Първият отворен на български език от последно поколение – BgGPT, ще бъде достъпен на 3 март на адрес www.bggpt.ai. Той е специално обучен за спецификите на българския език, което ще позволи създаването на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други области. В първата си версия моделът е обучен върху над 3 милиарда изречения и се състои от 7 милиарда параметри.
Достъпът до чата ще бъде безплатен за ученици, граждани, институции и организации. Преди официалното му пускане потребителите ще могат да се регистрират за получаване на предварителен достъп, като той ще бъде даван приоритетно на научни, образователни, публични и бизнес организации. Това стана ясно при представянето на най-новата разработка в областта на изкуствения интелект на изследователския Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В представянето участваха министър-председателят акад. Николай Денков, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев, проф. Мартин Вечев, научен директор на INSAIT, инж. Борислав Петров, изпълнителен директор на изследователския институт, както и представители на Швейцария.
„Икономиките в света ще се разделят на такива, които използват изкуствен интелект, и такива, които не успяват. Имаше специалисти, които казваха, че това, което се случва с развитието на големите модели, трябва да се сравнява с технологичните революции, като откриването на електричеството“, коментира при представянето министър-председателят акад. Николай Денков. Той посочи още, че през последните месеци ставаме свидетели на много силно и динамично съревнование, базирано на развитие на модели с изкуствен интелект. Акад. Денков подчерта, че има и много страхове около тази технология, които най-вече са свързани с това ще губят ли хората част от своите работни места.
„Намираме се на състезателната пътека. Какво ще бъде бъдещето на една държава, зависи колко добре ще усвои тези технологии и как ще ги приложи“, отбеляза премиерът. Той припомни, че с бюджета на страната за настоящата година ще бъде подкрепено и развитието на изчислителен център, базиран на изкуствен интелект.
„Преди няколко месеца, още с първото ми посещение в INSAIT, видях новото лице на българската наука, което съчетава обществената и институционална подкрепа, и иновативността, жаждата за успех у младите учени на България“, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Той благодари на проф. Мартин Вечев и го нарече вдъхновител и лидер, който може да бъде пример за лидерството в съвременната наука.
„Представянето днес на българския ChatGPT е много важна крачка не само за научноприложните изследвания в България, но и за развитието на българските научни организации и на българското образование“, каза министър Цоков. По думите му разработеният от INSAIT модел на изкуствен интелект ще даде възможност за прилагането на тази технология в българското училищно образование и в университетите. „Ние можем да предоставим тези ресурси в платформата „Дигитална раница“, за да се надгради тя с BgGPT и оттам всяко училище да може да има своя система, свързана с изкуствен интелект и възможност за персонализиране на образованието. Това е една огромна възможност за развитие и подобряване на качеството на българската образователна система“, посочи още проф. Цоков. Той акцентира и на важността от разработване на функционалности за училищата и университетите, с които да се разпознават материалите, създадени с изкуствен интелект.
„С BgGPT България става една от малкото държави в света, която има собствена GPT технология, която ще е достъпна за всички и ще е независеща от големите частни корпорации“, подчерта проф. Мартин Вечев. Според него чрез BgGPT България заявява, че може да създава технологии и изкуствен интелект на най-високо световно ниво, и да бъде технологичен лидер, а не само участник в технологичния процес или потребител на тези технологии. За да продължи да развива споделеното ползване на модела и неговите приложения, екипът на INSAIT започва и серия от разяснителни срещи и събития с технологичната общност.
Проф. Мартин Вечев показа как работи BgGPT, като му зададе математическа задача, попита го също как се прави таратор, както кога и от кого е основан Софийският университет, и с какви изпити се кандидатства за специалността „Журналистика“ в СУ, и какво може да се работи след завършването й. Проф. Вечев постави и задача на BgGPT да напише и есе за приложенията на изкуствения интелект.
„Моделът се подобрява непрекъснато и очакваме това да е най-добрият модел за български език в света“, заяви проф. Мартин Вечев. Той подчерта, този модел ще е абсолютно достъпен и безплатен за цялото общество, защото Институтът работи в полза на обществото и е част от Софийския университет.
Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев коменитра, че това е знаменателен ден и се показва, че зад такива големи усилия винаги стои естественият интелект. „Ние сме горди, че Институтът е част от Софийския университет и той показва пътища, които извеждат страната ни във водещи позиции“, подчерта ректорът.
Аз-буки
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg