Доскоро всеки нормален човек би казал: „Е, това вече е прекалено!“. Но само преди няколко месеца медицинските власти във Великобритания разрешиха процедурата по създаване на такива бебета. Става дума за начин да се избегнат при децата така наречените митохондриални болести.
Митохондриите имат формата на бобено зърно и се намират вътре в клетките. Там броят им е голям, до няколкостотин. Те са много важни, защото са силовите станции на клетките. Храната, която приемаме, се разпада до молекули, от които митохондриите правят „гориво“, за да може клетките и органите да работят. Някои органи имат нужда от много „гориво“, затова и клетките им са с повече митохондрии. Такива са например мускулните клетки.
При някои хора част от митохондриите не работят добре. Клетките се уморяват да се напъват да свършат това, за което са предназначени. А хората развиват прогресиращи, нелечими състояния. Симптомите са различни, засягат различни органи, различни са и по сила. Понякога се наблюдава само лесна уморяемост, при други хора – нарушения в слуха или зрението. Други страдат от сърдечна недостатъчност или проблеми с черния дроб. Често срещани са неврологичните проблеми. По правило с възрастта симптомите се засилват, а страданията – обострят.
Тъй като са изключително разнородни, митохондриалните болести трудно се разпознават. Обикновено се налага провеждането на специални изследвания на митохондрии от мускулите.
В древността, а и в Средновековието, хората са вярвали, че живи същества, даже хора, могат да се появяват от подходяща смес от неживи материали, от почвата или от водата, стига да има подходящи условия за това. Парацелз, големият алхимик, дава даже рецепта за правенето на малък човек (хомункулус). Настъпва обаче епохата на науката, на разума. Натуралистите започват да провеждат експерименти. Франческо Реди, Ладзаро Спаланцани и Луи Пастьор доказват, че живите организми – от хората и мишките до насекомите и микробите – не възникват самопроизволно, от нищото. Организмите не се самозараждат. Кратката фраза „всяко живо – от живо“ става водеща нишка в изследванията на биолозите. Оказва се, че и митохондриите не се самозараждат в клетката, те се делят и новите митохондрии произхождат от старите. При хората обаче има една важна особеност. Митохондриите на всеки човек произхождат от неговата майка. По-точно – от нейната яйцеклетка.
Четете повече в бр. 4, 26 януари – 1 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg