
Ученици от Езиковата гимназия „Д-р Петър Берон“ – Кюстендил, участваха в новия образователен проект на Окръжния съд в областния град и германската организация „Харта 22“ – „Свободата да знаеш“.
„Проектът е провокиран от участниците в ученическия конкурс „В страната на Справедливостта“, който организираме. Теми като агресия, насилие, в т.ч. и кибертормоз вълнуват младите хора. Искаме да ги запознаем с правата им в социалните мрежи и възможностите за защита. Българското законодателство осигурява добра наказателноправна защита“, заяви председателят на Окръжния съд – Кюстендил, съдия Пенка Братанова.
„Темата е важна за всяко демократично и свободно общество.
Да се научим как да защитим правата си, и да не гледаме безучастно, когато правата на друг около нас са нарушени“, каза Мария Димчева – правозащитник, основател и управител на германската организация с нестопанска цел „Харта 22“ със седалище в Мюнхен и клон в Кюстендил.
Тя се обърна към учениците с думите: „Искаме да ви накараме да се замислите за действията си в социалните медии, да сте наясно с всички рискове и заплахи за вашите права там. Когато знаете как да защитавате правата си в социалните медии, съзнателно ще взимате решение какво да споделяте в тях.“
Учениците изгледаха две видеа на „Харта 22“, свързани със защита на личните данни,
с неприкосновеността на личния живот и различните прояви на кибертормоз. Попълниха и няколко анкети за познанията си относно сигурността на социалните мрежи, оценката си за конкретни казуси за кибертормоз, както и дали дадено действие в дигиталния свят е престъпление, или не.
Повечето от тях отговориха, че имат настройки за поверителност, с които допускат до съдържанието на профилите си само приятели. Че паролите им за многообразието от социални медии са различни. Както и че са наясно, че всичко, което се появява на чужд екран, вече не е лично и може да бъде препратено.
Председателят на Окръжния съд – Кюстендил, съдия Пенка Братанова
представи „Наказателноправни последици по Българския наказателен кодекс“ и даде примери от конкретни дела в съда, свързани с принуда, клевета и следене, склоняване към участие в проституция.
Проектът „Свободата да знаеш“ е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и МОН и е в синхрон с ученическия конкурс на Окръжния съд в Кюстендил и районните съдилища „В страната на Справедливостта“, както с проекта против агресията и насилието в училище „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Покана за участие ще получат всички гимназии от община Кюстендил.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg