![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/mon-mediatori-1024x831.jpg)
Пет нови центъра за образователни, социални и здравни услуги ще бъдат създадени в малки населени места в страната.
Успоредно с това ще бъдат обучени и 600 образователни медиатори, които играят ключова роля за свързването и приобщаването на уязвимите групи към социалната и образователната система.
Дейностите ще се реализират по нова програма
„Поощряване на справедливостта: Здраве и приобщаващо образование за всички – ЗОВ 2“,
финансирана по Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Официално начало на мярката беше дадено от заместник-министър председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и Н.Пр. Раймунд Фурер – извънреден и пълномощен посланик на Конфедерация Швейцария в България. Тримата се подписаха съвместния документ за сътрудничество.
„Трябва да положим максимални усилия, за да интегрираме всяко дете в системата на образованието. През последните години имаме положителни процеси за приобщаване и включване на най-уязвимите групи, което предполага и продължаване на мерките“, каза министър Вълчев.
По думите му, една от най-ефективните дейности за повишаване на обхвата в системата на образованието се изпълнява именно от образователните медиатори.
„Това са хората, благодарение на които отчитаме добрите резултати по отношение на интеграцията. А подписаната програма е поредната навременна и ефективна мярка за подкрепа“, добави просветният министър.
„Българо-швейцарската програма се превърна в еталон за качество, пример за високa добавена стойност и смислени инвестиции. Не само реализирахме над 100 проекта, а инвестирахме в разрешаването на сложни проблеми и процеси – изравняване на социалните различния, миграцията, науката, иновациите, борбата с климатичните проблеми“, каза при откриването вицепремиерът Томислав Дончев.
„Съвместната програма между България и Швейцария подсилва отличното партньорство между двете страни, което се базира на доверие, правила и разбирателство“, отбеляза посланик Фурер.
Според дипломата доброто партньорство изисква равнопоставеност и ангажираност от всички заинтересовани страни – институции и неправителствен сектор, за да има ефективно изпълнение на заложените политики.
Предвидените средства за обучения на образователни медиатори, с които да повишат професионалните си знания и умения, са в размер на 1,6 млн. швейцарски франка. Допълнителната квалификация ще се организира от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.
С други 6,8 млн. франка по Програмата ще бъдат изградени
„хъбовете за улеснен достъп“
в петте общини – Ружинци, Чупрене, Антоново, Никола Козлево и Кайнарджа. Предоставянето на качествени услуги за уязвимите групи помага за тяхната интеграция в обществото, а инвестирането на инфраструктура и услуги в малките населени места стимулира местната икономика и подобрява качеството на живот на хората.
Подписаната програма ще се изпълнява от 1 март 2025 г. до 3 декември 2029 г. Общият ѝ бюджет е в размер на над 9 млн. франка, като страната ни участва с 15% съфинансиране на дейностите.
Чрез Програмата се цели да се намалят икономическите, здравните и образователните различия в страната чрез социално включване, достъп до здравни услуги и повишаване на образователните постижения.
На събитието присъства и заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg