
С празничен концерт на 5 май Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград отбеляза патронния си празник и 140-ата годишнина от създаването на училището.
„Цялата програма бе разработена от нашите колеги с хуманитарно направление и ученици на гимназията“, сподели за „Аз-буки“ с гордост директорката Ивелина Христова.
Тържественият концерт включва три блока. Първият е изцяло исторически.
Той е посветен на миналото и това как започва развитието на гимназията от създаването ѝ до настоящия момент. Директорката припомня и част от историята. Проектът на сградата, в която се обучават нейните възпитаници, е възложен на австрийския архитект Фридрих Грюнангер. Тя носи белезите на австроунгарската барокова архитектура и посреща за първи път ученици през учебната 1885/1886 г. с прием на мъжките паралелки на класното училище. „Академичният ѝ дух и до днес витае в коридорите и в класните стаи“, отбеляза директорът.
На 1 септември 1991 г. със заповед на Министерството на народната просвета училището е разделено на ОУ „Н.Й. Вапцаров“ и Гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“, като за неин патронен празник е определен 5 май.
В първата част на празничния концерт се включват и бивши възпитаници на школото.
Сред тях е поетесата Елена Атанасова, която е завършила бившето ЕСПУ „Н.Й. Вапцаров“ – днес гимназия „Екзарх Йосиф“, в музикален профил с изучаване на гъдулка. Наскоро тя представя своята първа стихосбирка „Лунното момиче“, от която дарява бройки на бившето си училище и със специално обръщение към младежите: „На възпитаниците на ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ с пожелание да обичат своето училище, да го носят в сърцето и да знаят, че то дава много!“.

Вторият блок на концерта е творчески.
Гостите на празника имат възможност да се насладят на резултатите от работата на преподавателите по английски, испански, руски и немски език и техните възпитаници. За финал на концерта поздравления отправят и други гости.
Първият директор на гимназията Йорданка Господинова също се качва на сцената, за да поздрави бивши и настоящи възпитаници и преподаватели. Сегашният ръководител на училището Ивелина Христова споделя, че именно Господинова е директорът, който я назначава за учител по химия в гимназията през 2002 г. Тя изпитва огромно уважение към предшественичката си, която е оставила трайна следа в нейното личностно и професионално развитие.
„Йорданка Господинова е първият човек, който ми подаде ръка при постъпването ми в гимназията. Искам да стъпя върху всичко, на което тя ме е научила, и да надградя това, което са започнали моите предшественици“, споделя Христова, която ръководи гимназията от 13 март 2024 г.
Цялата учебна 2024/2025 година е посветена на 140-годишнината от създаването на гимназията.
Провеждат се и редица събития. В навечерието на патронния празник във фоайето на училището е открита изложба, посветена на миналото, настоящето и бъдещето. Идеята за нея е на целия ръководен екип на гимназията – директора Ивелина Христова, заместник-директорите Румяна Филева и Димитричка Цонева и административния директор Светлана Великова, както и Дияна Георгиева, която подготвя визията ѝ.

