
11 училища от страната участваха в четиридневна лаборатория за иновации „Социално-емоционална подкрепа в обучението“, съобщават от Пресцентъра на МОН. Инициативата, която се реализира по Националната програма „Иновации в действие“ на Министерството на образованието и науката, обедини не само иновативни образователни институции, но и водещи експерти в областта на социално-емоционалното учене.
Домакин на събитието беше СУ „Панайот Волов“ в Шумен.
Като участници в инициативата се включиха още 10 училища партньори. Всички техни представители участваха в артзанимания и присъстваха на иновативни уроци, в които наблюдаваха как социално-емоционалното учене се реализира на практика. Изнесените уроци бяха подготвени съвместно от междуучилищни екипи от преподаватели.
Успоредно с това се проведоха и три работилници, като всяка от тях започваше с активна и интересна дискусия.
В работилницата „Социално-емоционална подкрепа за учителите – поддържане на вътрешната мотивация и креативността“ се създадоха модели, които да провокират преподавателите и да активират тяхната мотивация и креативност.
Модератори на тази инициатива бяха проф. д.п.н. Николай Колишев от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, представители от Департамента за информация, квалификация и продължаващо образование във Варна и Теодора Каменова – сертифициран коуч.
Работилницата „Формиране на социално-емоционални умения чрез личен пример – в подкрепа на родителите“ беше водена от психолога Яна Алексиева от Асоциация „Родители“ и директора на ЧСУ „Рьорих“ Радка Карагьозова. Занятието завърши с обобщени модели на нетрадиционни родителски срещи, чрез които членовете на училищната общност да изградят доверие помежду си и да подобрят своите умения за взаимодействие.
Третата работилница – „Развиване на социално-емоционалните умения на учениците – предпоставка за личностно развитие“, спомогна за създаването на продукти, насочени към провеждането на часове на класа, осмислянето на емоционалните нужди на учениците и подобряване на уменията им за самостоятелно взимане на решения. Модератори на последната част бяха доц. д-р Сезгин Бекир от департамента „Психология“ в Института за изследване на населението и човека към БАН и Зорница Трифонова – координатор образователни програми и социално-емоционално учене в асоциация „Родители“.
Всички продукти от Лабораторията ще бъдат издадени в наръчник, достъпен както на хартия, така и в електронен вариант. Училищата, които взеха участие в иновацията, са: СУ „Емилиян Станев“ във Велико Търново, СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали, СУ „Христо Ботев“ в Карнобат, СУ „Нешо Бончев“ в Панагюрище, ЧСУ „Рьорих“ в София, МГ „Д-р Петър Берон“ във Варна, ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ в Севлиево, ОУ „Васил Априлов“ в Бургас, НУ „Яне Сандански“ в Разлог, ОУ „Васил Левски“ в Разград и домакините от СУ „Панайот Волов“ в Шумен.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg