Как да се мотивират учениците за самостоятелна работа, обсъждат в Кюстендил.
Наскоро Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов“ в Кюстендил, която привлича едни от най-добрите деца от областта, е домакин на среща на учителите по математика от региона, на която те разказват за свои методи на преподаване. Темата е „Как да мотивираме учениците да работят самостоятелно у дома“, или с други думи – да пишат редовно домашните си работи.
„Регулярно организираме представяне на добри практики по дадена тема – казва Боряна Богданова, експерт по математика в Регионалното управление на образованието в града. – Знам, че колегите правят интереси неща, и е добре да споделят помежду си своя опит. Много е важно да се търсят нови пътища, нови методи, да се избягва формализмът при преподаването и оценяването.“
Една от презентациите, които правят впечатление на колегията, е на Галина Горчева от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“. Преподавателят с близо 30-годишен опит поставя акцент върху няколко вида домашни работи. Първият е по-дългосрочен. Например, когато започне изучаването на даден раздел, се дават определен брой задачи, които да бъдат решени до неговия край. Определя се срок, в който те да бъдат предадени, както и начинът, по който да бъдат оформени. При друг раздел домашните са текущи и по-малки по обем – т. е. това е традиционният и познат на всички начин за подготовката им. За ваканциите се дава т. нар. отворено домашно. От сборник се посочват от кои до кои страници учениците трябва да си изберат примерно 20 задачи и да ги решат по време на ваканцията. Така се проверява какъв тип задачи избира да решава ученикът – дали по-лесните, дали еднотипни, само за да отбие номера, или пък се захваща само с по-трудните.
Четете повече в бр. 6, 9 – 15 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg