Над 770 български учители са получили квалификация в научния център.
Преди месеци педагози и образователни специалисти в цял свят честват 20 години от първото „училище за възрастни“ в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН). Най-голямата лаборатория за изследване на елементарни частици, създадена, за да се занимава с фундаментална наука, се оказва и един от търсените обучителни центрове в света. Учители, специалисти, ученици, студенти, специализанти от всички континенти са от постоянните участници в кампуса на ЦЕРН. Освен лекции в сферата на ядрените изследвания за тях са пригодени учебни лаборатории, експозиции и специални посещения в самите детектори.
„Целта е да се задържи интересът на всеки не само към ядрената физика, а въобще към света на научните открития. Иначе как ще се научи нещо ново“, уточнява Ана Годино, която отговаря за звеното „Програми за образование и комуникации“ на ЦЕРН. Днес т.нар. Национални програми са 33. Обучението се води на родния език на обучаваните. Всяка година над 1000 учители минават през тези обучения. Освен националните ЦЕРН създава и две международни учителски програми, в които работният език е английският. В тях годишно участват близо 100 учители от 40 държави. Правото да кандидатстват, имат не само от страните членки на организацията, а и хора от целия свят.
От общо 12 000 учители, които в последните 20 години са получили своята квалификация тук, 719 са от България.
Все по-популярни стават ученическите програми. По-големите, навършили 14 години например, могат да се включат и в 90-минутен експеримент съвсем като учени. Те могат да участват лично в провеждането на експеримента в лаборатория, за която предварително са дали заявка за достъп. В изследователската им работа се включват и техните учители, те са наставлявани от учени и специалисти на ЦЕРН. За посещенията в самите детектори условието е учениците да са навършили поне 16 години.
Една от най-новите образователни програми е за стажанти от училищата. България е една от петте страни, избрани за участие в пилотното издание на програмата през 2017 г.
Четете повече в бр. 36, 5 –11 септември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg