
Размерът на таксите за платено обучение на докторанти в държавните висши училища да не може да бъде по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението в даденото професионално направление (ПН). Същият праг е поставен и за размера на студентските такси за платено обучение в държавните университети плюс добавеният размер на таксата за съответното ПН или специалност от регулираните професии.
Това реши Народното събрание, което гласува на второ четене промени в Закона за висшето образование.
Изменението ще даде възможност на държавните университети да намалят с до 40 на сто анонсираните нови такси за платено обучение на студенти,
които в някои специалности и висши училища бяха драстично увеличени.
До ситуацията се стигна, тъй като според действащия нормативен акт таксата за платено обучение е равна на средствата, които държавата предоставя за издръжката за обучението на един студент в държавна поръчка плюс таксата, която плаща един обучаващ се в държавна поръчка в съответното направление. А за докторантите в платена форма таксата не можеше да бъде по-ниска от 70 на сто от средствата за издръжка на обучението.
В същото време тази разпоредба в ЗВО и значителният ръст в последните две години на държавната субсидия за висшите училища, обвързан и с компонента за качество на обучението, доведоха до ситуацията държавни университети да вдигнат рязко таксите за платено обучение в някои специалности. Това предизвика не само недоволство и протести сред студенти, но и опасения за загубата на конкурентоспособност на родните висши училища на международния образователен пазар.
Предложението за подкрепената на второ четене в пленарна зала промяна е направено от председателя на ресорната парламентарна комисия проф. Андрей Чорбанов и група народни представители. Те бяха вносители и на първоначалния вариант за промени в ЗВО, гласуван в пленарна зала на първо четене. Той предвиждаше таксите за студентите в платена форма да бъдат не по-ниски от 75 на сто от средствата за издръжка на обучението плюс таксата за съответното ПН или специалност от регулираните професии. А разпоредбата за докторантите в платена форма се запазваше.
Тогава от Съвета на ректорите се обявиха за намаление на размера на таксите за платено обучение в държавните университети до 60% от средствата за издръжка на обучението, което ще им осигури повече гъвкавост при определянето на сумите за обучение в различни направления и специалности.
С гласуваните промени в ЗВО народните представители решиха още студентите, приети за обучение срещу заплащане до учебната 2024 – 2025 г. включително, да заплащат такси за срока на обучението си в размер, определен от висшите училища в съответствие с промените в ЗВО, като размерът им не може да бъде по-висок от 20 на сто от определения за учебната 2024 – 2025 г.
Не беше подкрепено предложението на акад. Николай Денков и група народни представители таксата на обучаващите се в платена форма в държавните висши училища да не може да се увеличава за целия срок на обучение на студента за съответната образователно-квалификационна степен с повече от 20% спрямо определения й размер през първата година от обучението.
Сред промените в одобрения на първо четене законопроект е и възможността за встъпване на нов работодател в правата и задълженията по сключен договор за обучение на студент, чието следване се финансира частично или изцяло от държавата срещу задължение същият да постъпи на работа при работодателя за определен срок след завършването си.
Народните представители подкрепиха и още една промяна в Закона за висшето образование. Тя предвижда влизането в сила от началото на академичната 2025-2026 г. на разпоредбата за безплатно второ висше образование по държавна поръчка на студенти и докторанти в защитени специалности и специалности от приоритетни професионални направления, въведена наскоро с промени в ЗВО („Държавен вестник“, бр. 51, 24 Юни 2025 г.). Тогава в текста бе записано, че разпоредбата влиза в сила от 1 януари 2026 г.
Промените влизат в сила след публикуването им в „Държавен вестник“.
По време на дебатите в зала министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира, че със законопроекта се решава спешен проблем и че е необходимо да се обсъди траен механизъм за индексация на таксите за платено обучение в държавните висши училища. Според него не трябва да се фиксира точно число, а да се намери обосновано решение, обвързано с ръста на средната заплата и на инфлацията.
„Ще търсим и по-трайни решения в Закона за висшето образование. Те няма да засегнат единствено въпроса с таксите, но и други теми като регламентирането на т. нар. концепция за споделени ресурси, тригодишния бакалавър, практическото обучение“, посочи министър Вълчев.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg