"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 3, 23 – 29.01.2025 г.

STEM център отвори врати в 27. СУ „Акад. Георги Караславов“ в София

Стела Маринова от Стела Маринова
23-01-2025
in Брой 3, 23 – 29.01.2025 г.
A A
Деца
Снимки 27. СУ „Акад. Георги Караславов“

STEM център за природни науки, биология, химия и физика е открит в столичното 27. СУ „Акад. Георги Караславов“.

Макар предметите да се изучават в прогимназиален и гимназиален етап, по-малките ученици също ще посещават и провеждат занимания в новото пространство.

Дори сред първите желаещи да посети Центъраq е учител в целодневната организация, който иска да направи опит с картоф с децата.

„Никога не ограничаваме само определени класове. Имаме и други модернизирани кабинети и винаги правим така, че и малките ученици да влязат в тях поне един-два пъти, за да видят какви възможности им дава оборудването в тях, да се запознаят на практика с нещо полезно и интересно за тях“, споделя пред „Аз-буки“ директорката на 27. СУ Рилка Иванова.

Изграждането на STEM центъра е финансирано с 250 000 лв.

по Националния план за възстановяване и устойчивост. То включва строително-монтажни дейности, обзавеждане и оборудване, благодарение на които пространството на третия етаж в школото е преобразено и модернизирано.

Закупени са 3D очила, шлемове, роботи, лаптопи, като част от тях са 3D, за тях има и специални химикалки.

Има и пет големи монитора за стените, които дават различни възможности. Те имат и камери, което позволява, ако някой преподавател отсъства, но здравословното му състояние позволява да преподава, да може да се извършва учебен процес от разстояние.

Кабинетите са оборудвани и с химични реактиви, системи по физика, модели на сърце, скелети на човешко тяло, на ухо, има и микроскопи за всеки ученик и за преподавателя.

„Така децата ще могат да видят на практика това, което научават на теория, да го изследват, да го анализират, да прилагат свои творчески подходи. В обществото ни липсват практическата част от училището и практическото реализиране на знанията. Много хора ще разпознаят електрическа схема по физика за свързване на кабели, но няма да могат да я направят на практика“, отбелязва директорката.

Учителите, които ще работят в новото пространство, са обучени от фирмата, доставила техниката. Предстоят и още курсове.

Иванова е щастлива от факта, че преподавателят, който ще отговаря за  STEM центъра, е ограмотен технически и работи с различни платформи. Това ще позволи да разгърне цялото си педагогическо умение.

А Гергина Цветкова е не само технически грамотна и притежава три педагогически специалности – биология, химия и география, но и е доктор на науките. Тя идва от сферата на науката в училището преди 4 години, водена от желанието си даде своя принос към образователната система.

„Д-р Цветкова внесе научния подход в 27. училище. Тя измести начина на преподаване от теоретичното към практически насоченото преподаване още когато дойде. С откриването на STEM центъра ще бъде възможно децата на практика да виждат голяма част от теорията, която изучават. Те ще могат да извършват опити, благодарение на всички материали, с които са снабдени кабинетите“, казва директорката.

С откриването на STEM центъра третият етаж от училищната сграда е

с изцяло модерни стаи, всяка от които е свързана с различна наука.

Преди две години там са открити и кабинети по история, по география и арткабинет. Те са организирани по различен начин от останалите класни стаи в училище, оборудвани са с нови мебели, разполагат и с екрани.

Ремонтът на кабинета по история е от училищния бюджет, а оборудването за него е закупено по модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“ към Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Арткабинетът и този по география са направени изцяло от бюджета на училището.

След откриването на трите кабинета педагозите в начален курс също получават възможност да ги посещават, макар че техните класни стаи също са оборудвани с равностойна техника.

„За нас беше важно децата да прекарат време по даден предмет в тези кабинети. Така и те се почувстваха част от колектива на училището и се възползваха от новата образователна среда“, споделя Иванова.

Училището разполага и с грънчарска работилница, която е направена, след като учител от целодневната организация в прогимназиален етап, който притежава и специалност „Керамика“, изявява желание да бъде сформира група по Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“.

Директорката обяснява, че първата година той работи доброволно. Тя вижда, че прави всичко с желание, и от следващата година сформират и

група за занимания по керамика

по националната програма. Закупени са грънчарско колело, пещ, материали, които са необходими за направата на керамични съдове и фигури, включително и престилки и глазури за съдовете.

„Децата работят с удоволствие. Няколко от керамичните произведения, които са направени в работилницата, получиха внимание и на коледния базар, който организирахме. Имаше продажби за по 50 лв. Това показва, че хората много ги харесват. Покрай съдовете учениците и учителите се сплотиха помежду си, всеки знаеше кой какво е харесал, купуваха ги и взаимно си ги подаряваха“, споделя с гордост директорката.

Работилницата по керамика наследява друг занаят, който доскоро развиват в училището – тъкането. Те са разполагали със стан и група, която е изтъкала няколко неща, но заниманията са прекъснати, защото ръководителката се мести извън София и не е намерен неин заместник.

Тя дава началото и на друга инициатива, която обаче все още продължава и тази година ще бъде реализирана за трети път. Ученици и учители ходят

да берат рози в Карловско.

Те са засадили и десетина корена роза дамасцена в училищния розариум. Листенца от тях дори са поставени в сапунчетата, които първокласниците изработват за коледния базар.

„Процесът на брането на рози също беше важна кауза за училището. Децата не само научават за процеса на розобера, за розоваренето, за роза дамасцена, за географското положение на Розовата долина – обяснява за инициативата Иванова.

– Усетиха и специфичния дух в Карлово, защото ги заведохме и в предприятието „Българска роза“ и в старинно Карлово. Така затворихме един цикъл, който е с отношение към занаятите, към българското и към творчеството изобщо.“

В училището се обучават 250 ученици, от които 100 са в гимназиален етап. Предлага се прием в паралелка „Софтуерни и хардуерни науки“.

Често на гости на гимназистите са IT специалисти, но колективът вижда, че децата имат нужда от срещи и с друг тип хора. За

да се запознаят с възможностите на различни професии,

канят техни представители. Така младежите могат да се ориентират в кариерата си още от училище.

При малките ученици на гости обикновено идват родители. Училището е канило майки и татковци, които са психолози, строителни работници, зъболекари, пожарникари.

При по-големите ученици в началото на годината гостуват представители на Българската армия и на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. Посещават ги и представители от отдела за човешки ресурси на голяма хранителна верига.

За различни свои инициативи 27. СУ кани и двете детски градини, които се намират в съседство. Децата от тях получават възможност да прекарат следобеда с малчугани от начален етап и да участват в различни съвмести дейности. Едната инициатива е спортен празник на двора, а друга – работа в керамичната работилница.

Дейностите в работилницата се провеждат около Рождество и децата от градините изработват коледни звънчета, които училищният екип им занася като подарък за празника.

Тези инициативи целят родителите и децата да се запознаят с училището и колектива, защото те го виждат само от оградата. А и да усетят дали искат да продължат образованието си там. Преходът от преминаване от детска към училищна възраст по този начин също е по-плавен.

„Запознаването ни с детските градини за мен цели да си намерим точните хора. Това е и част от причината родителите да ни харесват и да подкрепят нашите инициативи “, казва директорката.

Когато децата вече са приети, се провежда и опознавателна среща. Всички новоприети първокласници и част от децата от I до IV клас участват заедно в тематични инициативи на двора. Миналата година темата е била морска и са изработвали заедно лодки, с които после са се състезавали.

Ученическият съвет също организира различи инициативи. По тяхно предложение се събират средства за наводненото през 2022 г. село Каравелово, които занасят лично и избират да дадат на майка и дъщеря.

Там завързват контакти и впоследствие започват да ходят на розобер. По инициативата на директорката, която е подкрепена от Ученическия съвет, предстои да направят и акция по кръводаряване.

Рилка Иванова
Рилка Иванова, директор

„Училището ни е малко и това дава възможност да контактуваме повече. Учителите ни са настроени закрилнически към децата. Учениците ни се чувстват добре тук, щастливи са. Всеки ученик има различни възможности и се опитваме да получат максималното, за да ги развиват. Но по-важно е да станат добри хора и правим всичко възможно да бъде така. Горда съм, че по време на инспектирането от Националния инспекторат по образование, когато 50% от родителите и 50% от учениците попълват анкети за удовлетворението им от качеството на образователната услуга от институцията, получихме изключително висока оценка и от двете страни. Родителите ни подкрепят във всяка инициатива. Доволни сме, че сме избрали дейности, които им допадат.“

 

 




Your Image Description

Свързани статии:

Подготвени за технологичния свят: ОУ „Никола Й. Вапцаров“ в село Севар е едно от първите с финансиране за STEM Дисциплината гарантира сигурност Лекарство срещу дезинформацията: В 15. СУ „Адам Мицкевич“ в София развиват умения за отсяване на информацията в интернет и рефлекс за проверка на нейната достоверност В ОУ „Капитан Петър Пармаков“ – с. Градец, развиват социалните и творческите умения на децата

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags 27.СУ "Акад. Георги Караславов"STEM центърРегиони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

За 10 месеца над 2300 деца и ученици са посетили Планетариума в Смолян

Next article

Две нови значения на прилагателното име токсичен

Next article
Две нови значения на прилагателното име токсичен

Две нови значения на прилагателното име токсичен

Снимка на броя: Концерт „За повече варненчета“

Снимка на броя: Концерт "За повече варненчета"

Първа област обяви грипна ваканция

В Хасково и Видин спират присъственото обучение

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев: Ще инициирам промяна, която да ограничи възможността кметовете да обявяват неучебни дни
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък
  • Съветът на ректорите: Кадри на МВР да правят дискусии за зависимостите в университетите
  • Ученици от Търговище влязоха в ролята на зам.-министри на образованието
  • Вицепрезидентът Йотова стана „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет
  • Зам.-министър Лазарова: Новият образ на учителя тръгва от университета
  • Студентка от Военноморското училище ще представя България на международен конкурс в ЦЕРН
  • Министър Красимир Вълчев разговаря с над 750 гимназисти за вредите от наркотиците
  • Признание за най-добрите
  • Уроците на Клио
  • Морски приключения от Кранево до Атия
  • Министър Красимир Вълчев: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността и духовността
  • Ученици изследват историите на българите в Северна Америка от началото на XX век
  • МОН отличи четирима директори с наградата „Св. Иван Рилски“
  • Селфи с холограми в ПГТМ „Христо Ботев“– Ботевград
  • Тайната на дълголетието
  • Детството не е състезание

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"