Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 17-18, 2021

В началото бе ДНК

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
27-04-2021
в Брой 17-18, 2021
A A

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, съвместно с Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ и софтуерната компания Quanterall, обединени от научноизследователската група BioMed-Varna, организираха онлайн форум за представяне и въвличане в науката на хора от различни възрасти и интереси.
Инициативата „Ден на ДНК 2021“  се проведе виртуално и бе излъчена на живо в социалната мрежа. Всяка година на 25 април се чества Международният ден на ДНК. През 1953 г.
именно на този ден Джеймс Уотсън, Франсис Крик, Морис Уилкинс, Розалинд Франклин и колегите им публикуват статии в сп. Nature за структурата на ДНК. Друго значимо за генетиката и биологията събитие е обявяването на почти финалното завършване на проекта „Човешки геном“ на 25 април 2003 г. Това е международен научноизследователски проект с цел определяне последователността от нуклеотидни базови двойки, които съставляват човешката ДНК, и идентифициране и картографиране на всички гени на човешкия геном – както физически, така и от функционална гледна точка.
Широката общественост получи възможност да се запознае с темите за ДНК и генетиката, да наблюдава демонстрации, да прави експерименти в домашни условия и да участва в предизвикателства. Научните провокации са насочени специално към учениците и студентите. По-малките имаха възможност да създават компютърни анимации и игри, креативни проекти, свързани с изкуствата, а по-големите – да разработват мобилни приложения и да развиват предприемачески идеи.
Като част от демонстрациите, учени от МУ – Варна, направиха екстракция на ДНК от ягоди – експеримент, който може да бъде повторен и в домашни условия. Провокациите, свързани с ДНК, ще се разработват цял месец и ще бъдат представени на Деня на Scratch, Седмицата на изкуствата и по време на научната конференция „Наука и бизнес за интелигентно бъдеще“ на ВСУ „Черноризец Храбър“.
Предстои експерти от катедрите „Медицинска генетика“ и „Анатомия и клетъчна биология“ на МУ – Варна, и „Информатика“ и „Изкуства“ на ВСУ „Черноризец Храбър“ да покажат колективни интердисциплинарни практики и връзката между науките. Възпитаниците на Математическата гимназия, които участват в научноизследователските групи на BioMed-Varna, са сред активните участници в демонстрациите.
Инициативите на BioMed-Varna и на двата университета в областта на биоинформатиката са подкрепени от софтуерната компания Quanterall. BioMed-Varna е интердисциплинарна научноизследователска екосистема, която обединява експерти от различни области в съвместни дейности и проекти за издигане авторитета на Варна като образователна дестинация и град на знанието.
Форумът е посветен на 30-годишнината на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, на 60-годишнината на Медицинския университет – Варна, и на 50-годишния юбилей на Математическата гимназия.

Your Image Description

Свързани статии:

Помощ: деца в риск Роботът Марти при децата от Русе Ученици засадиха гора в Костинброд Стопанската академия обучава учители

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Роботът Марти при децата от Русе

Следваща статия

Ученици засадиха гора в Костинброд

Следваща статия
Ученици засадиха гора в Костинброд

Ученици засадиха гора в Костинброд

В ход е дигиталното обучение

Стопанската академия обучава учители

В ход е дигиталното обучение

Пак сме сред най-добрите

Последни публикации

  • „Аз-буки“ среща малките читатели в Разград с „Вълшебните обувки на Кая“
  • Зам.-министър Емилия Лазарова награди млади посланици на здравето
  • „Аз-буки“ среща малките читатели в Разград с „Вълшебните обувки на Кая“
  • Министър Красимир Вълчев откри нова образователна инфраструктура в област Благоевград
  • Рекорден брой участници в Есенното национално състезание по физика
  • Бъдещи филолози от Софийския университет с учебни занятия в „Пирогов“
  • Над 6000 родители и близо 102 хиляди деца са обхванати в обученията на местните комисии за борба с противообществените прояви
  • МОН връчи първите награди за принос към отворената наука „ОРБИТ 2025“
  • 29 български ученици и студенти получиха стипендии от Китай
  • Удължава се крайният срок за участие в Националния фотоконкурс „В моето училище е най-хубаво“
  • INSAIT и Сметната палата представиха платформа за одит на обществени поръчки с изкуствен интелект
  • Училище за живота
  • Малки молекули спират глаукомата преди ослепяване
  • Младежи оставят телефоните и се впускат в приключение
  • Педагогически модел развива социално-емоционалните умения у децата чрез нов прочит на класически приказки
  • Отпуск при граждански и обществени задължения – какво предвижда законът
  • Близо 200 деца от Тараклийски район на Молдова посетиха България по програма на МОН
  • Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава за четвърти път за Антарктида
  • Мнение и мислене
  • Министър Красимир Вълчев: Обществените и природните науки помагат на децата да разбират технологиите, а изкуствата – да развиват креативност
  • Представят успешни модели на дуалното обучение
  • Връчиха наградите от XXII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"