Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 10, 2021

Тайните на Вселената

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
10-03-2021
в Брой 10, 2021
A A
След хиляди години археолози ще се питат с какъв произход е този кръг

Проектът LOFAR-BG e за създаване на първата професионална радиоастрономическа обсерватория в България. Традиционно голяма част от астрономията, която се практикува в у нас, е оптична, разказва доц. д-р Камен Козарев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН. За наблюдение се използват основно оптични телескопи. Радиоастрономическите изследвания позволяват да се запълни картината, която се вижда при наблюдаване на астрономически обекти и събития, както и да се наблюдават феномени, които няма как да се видят с оптичните телескопи. Едно от най-невероятните постижения на радиоастрономията е заснемането за първи път на черна дупка с помощта на радиотелескопи. Това е невъзможно да се осъществи с оптични телескопи заради огромното количество прах и газ, които пречат на видимостта.

Доц. д-р Камен Козарев

„Всъщност цялото начинание беше породено от моя интерес към радиоизследванията на Слънцето – от години се занимавам със слънчева физика – разказва доц. д-р Козарев. – Изследвам активността на Слънцето и в радиодиапазона, особено в ниските честоти – между 1 гигахерц и 10 мегахерца, може да се наблюдават т.нар. радиоизбухвания на Слънцето. Те имат връзка с неговите изригвания в атмосферата – коронарни изхвърляния на маса, ударни вълни и други. Започнах преди около седем години да правя такива изследвания с един австралийски радиотелескоп. След като се завърнах в България през 2016 г., разбрах за телескопа LOFAR, който се състои от нискочестотен масив от антени. С него се правят наблюдения в подобни честоти, както и други интересни изследвания. Оказа се, че и други колеги, които се занимават с астрономически наблюдения, също използват данни от радиотелескопи.“
LOFAR тръгват от Нидерландия – учени от тамошния Институт по радиоастрономия, които имат богата традиция в радиоастрономическите наблюдения. Телескопът е хитро замислен, а всичките му части са евтини, уточнява ученият. Самите антени, макар и многобройни, са съвсем простички. Това позволява лесната им подмяна, а и първоначалната инвестиция за цялата наблюдателна станция не е много голяма. Огромно предимство е, че с радиотелескоп може да се наблюдава както Слънцето, така и черни дупки в най-отдалечени галактики. Докато традиционните оптични телескопи обикновено се проектират с дадена цел. И със сигурност не може с един и същи телескоп да се наблюдават Слънцето и отдалечени галактики заради голямата разлика в яркостите. Любопитното за този телескоп е, че той се състои от множество отделни наблюдателни станции – в Нидерландия те са 39, а тяхното изграждане завършва през 2010 г.
В момента има и много международни станции, тъй като телескопът е така устроен, че позволява да се добавят нови и нови станции (т.е. отделни масиви от антени) – в Европа вече има 13 станции в Германия, Швеция, Франция, Великобритания, Ирландия, Полша. Последната построена е в Латвия, сега се изгражда такава в Италия.

LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.
Той е многофункционална сензорна мрежа с иновативна компютърна инфраструктура

„Надяваме се след няколко години да направим станция и в България – казва доц. д-р Козарев. – Започнахме подготовка да кандидатстваме за финансирания и за обучения за използване на радиотелескопи като LOFAR. Освен това кандидатствахме за включване на LOFAR-BG в Националната пътна карта за научна инфраструктура, като за целта сме планирали бюджет от
13 млн. лв. за 10-годишен срок. С тези пари ще се изгради самата станция и ще се купи хардуерът за нея, който се произвежда в Нидерландия, за да е стандартизиран за всички станции. Радиотелескопът ще ни даде нови възможности за наблюдение в България – подчертава доц. д-р Козарев. – Когато стане готов, той ще бъде най-южната и най-източна станция на целия радиотелескоп LOFAR. В Югоизточна Европа няма такава станция, най-близката е в Полша. Телескопът ще ни даде огромно предимство, но има и предизвикателства. Трябва да се научим да работим с тези данни, тъй като радиоастрономията е малко по-различна от традиционната астрономия.“
Екипът кандидатства и печели проекта Scientific and Technological Excellence by Leveraging LOFAR Advancements in Radio Astronomy, или накратко STELLAR. Той е одоб-
рен за финансиране от ЕК с близо 900 000 евро по програмата „Хоризонт 2020“
– мярката Twinning. Продължителността му е три години, а целта е нашите радиоинженери и астрономи да продължат да надграждат умения, в конкретния случай за работа с телескопа LOFAR. Създадени са консорциуми с водещи институти, като нидерландския Институт по радиоастрономия и Дъблинския институт за научни изследвания. Те имат богат опит в радиоастрономията, в изследвания на Слънцето и космическото време.
„Започнахме тригодишния проект през септември миналата година – казва доц. д-р Козарев. – Той позволява на колегите в България да натрупат опит, да разберат какво представляват радиоастрономическите антени, приемници, има и техническа компонента. От българска страна проектът се води от Института по астрономия и със сериозното участие на колеги от Техническия университет – София, от катедра „Радиокомуникации и видеотехнологии“. Така малко по малко се надяваме да създадем база за бъдеща работа, за устойчиво развитие на радиоастрономията и за привличане на кадри, които да работят в тази област и да развиват и науката, и технологиите. Радиотелескопът генерира огромно количество данни – от порядъка на десетки терабайти всеки ден, които трудно биха могли да се обработят от хора, за да се извлече полезната информация от тях. Затова бъдещото развитие на тези наблюдения предполага и технологично развитие на капацитет за прилагане на умни технологии, като изкуствен интелект, машинно самообучение, обработка на голямо количество данни и други софтуерни технологии.
В същото време, започваме да говорим за нови видове антени, нови видове наблюдения. Освен солидно рамо на астрономията LOFAR ще ни даде, надявам се, едно добро развитие на нови технологии. И живот и здраве, тяхното превръщане в бизнес продукти.“

Свръхмодерният LOFAR телескоп е уникален със способността си както да наблюдава голяма част от небето, така и да се използва за изследване на много различни явления, допълвайки традиционните оптични телескопи. Изследванията на LOFAR са съсредоточени в т.нар. Ключови научни проекти (Key Science Projects), които обединяват научните екипи с работата си върху тях. Тези проекти засягат „Епохата на рейонизация в ранната Вселена“, „Проучвания на звездното небе“, „Краткотрайни източници“, „Наука за Слънцето и космическо време“ и „Космически магнетизъм“. Учените от всички държави, опериращи LOFAR станции, имат възможност да се включат активно в тези проекти със свои изследвания и наблюдателни задачи.
LOFAR-BG ще е първата станция в Югоизточна Европа. Освен това голямото отстояние от другите станции ще позволи на телескопа да увеличи значително ъгловата резолюция на наблюденията.
С помощта на LOFAR се извършват наблюдения на епохата на рейонизация на Вселената от най-първите звезди. Проучва се звездното небе за нови радиоизточници в слабо изследвания нискочестотен диапазон. Извършват се наблюдения на динамични краткотрайни източници, като свръхмасивни черни дупки и бързо въртящи се неутронни звезди. Изучава се структурата на галактичните магнитни полета. Проследяват се слънчевите изригвания и космическото време. Извършва се диагностика на земната йоносфера и магнитосфера. LOFAR е ценен помощник при сеизмични изследвания на земните пластове и на динамиката на мълниите.

Your Image Description

Свързани статии:

Българин откри нова екзопланета Необикновеният гост с червената опашка Ще потегли ли „Джеймс Уеб“ към Космоса Имам ли вирус?

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Семантична клопка дори за опитни преводачи

Следваща статия

От училището в университета

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

От училището в университета

В ход е дигиталното обучение

Продукти за укрепване на имунитета след COVID с марката „Произведено в България“

В ход е дигиталното обучение

„Рожен“ на 40 години

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"