Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 49, 2020

Саксията у дома също може да е част от „интернет на нещата“

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
02-12-2020
в Брой 49, 2020
A A
Д-р Дияна Кинанева от Русенския университет е тазгодишният носител от България на наградата за млад учен „Данубиус“ на австрийското Министерство на науката, научните изследвания и икономиката и на Института за Дунавския регион и Централна Европа. Всяка от 13-те страни от Дунавския регион излъчва свои кандидати. Сред критериите, на които трябва да отговарят номинираните, са: да са защитили докторската си степен преди по-малко от 5 години; да имат научни постижения и иновативен подход към академичната работа; научните им трудове да са обвързани с проблемите на Дунавския регион. Наградата е учредена преди десетина година и има за цел да мотивира млади, ентусиазирани хора да продължават научните си изследвания.

След завършване на средното си образование в град Бяла, където е родена, д-р Кинанева е приета в специалността „Телекомуникационни системи“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. После записва магистратура в специалност „Интернет и мултимедийни комуникации“.
„Много ми харесва областта, в която се занимавам, преподавателите, екипът в Университета, с който работя, и реших да се захвана с академична кариера – казва тя. – Още повече, докато следвах, мои състуденти ми казваха, че много добре обяснявам теоретични неща. Посъветваха ме, че това е моето поприще. А и на мен ми харесваше, когато някой ме пита нещо, да се опитам да му го обясня максимално разбираемо.“
Следващата стъпка е докторантурата, която дава възможност да изследва научно областта на комуникационните мрежи. През 2017 г. защитава дисертация и е назначена като асистент в катедра „Телекомуникации“.
„Дисертацията ми беше ориентирана към телекомуникационните мрежи и в частност т.нар. софтуерно дефинирани мрежи – подчертава д-р Кинанева. – Днес живеем в нова технологична ера, където всичко се случва мобилно, през интернет мрежи. Огромен ресурс от информация се управлява от комуникационна инфраструктура и различни правила, с които се регулира трафикът, който генерираме с нашите устройства. За да се случва това успешно, е необходимо да има хора, които да се занимават с тази област и непрекъснато да я развиват. Защото все повече устройства стават мобилни, включително домашни електроуреди, дори ако щете саксиите с цветя, които влизат в мрежите и генерират някакъв трафик. Т.е. количеството трафик става все по-голямо и изисква тези комуникационни инфраструктури и мрежи, които работят в момента, постоянно да еволюират, да се променят, за да могат да се адаптират към нуждите на съвременното общество. Един по-технически подход за промяна на начина, по който работят съвременните мрежи, са софтуерно дефинираните мрежи. Идеята е да се търсят нови методи и алгоритми за повишаване на тяхната производителност. Това е приносът на моята дисертация. Успях да анализирам и проуча какво влияе върху производителността на такъв тип мрежи.“
Примерът със саксиите е в шеговит план, но напълно реален, обяснява д-р Кинанева. Добилото популярност понятие „интернет на нещата“ е свързано с превръщането на всяко нещо в дигитално и свързано в интернет. Така например, ако една саксия е свързана с интернет и към нея бъдат добавени различни сензори за температура, влажност на почвата, може с есемес да се изпраща съобщение кога цветето е жадно и трябва да се полее. Могат да се посочат и други подобни примери от домашния бит, като хладилник, климатик. Всички тези неща генерират трафик в мрежата и по някакъв начин тя трябва да може да пренася все повече данни.
Иновативните преподавателски практики са един от критериите за наградата „Данубиус“. Екипът, в който работи младият учен, не се ограничава само върху комуникационните мрежи. Дейността му обхваща и 3D технологиите и изкуствения интелект, които са актуални и привличат младите.
„Специално за 3D технологиите в нашия университет по редица проекти успяхме да се снабдим със специализирани 3D скенери, които позволяват създаване на триизмерни компютърни модели, на приложения с добавена реалност, на компютърни игри и на редица други неща, атрактивни за студентите – казва асистент Кинанева. – Насочили сме се към образователните компютърни игри.
Има един термин – gamification, който характеризира превръщане на обучението във вид игра, за да бъде по-забавно и да се постигат по-добри резултати. С това се опитваме да ангажираме студентите. Ако разчитаме само на традиционни методи, в един момент те губят интерес. Ние им даваме изключително съвременна подготовка, показваме им много актуални неща, които са приложими където и да започнат работа. Опитваме се да им покажем подходи, с които те биха улеснили тяхната реализация. Стараем се винаги да обновяваме материала, с който ги подготвяме, т.е. винаги да бъдем актуални и да им показваме модерни неща, с които те ще се сблъскват след време. От тях получаваме обратна връзка за това какво ги интересува, и търсим начин да развием този интерес.“
Изкуственият интелект е популярна тема с голямо приложение в много сфери. Но най-често, като стане дума за изкуствен интелект, хората, които не са запознати, си представят хуманоидни роботи, подчертава д-р Кинанева. А изкуственият интелект има много по-широко разпространение. Всички имаме в джоба си смартфони, които са пълни с изкуствен интелект, допълва тя. Примери за това са разпознаването на образи, както и предложенията, които излизат като реклами, които са персонализирани. Те са направени от виртуални асистенти, които запомнят нашите предпочитания.
„Това всичко е изкуствен интелект – казва д-р Кинанева. – Нашият телефон не е програмиран да мисли като нас. Но в същото време, на база на нашите търсения той запомня какви предпочитания имаме. И това е интересното.
В тази сфера има много голямо поле за научни изследвания. Работихме по проект, който всеки момент ще приключи. Трябваше да създадем платформа за ранно откриване на горски пожари на територията на парк „Русенски Лом“ близо до града. Идеята беше да се използват дронове, които да обхождат терена и да заснемат постоянно наблюдаваната територия. Моята работа беше да измисля алгоритъм
как да обучим изкуствените невронни мрежи, така че да разпознават кое в изображението е пушек, и да сигнализират. Така създаваме изкуствен интелект. По същия начин стават нещата и при естествения интелект – малките деца виждат картинки, цветове и на база на това добиват представа кой предмет какъв е.“
А с какво темите, по които работи д-р Кинанева са важни за Дунавския регион и хората в него?
„Виждате каква е ситуацията с COVID-19 – изисква се преминаване към дистанционно обучение.
И почти всеки взима това за даденост. Но зад това обучение стои инфраструктура от устройства, осигуряващи трафика и успешната свързаност – обяснява тя. – България е от европейските страни, сравнително добре развита по отношение на комуникационна инфраструктура и достъп до интернет услуги. Използваме 3D технологиите за популяризиране и опазване на културно-историческото наследство. Това е много важно както за нашия регион, така и за страната. Посредством такива технологии можем да създаваме виртуални копия на артефакти, които се рушат и един ден няма да съществуват. Но ако имаме запазено тяхно триизмерно копие, това би било много добре за поколението след нас, тъй като ще имат някаква визия как е изглеждал даден артефакт. Партнираме си с музеите в областта. Особено активни са връзките ни с Регионалния исторически музей в Русе и по съвместен проект успяхме да дигитализираме и да създадем триизмерни обекти на много артефакти, съхранявани в него.“
Д-р Дияна Кинанева е категорична, че навсякъде има предизвикателства и без това не може.
Но човек трябва да ги преодолява. И съветва младите да не се отказват при първата трудност, когато искат да се реализират по някакъв начин. Подобен отказ със сигурност ще им донесе провал.

Your Image Description

Свързани статии:

Сребърните биолози Наночастици за по-добро усвояване на инсулин Снимка Пресцентър на ПрезидентствотоБългарин е сред най-влиятелните по компютърни архитектури „Носии на бъдещето“ е най-добрата бизнес идея за 2024 г.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Проф. д-р инж. Сеня Терзиева – ректор на Химикотехнологичния и металургич Когато мислиш за утрешния ден, по-лесно се справяш с предизвикателствата на днешнияен университет:

Следваща статия

60 години романтика в моторите

Следваща статия
60 години романтика в моторите

60 години романтика в моторите

С ново училище  за празниците

С ново училище за празниците

Доказано! Дуалното обучение е по-ефективно

Доказано! Дуалното обучение е по-ефективно

Последни публикации

  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"