Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 46, 2020

„Традиции и модерност“ не е само клише

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
11-11-2020
в Брой 46, 2020
A A
Новият директор
на Априловската
гимназия Елвира
Христова посреща осмокласниците в първия учебен ден. Тя самата
е трето поколение
априловец и е
амбицирана да помири
хуманитаристиката
с природните науки

При посещението на тая гимназия изпитвам мир и по-силно чувство на благоговение пред великия родолюбец Априлов, комуто носи името. Моите искрени благодарности за успеха на това учебно заведение, както и на тоя архибългарски и прекрасен град Габрово – люлка на българското образование.“ Това пише патриархът на българската литература Иван Вазов на трета страница от Паметната книга на Априловската гимназия в Габрово след посещението си там на 8 юни 1901 г.
Тази реликва е дигитализирана и се съхранява за поколенията в габровския Национален архив, а Паметната книга продължава да се ползва в Националната Априловска гимназия и до днес. В нея своите мисли след Иван Вазов са оставили поетите Любомир Левчев и Маргарита Петкова, писателите Антон Дончев и Боян Биолчев, проф. Андрей Пантев, акад. Николай Хаджийски, президентите на България Петър Стоянов и на Бразилия Дилма Русеф, тв журналистът Симеон Идакиев, полярният изследовател проф. Христо Пимпирев и много други. Последното послание на чист български в Паметната книга е от Джон Бризби – юридически съветник на английската кралица Елизабет. То е от 27 август 2020 г. и гласи: „Много ви благодаря за хубавата среща днес с ваши много талантливи ученици и за прекрасния концерт. Радвам се да имам контакт с вашето училище като праправнук на Тодор Стоянов Бурмов – един от директорите на училището в миналото“. На роден език го е научила майка му, която е родом от Троянския Балкан. Джон Бризби проучил тази част от рода си и е известен като меценат, крупен дарител и учредител на стипендии за сираци в региона. Сега планира да проучи и габровската част от рода си.
Освен Бурмов в Априловската гимназия са учили цяла плеяда известни българи като Ран Босилек и Алеко Константинов. Преди няколко години по проект са направени метални табели с имената им, които са сложени до всяка учебна зала, за да се помни кои са учили тук.
Националната Априловска гимназия е първото българско светско училище, отворило врати на 14 януари 1835 г. с дарения на родолюбивите габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. За нуждите на училището се създават първите учебници, помагала и пособия, които се възприемат като еталон от по-късно възникналите български училища. От 1872 г. Габровското училище прераства в първата пълна гимназия, а от 1889 г. тя приема името на своя благодетел Васил Априлов и се нарича Априловска гимназия. От 1992 г. става държавно училище с името „Национална Априловска гимназия“. Обособяват се четири профила – по български език и литература; по история, археология и етнография; по философия, социология и право и по култура, изкуствознание и естетика.
Интересът към гимназията не намалява и днес. Това налага откриването на чуждоезиков профил с паралелки, изучаващи английски, испански, френски и немски език. За да се отговори на съвременните нужди на българското общество, има и хуманитарна паралелка, а от 2019 г.
пилотно се отваря и пета профилирана паралелка по „Бизнес администрация“ със засилено изучаване на предприемачество и икономическа информатика.
На държавните зрелостни изпити Априловската гимназия по традиция държи палмата на първенството в областта по български език и литература, а през 2020-а успява да заеме 4-то място в страната. „Най-често нашите възпитаници продължават образованието си в СУ „Климент Охридски“. През последните две години се забелязва намаляване броя на кандидатстващите в чужбина. Имаме и деца, които продължават образованието си в ТУ – София, и НБУ, а около 1/5 от езиковите паралелки, които са с най-висок бал, отиват да следват медицина“, разказва пред „Аз-буки“
новият директор на гимназията Елвира Христова. Тя заема поста през август 2020 г. и е трето поколение априловец, а нейните деца са четвърто поколение.
„Опитваме се да изпълним със съдържание клишето „традиции и модерност“, защото всички ни знаят като първото българско светско училище. Това ни задължава да следваме традицията, но с уговорката, че се опитваме да прилагаме и съвременните стратегии и концепции на образование, които отговарят на днешния начин на живот“, твърди Елвира Христова. В знак на почит към наследството през 2019 г. е възстановен първият печат на училището, с петлето.
На 14 януари 2020 г., когато е патронният празник на училището и се отбелязва 185-годишният му юбилей, учениците под ръководството на своите учители изработват предварително няколко артинсталации. В една от тях са разположени направените от тях 185 хартиени жерава, които са монтирани в празното пространство над витото стълбище в новия корпус. В друга пък са подредени различни артефакти от бивши випускници на училището – с тях априловци поддържат непрекъсната връзка чрез социалните мрежи, независимо кога са завършили. В групата се разпространява идеята всеки да порови из къщи и да намери някакъв скъп спомен от миналото, свързан с гимназията – значки, снимки, албуми, покани от откриване на учебната година, които традиционно се изработват. Събраната колекция с подобни артефакти участва в артинсталация в един от кътовете. Някои от априловците решават да дарят тези съкровени лични вещи, а други искат да си ги получат обратно след празника.
Третата инициатива включва изписване на челата на стълбите в новото крило с интерпретация на клетвата на учениците при постъпването или при завършването. Част от ритуалите е на 15 септември новопостъпилият випуск да произнесе хорово клетвата на постъпилия априловец.
А при завършването на XII клас има церемония по изпращане и тогава хорово се изпълнява клетвата на отиващия си априловец.
Тази учебна година гимназията започва с 647 ученици, или с
9 повече от миналата година. През последните години броят им се увеличава, макар и с малко. Приемът винаги се реализира успешно – по 5 паралелки във випуск, твърди директорката. Три от тях са езикови, като в две първият чужд език е английски, в една вторият е испански, а в другата е избираем между немски и френски. Третата езикова е с първи език немски и втори английски. Хуманитарната паралелка и бизнес администрацията учат първи език английски и втори – руски.
Педагогическият състав е от 44 души, като най-голяма е колегията по английски език. Тази година има две нови млади назначения на преподаватели по БЕЛ и по английски език. По „Подкрепа за успех“ ежегодно се правят групи, които са различни според интересите – от две години има факултативни учебни часове по журналистика, основи на визуалните комуникации, психология на езиковото общуване, които се водят от външен лектор – априловска възпитаничка, която сега се дипломира като журналист. Ползват се услугите и на други външни лектори с по 2 – 3 часа седмична заетост с идеята учениците да имат свеж достъп до специалисти в различни области. От тази година сред избираемите часове се предлага и изучаване на „Култура и изкуство“. В избираемите часове преподавателите имат свободата сами да си изберат учебната програма, която се съгласува с директора, но могат да се предлагат нетрадиционни методи – посещения, регламенти за създаване на проекти, което помага и за гражданското образование на възпитаниците.
„През изминалата учебна година кандидатствахме за изграждането на STEM център, защото имаме амбиция да се фокусираме върху интердисциплинарния подход, да помирим хуманитарис-
тиката и природните науки и да направим така, че с алгоритъма на едните науки децата да разчитат другите. Показателен е примерът със „златното сечение“ – понятие от математиката, отдавна открито в интерпретационния модел на баладата „Хаджи Димитър“. STEM центърът ще обезпечи технологично подобни общи уроци с учителите по математика и литература, по време на които да се видят мостовете между двете дисциплини. Искаме да използваме новите технологии като инструмент в хуманитаристиката“, заявява Елвира Христова.
Априловската гимназия запазва статута си на национална като заварено положение, въпреки че в момента не отговаря на това изискване. Преди четвърт век в нея е имало ученици от цяла България, а сега са само от областта – Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна.
„В завета на Априлов – документ с юридическа стойност, едно от най-популярните изречения е „Открай света да дойдат, нека се учат“. Той прави училището в Габрово, но изрично записва, че го прави за всички българи, а не само за габровци – разказва директорката Христова. – В този смисъл, сънародниците ни зад граница, носещи българско самосъзнание и обучавани на езика и историята ни, биха могли да се припознаят в този лозунг и да изпращат децата си като ученици тук. Към настоящия момент само във висшето образование е уреден този принцип. Надявам се скоро да се похвалим с прецедент и в гимназиален етап. Това би променило много съдби и би подпомогнало преодоляването и на демографската криза в страната ни. Ето как изпълнението на завета на благодетеля ще се случва без давност и най-вече ще докаже своята непреходност.“
Общобългарска и едновременно с това – много лична, е каузата на Априловското училище. „Училището не се прави от зданието, а от преданието в него“ – това е другото безценно послание, което завещава Васил Априлов. „Амбицията ни като изпълнители е не просто да следваме или изпреварваме събитията в съвременните образователни тенденции, а да ги предизвикваме. Само така можем да бъдем достойни правоприемници на Първото училище“, завършва Елвира Христова.

Your Image Description

Свързани статии:

Между празници, делници и извънредно положение Без стрес от прехода детска градина – училище Важен е талантът на всеки Бутиковото училище в Драгалевци

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Маршрути

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

„Под стряхата на родното школo’“

Следваща статия

Всеки иска да стане млад възрожденец

Следваща статия
Всеки иска да стане млад възрожденец

Всеки иска да стане млад възрожденец

В ДГ „Светлина“ децата майсторят вкуснотийки

В ДГ „Светлина“ децата майсторят вкуснотийки

В ход е дигиталното обучение

Признание

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"