
„Само в добро партньорство между родители, педагогически специалисти и институции можем да се справим с големите предизвикателства в образователната система“, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който връчи първите Национални награди за приобщаващо образование, съобщи Пресцентърът на МОН.
Целта на инициативата, организирана от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град, е да отличи личностите и образователните институции, които създават подкрепяща среда за всяко дете.
„Имаме нужда от повече хора като вас. Вие сте добрият пример, който вдъхновява, заразява останалите и подкрепя децата“, подчерта министър Вълчев.
По време на церемонията представителят на УНИЦЕФ в България Кристина де Бройн отбеляза, че страната ни е постигнала впечатляващ успех в системата на приобщаващото образование.
„Вярваме в каузата приобщаващо образование, защото то е основа за развитие“, изтъкна Кристина де Бройн.
Тя добави, че УНИЦЕФ ще продължи да подкрепя всички усилия за развитие и подобряване на системата у нас.
„С тази инициатива искаме ясно да покажем, че добрите практики в приобщаващото образование съществуват, развиват се и заслужават да бъдат споделяни и прилагани навсякъде“, отбеляза Калоян Дамянов, директор на РЦПППО – София-град.
По време на събитието
бяха наградени както училища и детски градини, така и експерти от различни области,
които са направили приобщаващата система още по-достъпна и отворена за учениците. Номинираните получиха грамоти от министъра на образованието и науката, а за първите места имаше и плакети.
В категория „Приобщаващо училище“ първото място бе присъдено на СУ „Трайко Симеонов“ в Шумен, доказало се като пример за успешна интеграция и подкрепа. След него награди взеха ЧОУ „Цар Симеон Велики“ в София и 11. ОУ „Николай Лилиев“ в Стара Загора.
Призове за успешна приобщаваща детска градина получиха 38. ДГ „Маргаритка“ във Варна, ДГ „Калина“ в Дупница и ДГ „Първи юни“ в Габрово.
В категорията „Приобщаваща практика“ първото място зае Центърът за специална образователна подкрепа „П. Р. Славейков“ в Плевен. Второто място е за Центъра за подкрепа за личностно развитие в Ботевград, а третото – за Центъра за специална образователна подкрепа „Лозенец“ в София.
Министър Красимир Вълчев отличи и водещи експерти в областта на приобщаващото образование. С най-високо признание в категорията „Ресурсен учител на годината“ беше удостоена Невена Делчева от СУ „Христо Ботев“ в Долни Дъбник. Второто място зае Нели Андреева от ОУ „Любен Каравелов“ в Бургас, а третото – Нора Дончева от РЦПППО – Ловеч.
Отличието за логопед на годината заслужи Павлета Димитрова от СУ „Димитър Талев“ в Добрич. След нея бяха отличени Весела Павлова-Каменова от РЦПППО – Враца, и Янислава Стоилова от СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали.
За психолог на годината беше отличена Елена Стефанова от 18. СУ „Уилям Гладстон“ в София. На второ място е Михаела Тончева от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен, а на трето – Красимира Райнова от РЦПППО – Силистра.
Ерготерапевт на годината стана Анна Динчева от София. Отличени в тази категория бяха още Милена Минкова от Стара Загора и Елена Истаткова от Монтана. И трите наградени работят към регионалните центрове за подкрепа на приобщаващото образование.
В категорията „Директор на приобщаваща институция“ първото място е за Мария Господинова, директор на 9. ДГ „Липа“ в Стара Загора. Втора е Даниела Кулинска от 167. ДГ „Малкият принц“ в София, а трета – Йорданка Дюлгерова от ОУ „Юрий Гагарин“ в Смолян.
Като детски учители, работещи в приобщаваща среда, бяха отличени Диана Коцева от ДГ „Радост“ в Ловеч, Елеонора Георгиева от 47. СУ „Христо Г. Данов“ в София и Даниела Кралева от ДГ „Роза“ в Силистра.
В категорията „Начален учител в приобщаваща среда“ начело е Анелия Хаджиева от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в село Смилян. Второ и трето място заеха Весела Георгиева от 16. ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Перник и Людмила Иванова от ОУ „Екзарх Антим I“ в Пловдив.
Виктор Диндев от СУ „Йордан Йовков“ в Сливен беше отличен като най-добър преподавател по учебен предмет, създаващ подкрепяща среда.
По време на церемонията беше призната и важната роля на помощниците на учителя, като в тази категория първо място зае Теодора Тодорова от 12. ДГ „Звънче“ в Лом. Сред призьорите се наредиха и Илиян Георгиев от ЦСОП „Лозенец“ в София и Гергана Георгиева от РЦПППО – Габрово.
Партньори на инициативата са Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Националната асоциация на ресурсните учители.
На церемонията присъстваха и началникът на Регионалното управление на образованието София-град д-р Ваня Кастрева и заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ивайла Касърова.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg