
Нека се поразходим и разгледаме Трявна. Мястото, където Петко Славейков отглежда шестте си деца и където се ражда Пенчо. Да видим Часовниковата кула и Гърбавия мост. Да усетим градчето и по калдъръма, и по разказите за Славейковите национални празници.
Трявна е хубаво място. Има си и добро училище, и закрилници. Петко и Пенчо Славейкови бдят. Духът и авторитетът им се усещат дори в спокоен разговор като този, който „Аз-буки“ проведе с инж. Гергана Ганчева – директор на СУ „Петко Рачев Славейков“, и с най-дългогодишния му учител, преподавателката по физика Виолета Тачева. Образователната институция вече се е превърнала в символ и неслучайно е съвсем близо до Специализирания музей на Трявна. Освен че там е била първата сграда на Тревненското школо, до редицата от десет културни учреждения, обединени под наименованието „Специализиран музей“, СУ „П. Р. Славейков“ заема своето достойно място. А през учебната 2024/2025 г. отбелязва 185 години.
„Борим се за званието „второ светско училище“ след Габровското“, казва Виолета Тачева.
Основанието за нейните думи откриваме в издадената през 2019 г. летописна книга на училището. В професионално организираното произведение, което самият екип реализира, четем, че в същата 1835 г., когато се създава считаното за начало на българската просвета габровско училище, се получава разрешение за създаването и на „Светото тревненско училище”. Започва да се строи и през 1839 г., макар и не напълно завършено, приема първите си ученици.
Двуетажната сграда на днешното СУ „Петко Рачев Славейков“ в Трявна прави впечатление на модерно светско училище.
Истината е, че постройката от дърво и камък, запазила просветителските стремежи на възрожденците, е надградена със съвременно оборудване и визия за обучение в XXI век. Съчетанието между традициите и динамиката на настоящето се усеща още с влизането. По стените на облицования с дърво коридор на първия етаж могат да се видят големи дърворезби. Училището разполага с модерни кабинети, мултифункционална зала, фитнес, физкултурен салон, голям двор с игрища за футбол, баскетбол и волейбол. Виолета Тачева допълва, че имат на разположение и още една сграда, защитена като архитектурен паметник, в която ще бъде техният STEM център.
„Смея да твърдя, че сме много добро училище – казва Тачева. – При нас има, така да се каже, от големи калпазани до прекрасни деца. Но обръщаме внимание на всяко от тях и не пренебрегваме никого. Каквито и деца да имаме, успяваме да гарантираме успешното завършване на всяко едно.“
Директорът инж. Ганчева се присъединява към думите ѝ, като уточнява: „Когато видиш как преподавателите успяват да запалят искрата у децата, да ги ентусиазират и те да бъдат доволни и щастливи, си напълно удовлетворен. Защото това е смисълът.“
Всяка година децата създават произведения в чест на патронния си празник, организират с тях изложба, а след това ги издават в книжка.
Последната е посветена на 185-ата годишнина от основаването на училището. В края на ноември 2024 г. експозицията, озаглавена „Желаем да се учим и творим“, изпълва залата на музея „Старото школо“ в Трявна. Родена е с много любов към изкуството и много труд от учениците от I до XII клас със съдействието на преподавателя Росица Скендерова.

„С моите възпитаници от клуб „Театрална работилница“ вече подготвяме и в края на май ще изнесем и постановка, посветена на годишнината – добавя Виолета Тачева. – Казва се „Големият жив телевизор“ и е структурирана като телевизионна програма с отделни рубрики.“
През годините Тачева води и клуб „Дебати“, с който учениците често участват в Славейковите национални празници. На последния им публично представен дебат присъства Красимир Вълчев, по това време също министър на образованието и науката.
„Министър Вълчев беше очарован, много изненадан и в словото си каза, че не е очаквал да види такова нещо в един малък град“, спомня си Тачева.
Като учител, който работи от 1991 г., е убедена, че в малките градове може да се предлага качествено обучение. „Разбира се – казва тя, –по-трудно ни е, защото не филтрираме децата, както го правят реномираните училища в големите градове. Но пък работим с всички и се грижим буквално за всяко дете.“
Майка на двама сина и една дъщеря, Виолета твърди, че е най-добрата реклама на Средното училище в Трявна.
„И трите ми деца са завършили в това училище, а аз самата съм работила дълго в него. Децата ми се реализираха успешно и мога със спокойна съвест да го рекламирам. Като учител по физика, се гордея, че мои 17 ученици се записаха след средното образование да учат чиста физика, а не инженерни специалности. За съжаление, само един от тях стана учител, при това не при нас в Трявна. Но с времето, като цяло, децата намаляха. Хората търсят работа извън града. В момента обучаваме 350 ученици от I до XII клас. Всяка година предлагаме на седмокласниците сами да си изберат профила. Сега всичките ученици от VIII до XII клас са в профил „Софтуерни и хардуерни науки“. Тази година обаче VII клас избраха профил „Природни науки“, така че догодина сме обявили прием за паралелка „Природни науки“. Общо-взето, паралелките ни винаги са със STEM насоченост.“
Освен разнообразните дейности, заниманията със спорт и изявите по време на Славейковите национални празници учениците от Средното училище в Трявна се ангажират с голямо желание с иновативния проект „Млади изследователи по пътя към знанието“. Три години продължава иновацията и всички от II до X клас са включени. В начален етап се сформират клубове, които всяка година обявяват различна тема, върху която работят.
„Имахме клуб „Краезнание“, както и деца, които се занимаваха с опитно поле или пък с пчелни продукти – споделя Тачева. – Правеха изследвания, анкети сред възрастни хора, събираха информация и в края на годината представяха проекта си пред родителите. Учениците от горните класове пък се фокусираха върху природните науки и експерименталната им страна. Имаха клубове по занимателна астрономия, занимателна химия, по екология…“
През януари 2025 г. в събитието „Уикенд на идеите“ – част от програмата за меки умения „Тийноватор“, отборът на Средното училище в Трявна стана победител в категорията „Най-устойчив бизнес модел“.
Със своя проект Zeowater учениците от XIА клас Марк Антоний Хвърчилков, Даяна Драгиева, Флория Исмаил, Петя Стойчева, Никол Христова и Патрисия Маринова, след почти четиримесечно обучение със своите ментори Красимира Цанева и Ирена Серафимова, развиват умения за валидиране на бизнес идея, презентация, бранд и маркетинг и с тях печелят компетентното жури.
„Най-хубавото на „Тийноватор“ е, че проектите на спечелилите призови места се финансират от инвеститорите и децата виждат труда си като завършен и готов продукт“, отбелязва Виолета Тачева.
Ако отидете в Трявна и видите група усмихнати млади хора, облечени в национални носии, имайте едно наум. Може би това са абитуриентите на СУ „Петко Рачев Славейков“. От три години са въвели нова традиция. Правят си снимка за спомен, облечени в костюмите на читалищния танцов състав. Много от тях са част от този състав и вероятно предложението е тяхно. От училището твърдят, че идеята е спонтанна, но кой знае защо подозираме, че пак са се намесили възрожденците. Онези, от които тръгва просветата в Трявна и заради чийто заряд, предаден на наследниците, образователната мисия продължава вече 185 години.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg