"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2025

Започва „ДОМИНО 2“ за развитие на дуалното обучение

Мярката се реализира в рамките на втората Швейцарско-българска програма за сътрудничество

„Аз-буки“ by „Аз-буки“
24-04-2025
in Новини 2025
A A
Снимки Пресцентър на МОН

„Започваме нова програма за развитие и надграждане на дуалното обучение, което ще мотивира още повече ученици да се включат в системата на професионалното образование.“ Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при подписването на споразумението за мярка „Домино 2“ по втората Швейцарско-българска програма за сътрудничество.

Официално начало на програмата беше дадено от заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и Н.Пр. Раймунд Фурер – извънреден и пълномощен посланик на Конфедерация Швейцария в България, в присъствието на министър Красимир Вълчев и министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов.

Програма „ДОМИНО 2“ за развитие на дуалното обучение е с бюджет от над 5,8 млн. швейцарски франка.

Тя ще се изпълнява от МОН в периода 2025 – 2029 г. и ще надгради постигнатото с успешния проект „Домино“ (2015 – 2019), с който бяха въведени основите на модела на дуалното обучение в България.

„Първата част ни помогна да реализираме изключително важна политика, а сега съм убеден, че с втората швейцарска подкрепа тя ще бъде надградена“, отбеляза министър Вълчев.

По думите му настоящата програма не е важна само заради финансовата подкрепа, а най-вече заради опита, знанията и новите модели на работа, които двете страни ще обменят.

„Икономическото ни развитие е критично зависимо от качеството и развитието на професионалното образование. Важно е да мотивираме все повече млади хора да изучават приоритетни професии“, допълни министърът.

Основен фокус в новата програма се поставя върху активното участие на бизнеса.

В една от дейностите е предвидено да се работи именно за създаването на по-устойчива координация между образованието и работодателите на регионално ниво.

Предвижда се създаване на клъстери и информационни фокус точки в областните градове, които да спомагат за пряката връзка между работодателите, училищата и учениците.

С експертизата на три швейцарски организации партньори ще бъде осъществен трансфер на ключовите модели за управлението на една от най-успешните системи за дуално обучение в света.

В програмата ще бъдат разработени и инструменти за качество, които образователните институции да могат да използват за подобряване на дуалното им обучение. Ще бъдат извършени и научни изследвания, които да бъдат използвани за разработване на политики за развитие на дуалната система. Предвидени са и дейности за кариерно ориентиране и популяризиране на професионалното образование и обучение сред младите.

Your Image Description

Свързани статии:

Държавата поема осигуровките на учениците в дуално обучение Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков присъства на интегриран STEM урок между две училища - ОУ "Христо Смирненски" в Момин проход и СУ "Неофит Рилски" в Долна баняМинистър Цоков: STEM е преживяване и изграждане на умения за живота Решения на Министерски съветВ Министерския съвет ОИСР представя добри примери от България за развитие на уменията на бъдещето

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денятдуално обучениеШвейцарско-българска програма за сътрудничество„Домино 2“

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Студенти влизат в софийските детски градини през летните месеци

Next article

България – реална и мечтана

Next article
България – реална и мечтана

България – реална и мечтана

„Добрите практики на фокус“ отличава учители с идеи

„Добрите практики на фокус“ отличава учители с идеи

Да съградиш културни мостове

Да съградиш културни мостове

Последни публикации

  • И за математиката трябва дарба – в това е убеден Павел Петров, носител на наградата по информатика „Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти“
  • Какво научаваш за образованието, когато не покоряваш, а изкачваш върхове, разказва пред „Аз-буки“ директорът на СУ „Христо Ботев“ в Горна Малина
  • Д-р Денис Иванов, историк и преподавател в Пловдивския университет: Априлското въстание показва как шепа народ поставя българския въпрос на световната карта
  • Добрите практики отново са на фокус
  • Децата от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Горни Дъбник не искат да си тръгват, като често остават и след часовете
  • Живата и изразителна култура на испаноезичния свят привлича и младите хора в България
  • Малка молекула РНК показва как може да се е зародил животът
  • Млади флористи демонстираха майсторство в цветарството и озеленяването
  • Столичната община повежда 500 ученици „По стъпките на героите“ по повод 150 години от Априлското въстание
  • Проект „Успех за теб“ събра ученици от четири училища в Мизия
  • Ученици от 7 български училища в Гърция и Франция на образователен маршрут у нас
  • Ученици от Карлово с изложба в МОН
  • Бургаският държавен университет ще обучава медицински сестри в Добрич
  • Президентът Илияна Йотова удостои дейци от областта на науката и образованието с орден „Св. св. Кирил и Методий“
  • Отборът на Софийския университет с призови места на най-престижния форум по космическо право
  • „Пламъкът на свободата“ вдъхнови учениците в столичното 10. СУ „Теодор Траянов“
  • STEM център „Автоматика“ отвори врати в СУ „Владимир Комаров“
  • Правна защита при забавена или неизплатена заплата
  • Добродетел и добри дела
  • Водата, без която не можем – Национален конкурс за рисунка и приложно изкуство „Водата извор на живот 2026“
  • Зам.-министър Емилия Лазарова откри STEM център в столичното 39. СУ „Петър Динеков“
  • Министър Сергей Игнатов в Студио „Аз-буки“: С 5500 инициативи българските училища отбелязват 150-годишнината от Априлското въстание (ВИДЕО)

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education – Scientific journal
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"