Диана БЛАГОЕВА*
В българския език характерна историческа фонетична промяна е преходът на съгласните [г], [к], [х] съответно в [з], [ц], [с] в позиция пред предна гласна. Езиковедите наричат този звуков закон втора палатализация. Въпреки че той отдавна е престанал да действа, резултатите от него са видими и днес. Пример за това са промените в крайните съгласни при образуването на форми за множествено число при съществителни от мъжки род като белег – белези, залог – залози, вестник – вестници, делник – делници, кожух – кожуси, стомах – стомаси. По аналогия такива промени се наблюдават не само при домашни думи, но и при съществителни от чужд произход: анцуг – анцузи, монолог – монолози, аплик – аплици, бутик – бутици, алманах – алманаси, ауспух – ауспуси.
Има обаче и редица случаи, при които не настъпват подобни звукови промени. Например формата за множествено число на думата успех е успехи, а не *успеси. Смята се, че тази дума е вторична заемка от руски (съществувала е в старобългарски, но е възприета в новобългарски с посредничеството на руски), като по време на заемането ѝ законът за втората палатализация вече не е действал. В съвременния книжовен език не се наблюдават звукови промени и при орех, чех. Форми ореси, чеси се срещат само в диалектите или в по-старата литература (в „Кървава песен“ от П. П. Славейков например четем: „… дали ний все ще си играем на ореси“). Заемките от английски, завършващи на –инг, образуват множествено число без промяна на крайната съгласна, така че много често срещаните не само в устната, но и в писмената практика форми *паркинзи, *къмпинзи, *митинзи, *постинзи са неправилни.
Погрешна е и формата *булдоци. В единствено число думата се изписва булдог, а не *булдок, затова в множествено число правилната форма е булдози.
Д-р Диана Благоева е професор в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при българската академия на науките.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg