"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025

Министър Красимир Вълчев обсъди с ректорите приоритетите във висшето образование

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
20-01-2025
in Новини 2025
A A
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обсъди приоритетите във висшето образование на среща с ректорите, синдикатите в сектора и представители на студентските съвети
Снимка Пресцентър на МОН

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа. Това са част от приоритетите, които министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обсъди на среща с ректорите, синдикатите в сферата на висшето образование и представители на студентските съвети, съобщава Пресцентърът на МОН. В нея участва и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов.

Просветният министър акцентира на необходимостта от създаване на обща визия в системата,

в която да бъдат разписани основни акценти и приоритетни области.

„Ще работим заедно и ще търсим базов консенсус по основните политики. Няма да има самоцелни реформи, а такива, които са подчинени на интересите на системата и обществото – да модернизираме учебната инфраструктура, да подкрепяме преподавателите, да подобрим качеството и репутацията на висшето образование“, отбеляза министър Вълчев.

По думите му, мерките ще бъдат предварително обсъждани, а за конкретните действия ще се търси общо съгласие.

Като приоритетна област са очертани политиката и продължаващите усилия за привличане на повече чуждестранни студенти у нас.

Според министъра до голяма степен потенциалът за включване на студенти от Европейския съюз в българската образователна система вече е изпълнен, но все още има какво да се промени по отношение на обучаващите се от трети страни. В тази връзка се предвижда и

обсъждането на програма за стипендии и финансиране на обучението на студенти от трети страни.

„Предстоят разговори относно подобряване на процедурата за издаване на визи за обучение, включително и с другите ангажирани министерства. Тези срещи ще се реализират с активното участие на ректорите, за да намерим баланс и най-правилното решение“, добави министърът на образованието и науката.

На дискусията стана ясно, че МОН ще продължи да работи с ректорите за прилагането на най-ефективните решения и по отношение на приема – за разкриването на професионални направления в стратегическите области, но и за недопускане на прекалена фрагментация в системата. По думите на министър Вълчев, университетските ни преподаватели са изключителни професионалисти, но трябва да изискват повече от студентите си.

Your Image Description

Свързани статии:

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи награда на Техническия университет в София по време на традиционната церемония за присъждане на Академичните оскариМинистър Красимир Вълчев: Необходимо е национално съгласие за развитието на висшето образование Министър Красимир Вълчев проведе онлайн среща с началниците на регионалните управления на обраозваниетоМинистър Красимир Вълчев очерта приоритетите в средното образование Министър Галин Цоков: Влагаме пари в децата на България „Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, след като прие поста от служебния министър проф. Галин ЦоковМинистър Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост в политиките в образованието и науката

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags висше образованиеМинистър Красимир ВълчевприоритетиректориРепортерсиндикатистудентски съвети

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

В ОУ „Капитан Петър Пармаков“ – с. Градец, развиват социалните и творческите умения на децата

Next article

Учениците в област Ямбол преминават към онлайн обучение

Next article
Онлайн обучение

Учениците в област Ямбол преминават към онлайн обучение

В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в ботевградското село Скравена е открит нов кабинет по история и география

Над 180 училища с нови класни стаи по история и география

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев разговаря в БАН с председателя на Академията чл.-кор. Евелина Славчева

Министър Красимир Вълчев посети Българската академия на науките

Последни публикации

  • Селфи с холограми в ПГТМ „Христо Ботев“– Ботевград
  • Тайната на дълголетието
  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"