Кристияна СИМЕОНОВА*
Става въпрос за термина технофеодализъм. Той е въведен от Янис Варуфакис – гръцки икономист, философ и политик, бивш министър на финансите на Гърция. Новият термин е създаден чрез умело съчетаване на познат исторически термин и на съвременен термин. Под технофеодализъм се разбира доминацията на цифровите платформи и технологии в икономиката, подобно на начина, по който феодалните господари са доминирали в обществото през Средновековието. В Средновековна Европа феодализмът е бил йерархична система, в която феодалите са притежавали почти цялата земя, а по-голямата част от населението е обработвало земята, заплащайки за тази възможност с труда си или с част от реколтата. Властта и богатството във феодалната система са се основавали на собствеността върху земята.
Паралелът при термина технофеодализъм с класическия феодализъм е, че днес малка част големи технологични компании контролират важни ресурси като услуги, данни, платформи и пр.
Казано по-просто, технофеодализмът се разбира като ситуация, в която „служим“ на големите технологични „повелители“,
като им предоставяме данните си в замяна на достъп до услуги. Тоест нашите лични данни и онлайн поведение се превръщат във вид плащане за използването на цифрови услуги – подобно на начина, по който средновековните селяни са плащали на своя феодал за използването на неговите земи.
Д-р Кристияна Симеонова е доцент в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ към Българската академия на науките.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg