Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2020 Брой 28, 2020

България изгражда цифров хъб

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08-07-2020
в Брой 28, 2020
A A

Символична първа копка даде начало на изграждането на сградата, в която ще се помещава българският суперкомпютър в „София Тех Парк“. Той ще бъде част от европейската мрежа EuroHPC. В събитието участват премиерът Бойко Борисов, българският еврокомисар Мария Габриел, столичният кмет Йорданка Фандъкова, министърът на икономиката Емил Караниколов и други гости.
България е една от осемте държави в ЕС, в които ще заработи европейски суперкомпютър на световно равнище. Той ще е една от петте petascale машини, които имат за цел да надградят изчислителната мощ на Европа. Със старта на приложението на модерното устройство страната ни ще се утвърди като дигитален хъб в региона. Първият на Балканите суперкомпютър трябва да заработи до края на февруари 2021 г.
Стойността на проекта е около 18 млн. евро, а държавното финансиране, включително прогнозните оперативни разходи за първите 5 години на експлоатацията, е 12 млн. евро.
„Този суперкомпютър е не само за медицина, за лекарства, а за всичко.
В рамките на час може да направи милиарди операции, сравнения и изводи“, заяви министър-председателят Бойко Борисов. Той изтъкна, че базирането на суперкомпютъра в България ще подпомогне много развитието на автомобилните клъстери, както и секторите наука и иновации. Премиерът добави, че подобни проекти ще останат в полза на поколения напред, а за реализацията им страната ни се е конкурирала с цяла Европа.
„Стартът на изграждане на цифровия хъб „Балкан“ в София е доказателство за потенциала на България да бъде регионален лидер в областта на суперкомпют-
рите – коментира Мария Габриел. – Капацитетът му може да бъде използван в много приложни области, включително от научни изследователи, новатори, както големи, така и малки и средни предприятия на българско, регионално и европейско ниво. Присъствието на България в европейската мрежа на суперкомпютри ще ускори също така получаването на резултати в анализа на медицински данни, за клетъчна и молекулярна диагностика, което ще подпомогне избора на подходящо лечение на клетъчно ниво на различни заболявания. Суперкомпютрите могат да ни помогнат да имаме по-надежден транспорт, да пестим енергия и да се борим по-ефективно срещу изменението на климата. Те предлагат огромни възможности за създаване на работни места и са ключов фактор за икономиката“, каза още българският еврокомисар.
Очаква се суперкомпютърът да повиши конкурентоспособността на българската икономика, да ускори развитието на научноизследователски и иновационни дейности, базирайки се на съвременни методи за моделиране и симулиране на процеси.
Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области на голям брой публични и частни пот-ребители на българско, регионално и европейско ниво. Системата ще бъде оптимизирана за работа в множество научни области, включително биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, микроелектроника и др.

Your Image Description

Свързани статии:

20 млн. лв. за STEM центрове в училищата БАН създаде робот срещу COVID-19 Наплив за юристи МОН с подкрепа за младежки центрове

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

БАН създаде робот срещу COVID-19

Следваща статия

Наплив за юристи

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

Наплив за юристи

В ход е дигиталното обучение

МОН с подкрепа за младежки центрове

Проф. Анастас Герджиков  оглави Съвета на ректорите

Проф. Анастас Герджиков оглави Съвета на ректорите

Последни публикации

  • Още три обновени училища и спортни площадки в област Перник
  • Бобрите се завръщат в България
  • Да се благодарим, че не е нещо по-сложно!
  • Правителството предлага данъчно облекчение при извършване на научноизследователска и развойна дейност
  • Кое се зачита за трудов стаж и професионален опит?
  • Електронни ресурси в помощ на изучаване на български език като втори
  • Когато медицината срещне изкуството в Медицинския университет – Варна
  • В Страсбург търсят най-добра кукерска маска
  • Добрият педагог се грижи за всяко дете като за свое! Това е правилото, което прилага екипът на 94. ДГ „Детски свят“ в Бухово
  • Два нови училищни STEM центъра и обновено студентско общежитие отварят врати във Велико Търново
  • Емил Спахийски, директор на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“: Образованието е любопитство (ВИДЕО)
  • НВО в VII клас ще бъде само със задачи по математика
  • За статут на иновативно училище се кандидатства до 31 януари
  • България е световен вицешампион в университетски дебати за 2026 г.
  • Търсят се най-добрите жени в науката за 2026 г. – Започва новото издание на Програмата „За жените в науката“
  • Изпреварваме ЕС по обхват в професионални паралелки
  • Екранна не/зависимост – Филм показва опасностите от злоупотреба с електронни устройства
  • Фотоконкурсът на „Аз-буки“ с нов победител в първа възрастова група
  • България за първи път ще бъде домакин на Европейската олимпиада по география
  • Сурвакари от СУ „Васил Левски“ в Елин Пелин гостуваха на РУО – София-област
  • Безплатна HPV ваксина вече и за момичета от 15 до 18 ненавършени години
  • Хула-хоп или магията на цирка

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"