В изложбата са включени повече от 50 творби на ученици от гимназията от VIII до X клас. На творбите може бъде видяна сградата на школото такава, каквато е била през 1885 г. Пресъздадени са и мотиви на бъдещи елементи. Учениците запазват австроунгарския стил, като го съчетават със съвременни технологии. По своя идея младежите правят и макети на сградата на гимназията. Те получават подкрепа от преподавателя по изобразително изкуство, който от тази година поема обучаващите се в първи гимназиален етап.
Провеждат се и интердисциплинарни открити уроци, посветени на годишнината.
Вече се изнесени два. Първият е в направление английски език, а вторият е на тема „Мед – магическият елемент от таблицата на Менделеев“. Със съдействието на Регионалното управление на образованието – Разград, на тях присъстват преподаватели от цялата област. До края на учебната година предстоят един или два урока в направление хуманитарни науки.
Класните ръководители са планирали и екскурзии с образователна цел, които обвързват патрона на гимназията Екзарх Йосиф с други известни българи академици, физици, историци и юристи, работили в училището. Сред тях е физикът акад. Асен Дацев, който е основоположник на теоретичния отдел в Института по физика на твърдото тяло при БАН.
По силата на новия Закон за предучилищното и училищното образование
на 1 август 2016 г. училището е преименувано на Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“.
В нея се предлагат четири паралелки. Три са с профил „Чужди езици“ – две с интензивно изучаване на английски език и втори профилиращ испански или немски и една с интензивно изучаване на немски език с втори профилиращ английски език. Четвъртата паралелка е със STEM профил „Природни науки“ и изучване на биология и химия, в която се подготвят редица млади медицински специалисти. „30% от нашите възпитаници са в профил „Природни науки“ и продължават обучението си в направленията „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“, казва директорката Христова.
Екипът на гимназията подготвя и всички необходими документи за разкриването на още една професионална паралелка – „Екскурзоводско обслужване“. Предложението обаче не е утвърдено в план-приема за предстоящата учебна година, въпреки подкрепата от общността в града.
За тази учебна година разградската гимназия сключва
договор за партньорство с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Училището е база за провеждане на практика на бъдещи учители по биология и здравно образование. Христова разкрива, че от Университета вече са изявили желание да продължат доброто си партньорство и през следващата учебна година. „Преподавателите от Шуменския университет споделят, че в нашата гимназия отношението на колегите е изключително академично. Те са доволни от това, което се прави и по методиката, и по базовите педагогически практики“, казва директорката.
По думите ѝ, материалната база е добра, но може и да се надгради. В гимназията има STEM център с три кабинета по биология, химия и физика, като директорката има желание да бъде изграден и втори, който да е по-голям и модерен.
„Най-важното е да сме здрави и да бъдем полезни на родители, ученици и общественост“, пожелава си Ивелина Христова за финал на разговора ни.
Какво говорят държавните архиви за училището
По повод патронния празник на училището д-р Дарина Колева, главен експерт в Държавния архив – Разград, представя пред ученици от VIII и X клас презентация на тема „Гимназия „Йосиф I“ – начало, традиции и успехи“, споделят от институцията.
Учениците се запознават със страници от Летописната книга на гимназията, в която са отбелязани директорите и учителите от началото на нейното създаване, както и важните моменти от историята на гимназията. Фотографски кадри запечатват учители, ученици и абитуриенти преди повече от век.
С историята на гимназията са свързани за по-кратък или по-дълъг период редица известни учители и ученици – писателят Антон Страшимиров, проф. Боян Пенев, Алексей Шулговски, Вацлав Трунечек, Анание Явашов, художникът Никола Ганушев, писателят Христо Борина, скулпторът Йордан Кръчмаров и др.
През дългия период на своето съществуване разградската гимназия носи различни наименования – Разградско трикласно смесено училище, Разградско окръжно мъжко петокласно училище, Разградска окръжна мъжка гимназия, Гимназия „Йосиф I“, Първа гимназия „Екзарх Йосиф“ и др.

Документалните материали на гимназия „Йосиф I“ се съхраняват в Държавния архив – Разград. Документите обхващат периода от 1896 г. до 2003 г., пояснява д-р Колева пред ученици. Тя им показва как могат да използват Информационната система на държавните архиви и да се запознаят с документите на своето училище.
Експертът обръща внимание, че през тази година има два юбилея. 160 години от създаването през 1865 г. на непълното смесено трикласно училище, на основата на което е създадена гимназията. Навършват се и 140 години от откриването на сградата на гимназията с архитект Фридрих Грюнангер. За учениците е интересно да научат, че същата сграда, в която учат, отваря врати през 1885 г. и прага ѝ прекрачват 230 възпитаници.
Важен момент от историята на гимназията е приемането на името на Екзарх Йосиф за патрон на училището. По повод 25-годишнината от избирането му за български екзарх (1877 г.) на 23 април 1902 г. училищното ръководство единодушно решава образователната институция да носи името „Йосиф I“ и го уведомява за взетото решение с писмо. Екзархът, трогнат, дава съгласието си и директорът Йордан Петров уведомява министъра на народното просвещение за решението. В отговор министърът пише, че от 7 май 1902 г. „…се одобрява щото гимназията да носи занапред името на Негово Блаженство Българския Екзарх Йосиф I и да се именува: Разградска мъжка гимназия „Йосиф I“.
Впоследствие в завещанието си Екзарх Йосиф I дарява 5000 лева за учебници на бедни ученици от гимназията.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg