютърни игри, анимации, уеббазирани творби и др.)
отива при Пламен Трендафилов, Иван Иванов и София Митева от Националната природо-математическа гимназия – София, за уеббазирана творба на тема „Космосът и хората“. Втора е Александра Стефанова от 38. ОУ – София, за компютърната анимация „Отначало“, а трета е Сандра Радева от 1. ОУ – Търговище, за разработване на уебсайт „Точката на безграничността“.
Най-добрата литературна творба тази година е на Беатрис Балева от ПГПЗЕ – Сливен, за есе на тема „Космосът – безкрайният океан“. Второ място печели Ивелин Крумов от СУПНЕ – Русе, за есе на тема „Човекът в Космоса“, а третото – Касандра Недялкова от СУ „Максим Райкович“ – Дряново, за стихотворението „Мечта – Вселена“.
Победител в направлението за рисунка е Доротея Неделчева (12 г., СУ „Христо Ботев“ – Цар Калоян). След нея се нареждат Алсу Пейчева
(3. ОУ „Иван Вазов“ – Берковица) и Мария Токарева (ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ – Бургас).
Журито присъжда и общо 44 поощрителни награди.
Тържественото награждаване на лауреатите от Конкурса ще се състои в Националния политехнически музей около Деня на народните будители – 1 ноември, при благоприятна епидемична обстановка, съобщават организаторите на Конкурса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg