
„Държавата вече прилага редица стимули за насърчаване на интереса към специалности, важни за ядрената енергетика – освобождаване от такси, увеличен прием и стимули за висшите училища.
„Ще увеличим в пъти и стипендиите в тях, за да ги направим по-атрактивни за младите хора“, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев,
който заедно с министъра на енергетиката Жечо Станков разговаря с ръководството на АЕЦ „Козлодуй“, съобщава Пресцентърът на МОН.
Двамата министри се ангажираха с
изготвянето на национална програма и план за подготовка на кадри, съобразени с плана за разширяването на ядрената централа.
„Изграждането на новите мощности ще е най-важният проект за следващите десетилетия, но още по-важно е да имаме нужните кадри. Заедно с МОН ще се направи програма за осигуряване с кадри, като очакваме Централата да ни предостави детайлен анализ за нуждите по специалности”, обясни министър Станков.
Министър Вълчев допълни, че
в много кратки срокове МОН може да предложи конкретни стимули за средното и висшето образование,
за да може още от следващата учебна година те да се прилагат.
„Стипендията може да достигне и 1000 лева месечно, ако преценим, че така ще осигурим нужните кадри за индустрията“, обясни той.
Просветният министър се ангажира и с приоритетни инвестиции за подобряване на материалната база и насърчаване на учениците по време на срещата си с директора и колектива на Професионална гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в Козлодуй. Училището посети и министър Жечо Станков заедно с представители на „Уестингхаус“ и „Хюндай“. Те се запознаха и с проекта за изграждане на Център за върхови постижения в гимназията.
В Професионалната гимназия по ядрена енергетика в Козлодуй се обучават 468 ученици, като 80 от тях са в дуална форма на обучение. Това е единственото училище в България, в което се подготвят техници на енергийни съоръжения и инсталации по специалността „Ядрена енергетика“.
Другите специалности в професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, по които се осъществява обучение, са „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“. По тях се очаква недостиг на специалисти на пазара на труда. Училището подготвя кадри и по професиите „Електротехник“ – специалност „Електроенергетика“, и „Техник на компютърни системи“ – специалност „Компютърна техника и технологии“.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg