Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 25, 2020

Астропарти от хола

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
17-06-2020
в Брой 25, 2020
A A
Под ръководството на своя наставник Иво Джокин малките астролюбители успяват да открият четири малки космически тела,
докато участват в програмата на НАСА за търсене на астероиди

Близо 200 души се включват в XVI национално „Астропарти Байкал 2020“ в края на май тази година. При това то събира повече участници, независимо от факта, че се провежда за първи път онлайн поради епидемиологичната обстановка в страната. Срещата се организира от Общинския център за извън-
училищни дейности и занимания по интереси в плевенското с. Байкал и се провежда под патронажа на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и на кмета на община Долна Митрополия Поля Цоновска. За 11-и път тя е и част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Партньори са Съюзът на астрономите и Съюзът на физиците в България, катедра „Астрономия“ на Софийския университет, Институтът за космически изследвания и технологии – БАН, Астрономическата асоциация – София, и Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна. Сред партньорите са и Международният астрономически съюз (Офис на астрономия за развитие), Европейската асоциация за астрономическо образование, Европейската училищна мрежа Scientix и Space EU.
„Проявата се получи. Не очаквах подобен ефект, но както казват: „Всяко зло за добро“. Тази година събрахме близо 110 учители по физика и астрономия и по „Човекът и природата“ и над 60 ученици, както и гости от гимназията в македонския град Струмица“, разказва за „Аз-буки“ Иво Джокин – човекът, отговорен за дългогодишната активна дейност на Общинския център в
с. Байкал. В предходните години, когато участниците се срещат на живо край брега на Дунав, астропартито събира 40 – 50 участници.
Темата на тазгодишния форум е „Дигитални ресурси в помощ на дистанционното обучение по физика и астрономия“. Вдъхновяваща лекция „Звездите в края на живота си“ изнася Никола Каравасилев – ръководител на олимпийския отбор по астрономия и астрофизика и редактор на научното сп. „Химия. Природните науки в образованието“ на Национално издателство „Аз-буки“. По-късно той представя и фестивала „Наука на сцената“.
В сесията „Астроработилница“ Иво Джокин запознава учениците с древни астрономически уреди, демонстрира как да си направят модел на Галилеевите спътници на Юпитер от стиропорени топки или модели на „Обикновен квадрант“ от картон и сламка. Представени са приложения за виртуална и добавена реалност, как могат да се направят 3D очила и светещи съзвездия и ресурси за деца със зрителни увреждания.
В традиционната кръгла маса „От учители за учители“ директорът на НАОП „Н. Коперник“ – Варна, Свежина Димитрова представя основните цели на Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) и възможности за участие на българските учители в образователните ѝ програми. Цеца Цолова – старши учител в ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград, разказва за учебни онлайн ресурси в Scientix. Своя опит в дистанционното обучение и интердисциплинарен подход с биологията представя Катя Трифонова, учител в СУ „Стоян Заимов“ – Плевен. Презентирано е и използването на различни онлайн ресурси, дистанционни телескопи и мобилни приложения.
Във вечерната сесия „Класна стая под звездите“ увлекателна лекция за началото и развитието на ракетните технологии и за това как се работи с виртуалния планетариум Stellarium, изнася гл.ас. д-р Ева Божурова от НАОП „Н. Коперник“. Доц. д-р Лъчезар Филчев от ИКИТ – БАН, представя образователния проект „Иновативна лаборатория за изучаване на природните бедствия и екологични катастрофи от Космоса Е#КОС_ЛАБ“ на  НП „Образование с наука“.
„Поради лошото време над Родопите не успяхме да проведем наблюдение чрез дистанционния телескоп на обсерватория IRIDA в Националната астрономическа обсерватория „Рожен“. В онлайн сесията Велимир Попов – докторант в Шуменския университет, разказа как работи Обсерваторията, демонстрира дистанционното управление на телескопа и колекция от астрофотографии. Но „Астропарти Байкал“ продължава и през юни, когато ще бъде организирана онлайн наблюдателна сесия за ученици и учители с дистанционния телескоп“, съобщава още Джокин.
По стечение на обстоятелствата астропартито край Дунава съвпада и с изстрелването на американския космически кораб Crew Dragon SpaceX от Кейп Канаверал, като участниците стават свидетели чрез сайта на НАСА на успешния полет. А накрая си пожелават догодина да се срещат на живо на красивия бряг на река Дунав при село Байкал.
Всички участници ще получат по пощата сертификати и образователни материали, осигурени от партньорите на форума.

 

Мисия „Наука“

Общинският център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал дава нов живот на закритото през 2008 г. ОУ „Христо Ботев“ в селото. И в последните над 10 години показва, че подобен модел на запазване и развитие на базата в името на децата не само е възможен, но и полезен. Идеята за астропартита възниква още през 2005-а във връзка с Международната година на физиката. „Тогава закупихме телескопи, тъй като имахме средства от възстановена училищна земя“, споделя Джокин, който е директор на закритото основно училище, а след това и на Общинския център. Първоначално провеждат форума на общинско равнище, но само след година той става национален. През годините негови гости са учители и ученици от Турция и Румъния. „Канили сме като лектори редица български и европейски изследователи. Повече от 800 деца и близо 400 учители са се включили досега в срещите ни на живо“, казва още Джокин.
Центърът работи през годината с деца от общината в астроклуб. „Основната ни цел е да привличаме вниманието им към астрономията и физиката, към природните науки, като цяло. И по-късно те да продължат образованието си в тази посока. В работата си залагаме на изследователския подход, който да прави заниманията на децата интересни, забавни и полезни“, продължава Джокин. И по думите му през годините някои от тях поемат по този път. Има и избрали да станат негови колеги учители.
Под ръководството на Джокин седем ученици от училища в община Долна Митрополия се включват в международната програма за търсене на астероиди на НАСА. Общинският център участва за втора поредна година след предварително одобрение от координатора на програмата International Astronomiсal Search Collaboration д-р Патрик Милър. Децата откриват 4 малки космически тела, след като в продължение на месец анализират със специалния софтуер Astrometrica изображения на района на основния астероиден пояс между планетите Марс и Юпитер, направени с телескопа на Института по астрономия на Хавайския университет. В началото на тази година кметът Поля Цоновска им връчва сертификати и награди за съоткриватели на астероиди. „Очакваме и потвърждение от Центъра за малки планети, за да ги наименуваме“, отбелязва Джокин.
Освен астроклуба в Центъра функционират школа по живопис и екоклуб, който разполага с мобилни лаборатории за изследване на водата. „Работим и с програма на НАСА, като информацията за дървета в района, събирана от децата с техните смартфони, допълва данните от специализиран сателит за оценка на природните ресурси“, отбелязва Джокин.
Самият той в края на октомври 2019 г. е част от българската делегация на XI европейски фестивал „Наука на сцената 2019“ в Кашкаиш, Португалия. Там представя проекта „Планетариум в класната стая“, който интегрира природните науки физика и астрономия, екология, изкуства с информационно-комуникационни технологии. А през декември миналата година представя в Брюксел дейността на Центъра по време на финалната работна среща в Европейската училищна мрежа по проект Space EU.
Общинският център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал разполага с леглова база, оборудвани зали „Конферентна“, „Екология“ и „Мултимедийна“, кабинет по природни науки и астрономия с мощни учебни телескопи и учебни помагала, ателие по живопис и керамика и спортна зала. В него се организират летни училища и летни ученически лагери по природни науки, семинари и конференции в областта на природните науки, екологичното и природозащитното образование.
Пандемията например отлага два проекта за провеждане на международни лагери. По единия трябва да посрещнат гости от Португалия и Дания, а в рамките на Втория дунавски лагер по „Еразъм+“ български ученици трябвало да посетят Сърбия, след като преди година групата ни е била за две седмици във Виена.
Сред инициативите на Центъра, прераснали в национални прояви, е конкурс за рисунка във връзка с Деня на Земята. А по повод Межународния ден на светлината – 16 май, тази година провеждат национален фотоконкурс „Нека бъде светлина“ съвместно със Съюза на физиците. Изпратените фотоси ще бъдат представени в специална изложба по време на отложената за есента 48-а Национална конференция по физика в София.
В Центъра вече са готови и с разнообразна програма за отбелязване Деня на Дунав на 29 юни. Тя включва изследване на речни води, приложно-декоративно творчество с природни и отпадъчни материали, пленер по живопис и литературно четене.

Your Image Description

Свързани статии:

Силата на паметта По пътищата на безкрайния свят Думи за любовта и свободата Памет за миналото

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: След часовете

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
Споделяне230Tweet
Предишна статия

Как се става отличник

Следваща статия

Силата на паметта

Следваща статия
Силата  на паметта

Силата на паметта

В ход е дигиталното обучение

По пътищата на безкрайния свят

В ход е дигиталното обучение

Думи за любовта и свободата

Последни публикации

  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката
  • Конкурс за диктовки по случай 24 май
  • Скитащият саламандър е изключително ловък
  • Столичната община очаква вота на гражданите за най-добрите детски градини и училища

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"