Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2019 Брой 44, 31. X. – 6. XI. 2019 г.

Училище, което дава знания и възпитава

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
31-10-2019
в Брой 44, 31. X. – 6. XI. 2019 г.
A A
Снимка 75. ОУ „Тодор Каблешков“
Обучение по английски език в начален етап в 75. ОУ – София

„Няма ден, в който поне един учител да не е в квартала.“ Така преподавателите и ръководството на столичното 75. ОУ „Тодор Каблешков“ описват ежедневието си. То не е подчинено на  регламенти, а е начин на работа от 29 години насам. То е естественият процес,  желанието и отдадеността на работещите в училището. Вярват, че усилията им,  припознати и наложили се като изискване към образователната система, са единственият начин да се постигне целта за обхващане на всички деца.

Това училище е във „Факултета“. То е различно. Вдъхновяващо различно. Заради екипа, заради хората от квартала, заради децата.

Там имат същите предмети, имат млади и по-възрастни учители, имат занимания по интереси, където всички деца изявяват таланта си, имат интерактивни дъски, електронни дневници, провеждат часове с използване на онлайн уроци и ресурси, забавни задачи и домашни.

Имат обаче и друго, много по-важно – отношение. Не само към децата, не само към знанията, които трябва да им предадат. Имат отношение към възпитанието, към придобиването на умения.

  1. 75. ОУ е иновативно училище, а проектът е насочен именно към подкрепа и работа със семействата. „За да могат вечер след училище да помогнат на децата си с конкретна задача, родителите също трябва да знаят и да могат да го направят. Това е целта“, споделят от ръководството на училището.

Идеите им са свързани с изпълнение на нови инициативи, присъщи на всяко друго училище, а може би дори и по-амбициозни. Да се провеждат учебни часове, в които работата е по групи според интересите, да се засилят дейностите, които подготвят и обучават децата, давайки им житейски уроци и умения. И екип, който живее и работи в името на това децата да успеят.

Учителите имат сигурност. Имат желание, имат подкрепа.

Образователните медиатори и настоятелството, които са пряката връзка на педагозите с родителите в квартала, са млади хора, ангажирани и убедени във важността на образованието за техните деца.

„Основното е да се мотивират, да им бъде интересно“, казват от училището във „Факултета“. И за кое училище това не е валидно?

Футболният отбор, танците са дейностите, които провокират у децата желание да идват всеки ден. Да идват и да учат, защото, когато оценките са ниски, събличаш тениската на отбора. А в него тренират 200 ученици от близо 1000 във всякаква възраст, посещаващи всекидневно 75. ОУ.

В огромната сграда има групи и за най-малките. Рисуват есенни листа, пеят песни, имат шарени шкафчета и ремонтирани стаи.

Тази година всички ученици на 75. ОУ, завършили VII клас, продължават образованието си. За част от София това не означава нищо, но за този квартал това е огромно постижение. А за образователната система е индикатор, че посоката е правилна, но са необходими много усилия, ежедневни, многогодишни.

Проблемът, който споделят учителите, работещи във „Факултета“ всеки ден, не са парите, не е сътрудничеството с родителите, не са изискванията на Министерството, а „Заедно да върнем авторитета на учителя“.

Your Image Description

Свързани статии:

Троен тест за родното училище Писател, преводач и… бъдещ лекар Милиони за спортни салони Завоювахме шест медала от Балканиадата по математика

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Училище

Последвайте ни в социалните мрежи

Споделяне25Tweet
Предишна статия

Химн на народните будители

Следваща статия

Промени в защитените специалности

Следваща статия
Снимка „Аз-буки“

Промени в защитените специалности

Програма „Еразъм+“ – стимул за учене през целия живот

Балконът – моята градина

Последни публикации

  • Ученици се върнаха няколко века назад във времето – с перо и мастило изписваха старобългарски кирилски букви
  • Зрелостниците пишат по вариант 2 на матурата по профилиращ предмет и по тема 6 на изпита по професия
  • Проф. Сеня Терзиева-Желязкова поема поста на зам.-министър на образованието и науката
  • Полагa ли се обезщетение при пенсиониране, ако сме безработни?
  • Първата българска азбука – част от съвършения езиков алгоритъм
  • Зам-министър Таня Панчева откри STEM център в столичното 1. СУ „Пенчо П. Славейков“
  • „Железният полк“ събра Кюстендил: Деца върнаха към живот паметта за героите на България
  • Писателят Стефан Цанев в Студио „Аз-буки“: 24 май е единственото събитие, което ни обединява като народ (ВИДЕО)
  • Отбелязване на 24 май
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия на тема „Природни науки и иновации в образованието“
  • МОН публикува верните отговори на държавния зрелостен изпит по български език и литература
  • Кампанията „Дигитален будител“ отваря вратите на 1296 читалища
  • МОН започва проект с Хайделбергския университет
  • Генерират изпитния вариант за матурата по български език от 5 859 375 възможни комбинации
  • Над 220 участници в конкурса „Светлината в нашия живот“
  • С музика са лекували още в древността
  • Здравка Минчева, началник на РУО – Велико Търново: Пет нови професии влизат в държавния план-прием за областта
  • 250 педагози са удостоени с отличието „Неофит Рилски“ на МОН
  • Златен и сребърен медал от Международната олимпиада по философия
  • Микробиологът Ася Асенова е победител в конкурса за комуникация на наука FameLab
  • Над 2800 кандидати за летен стаж в INSAIT
  • Преподавателката в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Горни Дъбник Йоханна Цветанова се стреми да развива въображението и творчеството у учениците

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"