
Националната карта на интелектуалната собственост в Република България беше представена официално в аула „Максима“ на УНСС в присъствието на президента Румен Радев, представители на академичната общност, на министерства и държавни ведомства, на университети, общини и на бизнеса, съобщават от Пресцентъра на висшето училище.
Картата е мащабно изследване на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер на УНСС
в партньорство с Министерството на културата, Патентното ведомство, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините и Националната асоциация на председателите на общински съвети.
Интерактивната карта бе представена от доц. д-р Николай Крушков – ръководител на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ към УНСС. Водещите на церемонията пък бяха генерирани с изкуствен интелект.
Президентът Румен Радев заяви в изказването си, че науката, изобретенията, иновациите и технологичният трансфер са движещата сила на прогреса и дават възможност държавата да се движи във възходяща линия.
„Всички заявки за патенти, за изобретения, марки, са израз на амбицията на една нация какво място ще заема на геополитическата карта на иновациите. Тази дейност трябва да бъде издигната като национален приоритет“, посочи държавният глава.
Той отбеляза, че за първи път в България, а и в Европейския съюз, имаме интерактивна карта в толкова важна сфера.
По думите му, това е наистина всеобхватно и задълбочено изследване с инструментите на статистиката, на много клонове на науката, което дава реална представа не какви решения се вземат на високо ниво, а какво става „на терен“ – в общините, в образователната система, в бизнеса.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров благодари на президента за присъствието му на представянето на това важно в национален план проучване.
„Изследването е изключително сериозно и нямаше да се случи, ако нямахме шест партньорски организации, ако не бяха се включили към 10 катедри от нашия университет, специалисти в различни области, познаващи изкуствения интелект, статистическите проучвания, владеещи анализа и обобщението. Както казва професор Уилям Деминг, създателят на концепцията за управление на качеството: не можеш да управляващ, ако не можеш да измерваш. Надявам се държавните институции да се възползват от това изследване за по-нататъшната работа и политика в тази област“, каза проф. Димитров.
В представянето на проучването доц. д-р Николай Крушков уточни, че то е направено в 265 общини, като са събрани и анализирани официални данни относно индустриалната и литературно-художествената собственост на страната.
„Чрез реализирано широко сътрудничество между държавните институции, местната власт и УНСС бяха обобщени, обработени и анализирани официални данни относно икономическото развитие, индустриалната и литературно-художествената собственост на страната и това позволи създаването на интерактивна национална карта на интелектуалната собственост“, каза доц. Крушков.
В екипа участват 31 учени, докторанти в УНСС и в други висши училища, преподаватели, специалисти, представители на съответните партньорски организации, които изследват 23 показателя.
Интерактивната национална карта на интелектуалната собственост в Република България е достъпна тук

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg