"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2025

Заместник-министър акад. Витанов призова за запазване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации след 2027 г.

„Аз-буки“ by „Аз-буки“
24-05-2025
in Новини 2025
A A
Снимки – Пресцентърът на МОН

Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ има важна добавена стойност за науката, икономиката и обществото. Тази позиция на България бе представена от заместник-министъра на образованието и науката акад. Николай Витанов на заседанието на Съвета на ЕС по конкурентоспособност, част „научни изследвания“ в Брюксел, съобщава

Той изтъкна, че досегашните успехи на Програмата са силен аргумент за създаване на следващата, Десета рамкова програма след 2027 г.,

вкл. съвместните международни проекти и мерките за разширяване на участието.

Академикът призова за продължаване на усилията за облекчаване на правилата на Програмата и нейните инструменти и за внимателен подход по отношение на финансирането на проекти с резултати с потенциална двойна употреба.

Постигнато бе политическо споразумение по Препоръката на Съвета относно Програмата за политиката на европейското научноизследователско пространство за 2025 – 2027 г., което ще даде възможност на държавите членки да участват заедно в изпълнението на редица политики и дейности по тази програма на доброволен принцип. Това е втората такава програма по рода си, като първата бе в периода 2022 – 2024 г.

Министрите одобриха Заключенията на Съвета към стратегията на ЕС за изкуствения интелект в науката, която ще бъде публикувана от Европейската комисия към края на 2025 г.

Подчертани бяха важната роля и големият потенциал на изкуствения интелект в научните изследвания.

В Заключенията се задават целите, които стратегията трябва да си постави, и се призовава подкрепата за навлизането на изкуствения интелект в науката да бъде координирана на европейско ниво.

Подчертава се нуждата от по-широк достъп на учените до ресурси, инструменти и инфраструктура в областта на изкуствения интелект, вкл. мерки за повишаване на тяхната квалификация и капацитет.

В рамките на форума е отправен и призив от група държави членки, в т.ч. България, за оценка на Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) с оглед неговото продължаване след 2027 г. България участва в това партньорство от 2025 г.

Обсъдена е и темата „Избери Европа за наука: привличане на отлични глобални таланти в Европа при защитаване на свободата и сигурността на научни изследвания и укрепване на научноизследователските и иновационни екосистеми из континента“.

Зам.-министър акад. Витанов проведе и среща с комисаря за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева по актуални въпроси в областта на научните изследвания, вкл. мерките за разширяване на участието в Рамковата програма „Хоризонт Европа“ (2021 – 2027 г.).

Your Image Description

Свързани статии:

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев разговаря с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина ЗахариеваМинистър Красимир Вълчев разговаря с еврокомисаря Екатерина Захариева Отличия за най-добрите на олимпиадата по техническо чертане Ученици правят електронни щурци на националното състезание „Мога и зная как“ Еврокомисията инвестира 1,25 млрд. евро в научни изследвания

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Екатерина Захариевазам.-министър Николай ВитановНовини 2025Програма "Хоризонт Европа"

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Министър Вълчев ще препоръча на училищата по-късно начало на учебния ден

Next article

Празнично шествие в столицата по случай 24 май

Next article
Празнично шествие в столицата по случай 24 май

Празнично шествие в столицата по случай 24 май

Президентът Румен Радев участва в изпращането на абитуриентите от Националната гимназия в Благоевград

Президентът Румен Радев участва в изпращането на абитуриентите от Националната гимназия в Благоевград

Премиера на Издателство „Аз-буки“: Книга със 101 езикови бележки ни учи на важните правила в българския език

Премиера на Издателство „Аз-буки“: Книга със 101 езикови бележки ни учи на важните правила в българския език

Последни публикации

  • Мисли успешно, пиши правилно!
  • Неплатена заплата: права на работника и задължения на работодателя
  • Музикалната академия отваря филиал в Бургас
  • Здравно образование в клас
  • Въвеждат спортна програма на ФИФА в българските училища
  • Млади учени от 16 държави работят в Международния център по математика към БАН
  • Стимулират научните публикации в световни бази данни
  • Гл.ас. д-р Тервел Пулев: Животът е училище (ВИДЕО)
  • В Кюстендил: повече ученици се завръщат от чужбина
  • XXVI национален фестивал за училищен театър на испански език
  • Срещи с изкуството на Кристо и Жан-Клод в София
  • Български проект ще получи финансиране по процедурата за обмен на персонал за 2025 г. от програмата „Мария Склодовска-Кюри“
  • INSAIT очаква кандидати за лятната изследователска програма SURF 2026
  • България и 55. СУ се гордеят с Димитър Кисимов
  • Четенето на глас не трябва да се подценява
  • Майсторски клас: учители споделят модели за повишаване мотивацията на учениците
  • Трима млади учени отиват на Regeneron ISEF
  • Над 1000 ученици откриват ползите от здравословното хранене
  • Непознат клон на живота: 8-метров организъм, живял преди 420 милиона години
  • Специфични диети срещу автоимунни заболявания
  • Преброиха повече водолюбиви птици у нас
  • За смисъла да изучаваш френски език и ползата от обмяната на опит разговаряме с председателя на АПФБ Вяра Любенова

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"