![Солни стаи - Враца](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/solni-vratsa-new-2.jpeg)
Снимка Община Враца
Във Враца се борят с вирусите с изграждането на солни стаи в детските градини.
С цел повече профилактика на дихателните заболявания,
общината се нарежда на първо място в страната по брой солни стаи,
отнесени към броя на децата в градините. Такива стаи вече се изграждат в градините „Слънце“, „Зора“ и „Звънче“, а с готови разполагат „Европейчета“ и „Детска Вселена“.
Планът е до 2027 г. всички 15 детски заведения в града да имат помещения за профилактика на респираторни заболявания.
Редица изследвания в Полша и Украйна, където халотерапията традиционно се използва, показват по-нисък риск от респираторни инфекции при редовно посещаващите солни стаи деца. Дългосрочно това води до по-добра имунна система и намаляване на отсъствията на децата.
Първата детска градина със солна в стая в региона е ДГ „Европейчета“. Директорката Пламена Цветанова споделя за „Аз-буки“, че стаята е изключително ефективна в борбата с вирусите. От изграждането ѝ през 2019 г. досега
отчитат с до 40% по-висока посещаемост на децата през зимния период.
„Солната стая се посещава всекидневно по утвърден график от различните групи деца. Непосредствено след изграждането ѝ е проведено и сертифицирано обучение на медицински специалист в детската градина относно правилното използване на солната стая. Средата предполага свободни игри и занимания на децата, но ефектът върху имунитета и здравето им е невероятен. Смело можем да заявим, че солната терапия е начин за подобряване здравето и живота на децата“, допълва директорката.
Престоят в солната стая е по 10 – 15 минути.
Осигурени са играчки, занимателни книжки, приказки, слушане на музикални произведения и детски песни, както и различни дидактични материали по избор на учителите. Краткият престой предполага малък брой деца и индивидуална педагогическа дейност от учители и други педагогически специалисти в нестандартна, но интересна и занимателна среда, включително за деца със специални образователни потребности.
Но не липсват и предизвикателства и разходи по изграждането и поддръжката.
„Близо 30 000 лева е инвестицията за една солна стая. Но разходите не спират дотам. Солната стая се изгражда с подово отопление, което поддържа постоянна температура около 32 – 34 градуса. А това предполага по-висок разход на енергия и по-високи сметки. Всяка година солта на пода трябва да се подменя, за да гарантира качеството на халотерапията. Средствата възлизат на около 1500 – 2000 лв. според размера на солната стая. Солта, която минава през халогенератора, е различна от солта на пода и годишно са необходими около 5 – 6 кг, или 200 – 300 лв.“, уточнява Пламена Цветанова.
Клавдия Костова, директор на ДГ „Детска Вселена“, която наскоро се сдобива със солна стая, също споделя, че изграждането ѝ има редица ползи за здравето и благосъстоянието на децата.
„Халотерапията може да помогне прочистването на дихателните пътища и здравето на дихателната система. Това е особено полезно за деца с астма, алергии, бронхит и други дихателни проблеми. Природният ефект на солта помага за разширяване на дихателните пътища, премахване на слузта и подобряване ефективността на въздуха. Това може да бъде алтернатива или допълнение към останалите медикаменти и терапии, като намалява необходимостта от допълнително лечение на вирусите и прием на някои медикаменти“, допълва Костова.
Солните частици имат противовъзпалителен и антибактериален ефект,
който помага да се намали рискът от инфекции на горните дихателни пътища. Редовното излагане на солен въздух стимулира имунната система, което е особено важно за децата в колективна среда, където вирусите и бактериите се разпространяват по-лесно.
Но ползите не са само тези. Солната стая предлага успокояваща, релаксираща атмосфера, в която децата могат да се отпуснат и да намерят временно убежище от всекидневния стрес. Това не само поддържа емоционалното състояние стабилно, но и намалява въздействието на тревожността.
Излагането на съвсем леки солни частици във въздуха може да има и ефект върху когнитивните функции на децата. Подобряването на кислородната наситеност в организма чрез дишането на чист и минерализиран въздух може да доведе до по-добра концентрация, внимание и по-ефективно учение. Това е особено важно в ранните етапи на образованието.
И не на последно място, според директорката на ДГ „Детска Вселена“, солната стая може да бъде място, където децата могат да взаимодействат в спокойна и приятна среда. Тя предоставя отлични възможности за групови дейности, игри и социализация.
Редовното посещение на солната стая
може да има дългосрочно въздействие върху здравето на децата, като ги прави по-устойчиви на сезонни заболявания и алергии в бъдеще.
Например в група „Щурче“ през ноември и декември на 2023 г. са присъствали между 7 и 9 деца. А през същия период на 2024 г., вече с наличие на солна стая в градината, те са 12. Голяма част от родителите споделят, че децата им все по-рядко боледуват и по-бързо оздравяват, че са емоционално удовлетворени и имат желание по-често да посещават солната стая.
Проучванията и оценките на дългосрочния ефект на солните стаи върху детското здраве са важна част от разбирането на тяхната ефективност. Макар че солната терапия се използва широко, научните изследвания в тази област продължават. Солните стаи се доказват като ефективно допълнение към грижите за детското здраве, особено при дихателни и кожни проблеми.
Макар че са необходими повече стандартизирани проучвания за потвърждаване на дългосрочните ефекти, наличните данни и практиката показват значителни ползи, които обхващат физическото, психическото и имунното здраве на децата.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg