Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 11, 2021

Традиции и дух на иновации

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
17-03-2021
в Брой 11, 2021
A A
Гимназията се гордее с организирането на международното състезание „Млад дървосекач“, в което умения показват ученици от няколко европейски държави

Нова лесотехническа STEM работилница предстои да бъде изградена в Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ – Тетевен. За създаването ѝ училището печели проект по НП „Изграждане на училищна STEM среда“.
„STEM работилницата е проектирана като пространство, в което ще творят и създават ученици от всички специалности с акцент към „Мебелно производство“. Тя ще бъде оборудвана със CNC фреза, лазерен гравир и 3D скенер. Обособени са и кът за работа, творчески кът и кът с литература. Ще се закупят хромбук и лаптоп, както и два дисплея“, разказва пред „Аз-буки“ директорката инж. Златина Каталиева.
С изграждането на новата лаборатория ще бъде реновирано и поредно помещение в една от няколкото училищни сгради. „Базата ни е огромна и полагаме големи усилия за поддържането ѝ. През 2018-а получихме голяма и навременна помощ за реконструкция, обновяване и оборудване на четири от сградите, като ремонтът за близо 1,3 млн. лв. бе финансиран по ОП „Региони в растеж“. По проект, финансиран от фондация „Америка за България“, обновихме две стаи, като създадохме съвременен център по екология в училището с модерна лаборатория по природни науки, конферентна зала и кът за отдих“, отбелязва събеседничката ми.
Със средства от МОН в стаите в основния учебен корпус са поставени окачени тавани с топлоизолации. Изградени са и санитарни възли на втория етаж. През 2019-а в столовата изцяло са обновени кухнята и всички уреди, отново с финансиране от МОН. По време на неприсъственото обучение миналата година с пари от училищния бюджет са подменени дограми и витраж, част от външната мазилка, в столовата е поставен окачен таван. Постоянно се обновява и общежитието на гимназията, което се използва от над една трета от учениците. В него са създадени кухненски кът и пространства за отдих.
В основаната през 1909 г. като дърводелско училище гимназия днес се обучават 259 ученици от 15 области на страната. Близо 36% от тях пътуват всеки ден. „Успяваме да стабилизираме този брой през последните години, независимо от демографските процеси и промените в транспортните връзки между населените места. Опитваме да запазим интереса към професиите ни и да привлечем още младежи от нашия район, тъй като само около 25% от учениците ни са от Тетевен“, споделя още директорката.
По отношение на приема гимназията залага на традиционни за нея професии в сферата на горското стопанство и мебелното производство. Предлаганите специалности са „Горско и ловно стопанство“ с разширено изучаване на английски език (професия „Техник-лесовъд“), „Горско стопанство и дърводобив“ (професия „Техник-лесовъд“), „Механизация на горското стопанство (професия „Техник-механизатор“) и „Мебелно производство“ (професия „Техник-технолог в дървообработването“).
„Доскоро имахме и „Дърворезбарство“, но заниженият интерес не позволява да формираме паралелка. Стремим се обаче да запазим тази интересна професия, като предлагаме обучение по част от нея в избираемите факултативни часове в паралелката „Мебелно производство“, пояснява инж. Каталиева.
В две от специалностите се прилага дуална система на обучение. То започва през учебната 2018/2019 г. с възстановеното благодарение на нея „Мебелно производство“. Първи партньор е фирма „Арте Италиана“, а от тази година компанията „Хармония-ТМ“, която е една от стабилните в района. Другата специалност с дуално обучение е „Горско стопанство и дърводобив“, а началото е преди две години. С въвеждането на дуалното обучение по тази специалност се наблюдава и още по-засилен интерес към нея. Стабилни партньори от самото начало са Община Тетевен, ДГС „Тетевен“, ДГС „Лесидрен“ и четири дърводобивни фирми.
А макар да са традициионалисти в приема, в обучението екипът на гимназията залага на новостите. От 2019-а гимназията е иновативно училище с проект за проектно базирано обучение. „Знанията и уменията на учениците се формират чрез изготвяне на три бинарни проекта. Те комбинират учебната практика по „Горско почвознание“ един път с „География и икономика“, втори път с „ИТ“ и трети път с „Ботаника с дендрология“. Осмокласниците изготвят три такива проекта през годината“, обяснява събеседничката ми. Сега се кандидатства с нова иновация – „Защита на гората в облака“. Тя е насочена към XII клас, като се комбинират учебната практика „Защита на гората“ с „Чужд език по професията“ и се използват знанията, уменията и компетентностите, формирани в часовете по ИТ в предходните години. По нея ще се изготвя и електронно учебно съдържание на два езика, свързано с различните болести и вредители по горите.
Емблематично за гимназията е и организирането и домакинството на международното състезание „Млад дървосекач“. То се провежда от 2013 г. около празника на училището – 22 март, като преминава по регламента на Световния шампионат на дървосекачите. В него учениците показват умело и високопрофесионално боравене с моторен трион.
„Редовно участват училища от Сърбия, Чехия, Северна Македония. Идвали са и сродни училища от Румъния, Босна и Херцеговина и Испания. Получава се много интересен форум, а вторият етап от състезанието се провежда на централния площад на Тетевен и се превръща в истински празник. За съжаление, миналата година не успяхме да го проведем заради пандемията“, казва инж. Каталиева.
Състезанието стимулира изключително много учениците да се подготвят, като основно това се прави в клуба „Млад механизатор“. Освен него в гимназията функционират и други разнообразни клубове за занимания по интереси. Сред тях са „Занимателна математика“, клуб по народни танци, клуб „Круг друзей“, който работи от много години благодарение на Дафинка Ботева – учител по руски език. Веднъж в годината прави концерт с изпълнение на руски песни, в който участват и деца от детски градини, ученици от други училища и др. От доста години работи и екоклуб „Петрахиля – Слънчевият камък“, чиито членове обслужват и малка метеостанция. Всеки ден отчитат атмосферните условия и дават прогноза за деня. Работата не прекъсва и по време на онлайн обучението. Учениците измерват и публикуват температурата и по родните си места.
„Окуражаваме и насочваме учениците да участват в различни състезания и конкурси. Сред последните успехи е участието през тази учебна година на дванадесетокласника Никола Филипов във финалите на международното мултидисциплинарно състезание AUBG MultiTalent Quest в Американския университет в България. Наскоро екипът на петима дейни дванадесетокласници – Христо, Златан, Марио, Маргарит и Стефан, спечели с чатбот Woody златен медал в IV национален конкурс за STEM науки в България. В същата надпревара колегата Десислава Куманова получи две награди – в категория STEM Ambassador и в категория Digital Excellence“, информира директорката. Учениците печелят награди и от международния конкурс „Зелена планета“, от националните конкурси „Родолюбие“ и „Национален парк „Рила“ – познат и непознат“. Получават призове и от многобройни конкурси на Община Тетевен. Не една и две са наградите от националното състезание по професии „Горски многобой“.
С учениците работи екип от 30 педагогически и 16 непедагогически специалисти. „През последните години доста колеги се пенсионираха и потърсихме нови преподаватели. Тази година сме много щастливи, защото имаме четирима млади колеги. Справят се много добре, като в началото имаха наставници. Работим изключително добре в екип. Има и отлично взаимодействие между педагозите и останалия персонал в училището, особено при реализирането на различни проекти“, отбелязва събеседничката ми.
Допълва още, че колегите ѝ се справят много добре и с онлайн обучението. Работи се в платформата G Suite, ползват класни стаи в Google Classroom и директна връзка в Google Meet. „Колегите се опитват да бъдат ефективни в максимална степен, като подготвят предварително материали за часовете, включително видеоклипове, схеми, презентации, и дават специфични задания, които учениците да изготвят. Учениците се върнаха в училище с желание. Учителите – също. Присъственото обучение е особено важно за подготовката по учебна и производствена практика. Поради това, че 75% от учениците не са от град Тетевен, в училището е невъзможно да се провеждат присъствено практическите занятия за учениците, които се обучават от разстояние в електронна среда“, обяснява инж. Каталиева.
От 2008 до 2014 година екипът на училището работи по НП „Учене през целия живот“, секторна програма „Леонардо да Винчи“, а от 2014 г. по програма „Еразъм+“, като в резултат на това са реализирани
11 мобилности за ученици и 4 за учители. В рамките на няколко проекта преподаватели посещават Франция, Чехия, Испания и Португалия. Ученици, предимно от специалност „Мебелно производство“ пътуват до Полша, няколко пъти до Франция. Бъдещи техник-лесовъди посещават Чехия и Португалия.
„Предстои и реализацията на проект за консорциум, в който поканихме за партньори Лесотехническата гимназия в Берковица и ПГ по горско стопанство в Батак. Трите училища ще осъществят мобилности за групи по 15 ученици и двама учители в Сарагоса, Испания, след преминаването на пандемията.

Your Image Description

Свързани статии:

Наследници на Кольо Фичето Колкото повече, толкова повече В Търговище залагат на дуалното обучение Методът Монтесори среща професионалното образование

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Искаме европейска дискусия за ваксините

Следваща статия

Наследници на Кольо Фичето

Следваща статия
Наследници  на Кольо Фичето

Наследници на Кольо Фичето

Урокът е приказка  със собствен сюжет

Урокът е приказка със собствен сюжет

В ход е дигиталното обучение

Ученици и студенти с умни решения за големия град

Последни публикации

  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"