Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2020 Брой 41, 2020

Нобелова седмица

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
07-10-2020
в Брой 41, 2020
A A
Харви Олтър, Майкъл Хоутън и Чарлс М. Райз

Откритие, спасило милиони животи

Откриването на вируса на хепатит С донася Нобеловата награда за физиология и медицина за 2020 г. на американските учени Харви Олтър (1935) и Чарлз Райз (1952) и на британеца Майкъл Хоутън (1949). С обявяването на тази награда започна традиционната Седмица на Нобеловите отличия.
Тримата изследователи имат решаващ принос в борбата срещу предавания по кръвен път хепатит, който води до цироза и карцином на черния дроб и е глобален здравен проблем от мащаба на инфекцията с HIV и туберкулозата. Според Световната здравна организация повече от 70 млн. души годишно се заразяват с хепатит С, а смъртните случаи са около 400 000 годишно.

 

Еманюел Шарпантие
и Дженифър Даудна

Нобел за създателките на „генетичната ножица“

Разработването на метод за редактиране на генома донася на французойката Еманюел Шарпантие (1968) от „Макс Планк“ института за изследване на патогените и на американката Дженифър А. Даудна (1964) от Университета на Калифорния, Бъркли, САЩ, тазгодишната Нобелова награда за химия.
Двете откриват един от най-прецизните инструменти в генетичните технологии – генетичната ножица CRISPR/Cas9. Френската изследователка открива молекулата tracrRNA, която се използва от някои бактерии за защита чрез разделяне на заразна ДНК.
А заедно с Даудна преди 8 години пресъздават този процес. Технологията позволява променянето на ДНК на животни, растения и микроорганизми с изключително висока точност.

 

 

Роджър Пенроуз, Райнхард Генцел и Андреа Гез

Награда за най-тъмната тайна на Вселената

Трима учени получават тазгодишната Нобелова награда за физика за своите открития относно един от най-екзотичните феномени на Вселената – черната дупка. Проф. Роджър Пенроуз (1931) от британския „Оксфорд“ взима половината от наградата за „за откритието, че формирането на черна дупка е категорично следствие на Общата теория на относителността“. Райнхард Генцел (1952) – директор в германския „Макс Планк“ институт за извънземна физика и професор в „Бъркли“, САЩ, и проф. Андреа Гез (1965) от Университета на Калифорния в Лос Анджелис поделят другата половина за „откриването на супермасивния обект в центъра на нашата галактика“.

Your Image Description

Свързани статии:

Свободата е право на избор Да влезеш в спор с Бор, Шрьодингер и Айнщайн Момичета от Сливен с три пълни шестици на матурите Да избереш България

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Проф. д-р Лучия Антонова, директор на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН: Старите думи и историята на българския език са златното ни съкровище, сравнимо с Панагюрското

Следваща статия

Предпазни мерки в класната стая

Следваща статия
Предпазни мерки  в класната стая

Предпазни мерки в класната стая

Празнично за празника

Празнично за празника

Да отстояваш детското бъдеще

Да отстояваш детското бъдеще

Последни публикации

  • Четенето на глас не трябва да се подценява
  • Майсторски клас: учители споделят модели за повишаване мотивацията на учениците
  • Трима млади учени отиват на Regeneron ISEF
  • Над 1000 ученици откриват ползите от здравословното хранене
  • Непознат клон на живота: 8-метров организъм, живял преди 420 милиона години
  • Специфични диети срещу автоимунни заболявания
  • Преброиха повече водолюбиви птици у нас
  • За смисъла да изучаваш френски език и ползата от обмяната на опит разговаряме с председателя на АПФБ Вяра Любенова
  • „Гугъл“ награди „Инсайт“ с 500 000 долара
  • Глобалното висше образование става все по-многополюсно
  • Практическата работа става водеща в информатиката за VIII и IX клас
  • Домакинството ни на Световното първенство по унивеситетски дебати – кулминация от натрупания опит и успехи
  • Нанси Асенова от НУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград спечели отличието „Млад медиатор“ за 2025 г.
  • Ученици от ОДК – Кюстендил, по следите на Освобождението
  • „Яворови дни“ в Бургас – среща на поезия, памет и младост
  • Дронове влизат в часовете в село Труд
  • Световните вицешампиони по университетски дебати Велина Андонова и Алек Селвелиев: Младите трябва да се интересуват от случващото се
  • Списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ вече е част от европейската база данни ERIH+
  • 5 евро или 5 евра
  • Вече 100 години Професионалната техническа гимназия във Враца подготвя кадри за българската икономика
  • Столичното 2. СУ „Емилиян Станев“ откри STEM център на два етажа и с 8 зали
  • Отново е време за конкурса „Млади таланти“ на МОН

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"