Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 50, 2020

Обсъждат трансформацията на цифровото образование

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
09-12-2020
в Брой 50, 2020
A A

Как да се превърне Европейското образователно пространство в реалност до 2025 г., и то по начин, който да гарантира качествено и приобщаващо образование и трансформацията на цифровото образование. Това са главните теми, които ще бъдат обсъждани на Третата европейска среща на върха за образованието. Тя ще се проведе онлайн на 10 декември.
Пандемията наруши образованието и обучението в училища, университети и детски градини, в центровете за професионално и неформално образование в цяла Европа. Кризата показа, че използването на дистанционно и онлайн обучение е от съществено значение за осигуряване на приемственост в предоставянето на образование и обучение. Многобройни са пречките, които възпрепятстват пълното внедряване на онлайн и дистанционно обучение, като: липса на стабилна високоскоростна интернет връзка и подходящи устройства, изключване на учащи, които нямат достъп до необходимите технологии, трудности при адаптирането към дистанционно и онлайн обучение сред преподаватели и обучаващ персонал, предизвикателства пред родителите при съчетаване на работа и подпомагане на обучението на техните деца.
Домакин на Третата европейска среща на върха за образованието ще бъде българският еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. В нея ще участват председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, зам.-председателят Маргаритис Схинас, министри на образованието на държавите членки, евродепутати и социални партньори.
Форумът предоставя възможност на заинтересованите страни да обсъдят цифровата трансформация на европейските образователни системи в контекста на възстановяването на COVID-19. Те също така ще могат да обменят опит и най-добри практики за смекчаване на ефектите от COVID-19 върху предоставянето на образование и обучение. Очаква се страните членки да предоставят обратна информация за визията на ЕК за създаване на Европейско образователно пространство до 2025 г. и за прилагане на плана за действие за цифрово образование.
В началото на декември тези теми бяха дискутирани и на заседанието на Съвета на ЕС на министрите на образованието. Набелязани бяха и приоритетите за следващото десетилетие, сред които са гарантиране на качествено и приобщаващо образование, в т.ч. цифрово, и поставяне на учителите в центъра на тези действия. За целта ще бъдат изградени
50 центъра за високи постижения в областта на професионалното образование, 25 европейски учителски академии, разгръщане на инициативата за европейските университетски алианси и др.
Освен това пакетът от конкретни мерки в новия План за действие в областта на цифровото образование ще подпомогне държавите членки за осигуряване на ефективно цифрово образование чрез по-добра свързаност, инфраструктура, умения, адекватни циф-
рови педагогически методи, внимание към всеки ученик, включително в отдалечените райони.
Инвестицията в образование е стратегическа инвестиция. Според Мария Габриел това е предпоставка за лична реализация и за напредъка на нашите икономики и общества. Тя смята, че само заедно можем да изградим устойчиво, цифрово и приобщаващо европейско образователно пространство.

Your Image Description

Свързани статии:

Конференция по икономика за ученици Какво е бъдещето на цифровото обучение 130 млн. евро получава България от REACT-EU Смесеното обучение предоставя гъвкав подход

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Европа

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Подкрепа за културата

Следваща статия

С надежда за повече специалисти

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

С надежда за повече специалисти

Д-р ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители: Време е и директорите да изпълняват задълженията си в рамките на мандатността

Янка Такева ни представя в Европейския синдикален комитет по образованието

Защо „мекането“ е толкова заразно?

За някои имена от чужд произход

Последни публикации

  • Бакалавърските програми трябва да бъдат по-широко специализирани
  • STEM център и нов физкултурен салон за учениците в с. Скравена
  • Икономически университети организират единен приемен изпит по математика на 15 юни
  • Нова употреба на глагола споделям
  • Трупа ли се осигурителен стаж по време на неплатен отпуск
  • Снимка на броя: Дядо вади ряпа
  • Държавата плаща за обучението на 1988 студенти с договори с работодател
  • Тервел Замфиров, световен шампион по сноуборд за младежи, студенти и мъже: Ден, в който не науча нещо ново, е безсмислен за мен
  • Министър Красимир Вълчев: Просперират страните, заложили на висшето образование
  • Мерки за пренастройване на образователната система
  • Връчиха първите Национални награди за приобщаващо образование
  • МОН ограничава максимално задължаването за закупуване на допълнителни учебни помагала от учебната 2025/2026 г.
  • Поскъпват процедурите, извършвани от Националната агенция за оценяване и акредитация 
  • Три нови позиции в Списъка със специалностите от професии с очакван недостиг на пазара на труда
  • Да учиш сред природата
  • Третокласници написаха книга за доброто
  • 225 години духовност и традиции
  • 561 български младежи ще пътуват безплатно из Европа
  • Министър Красимир Вълчев: Да научим децата да бъдат дигитални създатели
  • 10 удивителни срещи в Трявна
  • Над 2900 зрелостници ще се явят на трета матура
  • Наградиха участници в ученическия конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"