
Диана Карабожилова, директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, споделя в разговора ни, че в намерени самоковски архивни документи се споменава изразът „заплата на даскало“ още през 1791 г.
„Това би могло да означава, че нашето училище е наследник на първото общинско училище не само в Самоков, а и в България“, уточнява тя. Но добавя, че все пак е въпрос на сериозни проучвания.
Годината, която историческите сведения потвърждават, е 1800 г. Тогава митрополит Филотей Самоковски построява със свои средства в двора на митрополията училищна сграда. Първите учители са проигумен и йеромонаси. В школото преподава Неофит Рилски, който оставя след себе си ученици като Захари Зограф и Никола Тонджаров, а по-късно важна роля изиграва главният учител Тодор Пеев. В началото на следващия век лично цар Борис III присъства на освещаването на патрона с водосвет.
Над два века история празнува днес най-старото общинско училище в Самоков
и едно от най-старите в България. В чест на голямата годишнина педагогическият екип подготвя и открива в Общинската библиотека „Паисий Хилендарски“ изложба под наслов „225 години ОУ „Св. св. Кирил и Методий – огнище на духовност, традиции и бъдеще“.
В пожълтелите страници на училищните книги и дневници, част от уникалната експозиция, четем какви са били професиите на родителите, записали децата си в предшественика на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“: кундурджия, писар, месар, сарач, терзия… В свидетелствата откриваме старателно изписани причините за отсъствията на всеки ученик, както и за неговото отпадане от клас. Запознаваме се с протоколи от педагогически съвети, които показват дарения за сираци и бедни ученици. Снимки от училищния живот разказват за битието на самоковци от началото на XX век, за първите учители.
Става ясно, че
с общинското училище са свързали имената си известни българи
със заслуги в областта на науката и просветата, музиката и изобразителното изкуство. Виждаме и правилата от Първия училищен правилник, създаден от Тодор Пеев през 1861 г. Представени са стари училищни книги, редки фотографии и ръкописи от богатото историческо наследство.
„Откриването на изложбата се превърна във вълнуваща среща за 13 учители, които са приключили трудовия си стаж в училището и получиха плакети от директора Карабожилова – споделят от екипа. – Сред тях са дългогодишният директор Златан Новаков, както и учителите Рени Малчева, Розалина Рунтова, Йорданка Паунова.“
За присъстващите на изложбата интерес и оправдана гордост предизвиква фактът, че през 2011 г.
Българската православна църква канонизира за светец един от учениците и учител в училището.
Това е Димитър Тонджаров, който години след като напуска Самоков, се заселва в Батак, учителства и участва в подготовката и провеждането на Априлското въстание. Загива, зверски съсечен.

Приносът на учебното заведение в просветата и образователната традиция
както за самоковския регион, така и за България, се изтъква и по време на тържествения концерт, изнесен под наслов „Минало, настояще, бъдеще“.
В Читалище-паметник „Отец Паисий 1859“ на 8 май учениците от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ представят богата програма със стихове, музикални и танцови изпълнения пред гостите и самоковската общественост.
В поздрава си кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов изразява признание към знаковото училище, а директорът Карабожилова уверява родителите, че нейният екип ще продължи да дава знания на децата от Самоков и околността, защото никога не забравят, че „каквото е днес училището, такова е бъдещето ни“.
В образователната институция, носеща имената на светите братя Кирил и Методий, сега се обучават 292 деца.
По думите на директорката Карабожилова желаещите да се запишат в I клас, с всяка година се увеличават. А в архивите четем, че в края на XIX и началото на XX в. учениците наброявали повече от 50 в един клас.
Общината мотивира екипа с намерението си да положи усилия, за да може сградата на школото, която е архитектурен паметник на културата, да придобие нов, съвременен облик. Тази година постройката с емблематичната кула има юбилей. Основите ѝ са положени преди 100 години. Ще бъде изготвен проект за внедряване на мерки за енергийна ефективност, който е съобразен с нейния културно-исторически статут. В близко бъдеще предстои и изграждане на нова спортна площадка в двора на училището – за по-добри условия на обучение и физическа активност.

Като учител по география и човек, който обича планината, туризма и пътешествията,
Диана Карабожилова желае изминатият дълъг път на ръководеното от нея училище да продължи успешно и занапред. Радва се, че в екипа ѝ работят мотивирани учители, и оценява постиженията на учениците.
Например четвъртокласничката Ния Петрова се класира за националния кръг на олимпиадата „Знам и мога“. Удовлетворението е голямо и за нейния преподавател Галина Войникова. Децата постигат успехи и в математическите състезания „Математика без граници“ и „Европейско кенгуру“.
Едно от събитията, привлекли вниманието на самоковци през тази пролет, е
провелото се в читалището поетично соаре.
Седмокласници празнуват втори брой на издаваното от тях списание „Българският подем“ и показват костюми в стил бел епок. Атрактивното събитие е част от проектно базирано обучение по история и литература, което обхваща епохата след Освобождението до Първата световна война. Учителите Павлова и Маркова, които са и ръководители на Проекта, споделят, че учениците не само участват чрез интересни статии в списанието, но и с радост приемат да се включат в поетичното увеселение, избирайки роли, които им подхождат.
225-годишното училище може да се похвали и с още една годишнина.
Училищният мажоретен състав отбелязва 30 години от създаването си.
В деня на тържествения концерт, точно преди на сцената да излязат мажоретките, техният ръководител Веска Терзийска публикува снимки и пише във фейсбук страницата си: „Днес моето училище празнува! Празнува 225 години образование и наука в Самоков. Горда съм, че съм част от историята на най-старото общинско училище като ученик и от настоящето – като учител! Мажоретният състав е неизменна част от всяко значимо събитие. Последни напътствия, усмивки, сърчица, взаимна обич и привързаност!“.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg